رییس بهزیستی: اردکان به شهر دسترس پذیر برای معلولان تبدیل می شود

یزد - ایرنا - رییس اداره بهزیستی اردکان با اشاره به انتخاب این شهر درگذشته به عنوان پایلوت (نمونه آزمایشی) بدون مانع و دسترس برای معلولان و سالمندان ، خواستار جدیت بیشتر و عزم دو چندان مجموعه دستگاه هایی اجرایی در ساختن شهری دسترس پذیر شد.

امیرولی عضدزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در آستانه روز جهانی معلولان (۱۲ آذر) از وجود یکهزار و ۷۵۰ معلول تحت پوشش در این شهرستان خبرداد.
وی با اشاره به شعار امسال روز جهانی افراد دارای معلولیت « پیش بسوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت»، افزود : در جهان حدود ۱۰ درصد افراد به گونه ای معلولیت دارند و این گروه در استفاده از امکانات جامعه با موانع بسیاری مواجه اند .

به گفته وی این موانع شامل فیزیکی، فناوری اطلاعات ، قوانین ، تبعیض ها و نگرش های اجتماعی نادرست است  که علاوه بر اینکه مانع بهره گیری معلولان می شود ، به دلیل حضور اندک آنها در جامعه که خود نیروهای مولد هستند، باعث تاخیر و کندی در روند پیشرفت امور جامعه می ‏شود.

عضدزاده یادآور شد: باید تمامی موانع پیش رو را برداشت و فرصتی برابر، برای دسترسی آسان و عادلانه به امکانات شهری را در اختیار شهروندان با هر سطح از توانایی جسمی و ذهنی قرار داد.

رییس بهزیستی اردکان اضافه کرد: ارایه چنین خدماتی به افراد دارای انواع نقص و ناهنجاری، نه از سر لطف بلکه از بدیهی ترین وظایف جوامع در برابر این بخش از جامعه است و غفلت از انجام این وظیفه، شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیتی است که بر دوش آنان نهاده شد.  

وی اظهار کرد : ایجاد شهر بدون مانع و مناسب سازی شده نه تنها جزو اولویت ها و تعهدات دولت ها در برابر شهروندان است، بلکه در جوامعی چون ما، از آرزوها و رویاهای معلولانی است که سالیانی است که در کنج خانه ها به ناحق زندانی شده و گوشه عزلت اختیار کرده و از مشارکت فعال در اجتماع محروم ماندند.

عضدزاده با اشاره به انتخاب اردکان به عنوان شهر بدون مانع و دسترس پذیر، با قدردانی از تلاش مدیران و کارکنان دستگاه ها و اداره های دولتی در راستای رسیدن به این هدف ، خواستار جدیت بیشتر به ویژه شهرداری و شورای شهر در ساختن شهری دسترس پذیر و قابل استفاده برای همه اقشار با هر سطح از توانایی شد.

رییس بهزیستی اردکان خاطرنشان کرد: معلولیت به معنای کناره گیری از مسئولیت های اجتماعی و ایفای نقش های اجتماعی نیست و معلولان نیز به مانند دیگر اقشار می توانند در جامعه تاثیرگذار باشند که شرط لازم برای این مهم وجود محیطی امن و ایمن است.

وی در ادامه اظهارکرد : ۲۵ نفر معلولان اردکان در مقاطع کاردانی ،کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل و از کمک هزینه تحصیلی برخوردار هستند و از مجموع افراد تحت پوشش ۷۲۸ نفر مستمری بگیر هستند.

به گفته این مسئول مستمری برای افرادی که قابلیت توانمند شدن نداشته باشند دایمی است گرچه تمامی تلاش بهزیستی این است که با خدماتی از قبیل وام اشتغال و تعامل با سایر دستگاه ها و اداره ها می توان زمینه توانمندسازی معلولان را فراهم کرد.
  بهزیستی اردکان ۲۱۲ خانوار نیازمند شهرستان را تحت پوشش و حمایت خود دارد و خدمات را از طریق  ۱۴ مرکز توانبخشی روزانه و شبانه روزی، معاینه در منزل ، پنج موسسه فعال در حوزه پیشگیری و همین تعداد موسسه خیریه همکار و سه مرکز مثبت زندگی به متقاضیان ارایه می کند و مرکز این شهرستان ۱۳۰ هزار نفری در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق،  احمدآباد و اردکان است

همچنین  دیروز( سه شنبه)  مدیرکل بهزیستی یزد تعداد معلولان زیرپوشش این نهاد را ۲۹ هزار نفر ذکر کرد و گفته بود: این افراد از خدمات مختلف این مجموعه در قالب های مختلف در استان بهره‌مند هستند.

به گزارش ایرنا محمدعلی عطابخش به مناسبت هفته معلولان ( هشتم تا ۱۴ آذرماه)  در جمع خبرنگاران افزود: برخی این افراد چند معلولیتی هستند و علت عمده معلولیت‌ها در استان مربوط به سوانح و حوادث است  و بیشترین آنها معلولان جسمی و حرکتی هستند. 

وی  تعداد مراکز روزانه معلولان استان را  ۷۵ باب ذکر کرد و گفت: همچنین ۱۸ مرکز شبانه روزی به معلولان خدمات ارایه می کند که حدود ۸۰۰ نفر در این  مراکز نگهداری می شوند. 

استان یزد یک میلیون و ۲۳۶ هزار نفر جمعیت دارد که  بر اساس آمارها حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد جمعیت هر جامعه ای از یک تا چند معلولیت رنج می برد. 

سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذرماه از سال ۱۹۹۲ میلادی و از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جهانی معلولان نامگذاری شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha