تجارت با ارزمحلی وتهاتر، راهکاری برای موتورمحرک اقتصاد ایران و پاکستان

اسلام‌آباد-ایرنا - پیشبرد سازوکار تهاترجهش تازه‌ای برای توسعه همکاری‌های تجاری جمهوری اسلامی ایران وپاکستان محسوب می‌شود،طرحی که با استقبال خوبی ازسوی جامعه تجاروبخش خصوصی دوکشور قرارگرفته است،همزمان پیشنهاد ایران برای استفاده از ارزمحلی نیزیک نقشه راه جدیدبرای حمایت ازتجارت باهمسایه شرقی خواهد بود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، پس از سفر اخیر مشاور نخست وزیر و سرپرست وزارت بازرگانی پاکستان به ایران و برگزاری نهمین جلسه کمیته مشترک تجاری دو کشور تلاش‌ها برای پیشبرد سازوکار تهاتر میان دو همسایه قوت گرفت.

با توجه به آمادگی چندین ساله ایران برای توسعه تجارت با همسایه شرقی با روش‌های موثر به ویژه تهاتر که طی آن هیچ ارزی میان دو کشور مبادله نمی‌شود، اکنون شنیده‌ها حکایت از آمادگی طرف پاکستانی برای نهایی‌سازی این سازوکار دارد.

در این میان نهادهای اقتصادی، اتاق‌های بازرگانی و بخش‌های خصوصی در پاکستان نیز از دولت این کشور گام عملی برای پیشبرد تجارت تهاتر را مطالبه کرده و همزمان از بانک مرکزی پاکستان نیز خواستند تا به جای مانع سازی، از گسترش تجارت خارجی کشور به ویژه با همسایگان حمایت کند.

اتاق‌های بازرگانی در پاکستان بارها ایده استفاده از ارزهای ملی میان ایران و پاکستان را نیز مطرح کرده و گفتند که فقدان سیستم بانکی اصلی‌ترین مانع برای افزایش حجم تجارت دوجانبه و افزایش مشکلات بازرگانان دو کشور برای دستیابی به ثمرات تجارت میان یکدیگر است.

پاکستان چهارمین کشور بزرگ صادر کننده برنج در جهان است. در این کشور برنج در ۲.۸۹ میلیون هکتار زمین کشت می‌شود که ۱۰ درصد کل زمین‌های زیر کشت در پاکستان را تشکیل داده و تنها سال ۹۷ چیزی افزون بر دو میلیارد دلار ارزآوری داشته است.

تقویت سازوکار تهاتر میان ایران و پاکستان به ویژه آمادگی کشورمان برای تامین نیازهای همسایه شرقی به کالاهای مختلف از جمله نیاز پاکستان به سوخت و فرآورده‌های نفتی جهش تازه‌ای برای توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور محسوب می‌شود در کنار آن پیشنهاد ایران برای به کارگیری ارز محلی میان تجار نیز می‌تواند به موتور محرک اقتصاد ایران و پاکستان تبدیل شود.

تجارت با ارزمحلی وتهاتر، راهکاری برای موتورمحرک اقتصاد ایران و پاکستان

پیشنهاد ایران به پاکستان برای تجارت با ارز محلی

در همین خصوص سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان طی دیدار با جمعی از بازرگانان و فعالان تجاری اتاق «مندی بهاوالدین» در ایالت پنجاب، از پیشنهاد کشورمان برای استفاده از ارز محلی در تجارت دوجانبه خبر داد.

«سید محمدعلی حسینی» طی دیدار با مسوولان اتاق بازرگانی و صنعت مندی بهاوالدین (MBCCI) اعلام کرد: استفاده از پول ملی در تجارت ایران و پاکستان در دست پیگیری است و در همین زمینه بانک مرکزی کشورمان پیش نویسی را به طرف پاکستانی ارائه کرده است و ما منتظر پاسخ آنان هستیم.

وی افزود: در تجارت تهاتر تنها کالا در قبال کالا مبادل می‌شود و هیچ تبادل پولی صورت نمی‌گیرد. همزمان برای آسان‌سازی تجارت، استفاده از ارز محلی نیز می‌تواند یک نقشه راه جدید برای حمایت از تجار دو کشور و اطمینان از تداوم فعالیت‌های بازرگانی میان دو همسایه باشد.

سفیر کشورمان از آمادگی ایران برای واردات محصولات کشاورزی از پاکستان، برنج، محصولات دامی، تولیدات نساجی، کود و سموم و همچین صادرات محصولات مرغوب و به صرفه از ایران به پاکستان شامل مرکبات، خشکبار، زعفران، داروهایی گیاهی، محصولات غذایی، سرامیک خبر داد و افزود: جمهوری اسلامی آماده تامین نیازهای انرژی پاکستان با صادرات فرآورده‌های سوختی و گاز نیز است.

وی با استقبال از پیشنهاد اتاق بازرگانی مندی بهاوالدین برای مشارکت با شرکت‌های ایرانی در حوزه صنعت، خودروسازی و انرژی، اظهار داشت: درحال حاضر تهاتر با پاکستان به صورت صادرات برق از ایران به این کشور و واردات برنج پاکستانی انجام می‌شود و این روند توسعه خواهد یافت.

سفیر ایران در پاکستان بازگشایی دو مرز رسمی و توافق دو کشور برای احداث ۶ بازارچه مشترک مرزی را از رویدادهای خوب و اطمینان بخش طی یک سال گذشته دانست و افزود: ترانزیت کالاهای پاکستانی از خاک ایران به مقصد ترکیه، جمهوری آذربایجان و اروپا در جریان است و این یک مسیر با امنیت بالا و هزینه مناسب برای تجار پاکستانی خواهد بود.

وی با تاکید بر لزوم ارتباطات میان اتاق‌های بازرگانی ایران و پاکستان از جمله تعامل میان نهادهای بازرگانی در ایالات و همتایان آن در استان‌های مختلف کشورمان، افزود: پیوندهای دو ملت بسیار عمیق است و ما پیشرفت و افتخار پاکستان را پیشرفت و افتخار جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم.

تجارت با ارزمحلی وتهاتر، راهکاری برای موتورمحرک اقتصاد ایران و پاکستان

گفتنی است، تاکید و اولویت دولت سیزدهم در توسعه صادرات با کشورهای همسایه است و این موضوع در جریان سفر وزیر امور خارجه پاکستان و مشاور نخست وزیر این کشور به ایران طی ماه‌های اخیر اعلام و برنامه‌های اقتصادی برای روابط با همسایه شرقی نیز میان مقام‌های بلندپایه دو کشور مطرح شد.

پاکستان به‌عنوان یکی از کشورهای همسایه ایران، با بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز خشکی که پس از عراق دارای طولانی‌ترین مرز مشترک با ایران است، هنوز برای بسیاری از مردم ایران به‌ویژه فعالان اقتصادی و تاجران مورد شناسایی قرار نگرفته و بایسی به بازاریابی و صادرات کالا به این کشور توجه ویژه شود.

آشنایی فعالان اقتصادی و تاجران ایران و پاکستان از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های متقابل امیری اجتناب ناپذیر است. بهره‌گیری از دیپلماسی منطقه‌ای و اقتصادی‌، موجب آثار و برکات فراوانی برای دو کشور خواهد شد.

برقراری روابط خوب با کشورهای مسلمان و همجوار همواره از سیاست‌های مهم جمهوری اسلامی است، این موضوع در دستور کار سفارت کشورمان در اسلام‌آباد و نمایندگی‌های سیاسی ایران در چهار ایالات پاکستان قرار گرفته و انتظار می‌رود طرف پاکستانی با توجه به آمادگی قوی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های تجاری، بازرگانی، انرژی و مراودات مرزی گام‌های سازنده و رویکرد عمل گرا برای کمک به تقویت تجارت دو کشور بردارد.

همسایگی دو کشور، مشترکات فراوان تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی و نیز امکان توسعه دو کشور به‌طور مکمل در کنار امکانات فراوان طبیعی و استعدادهای با ارزش انسانی از جمله عواملی هستند که می‌توانند بسترساز توسعه اقتصادی دو کشور و توسعه روابط دو جانبه باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha