مراکز توانبخشی معلولان میبدی، پلی برای پیوند خواستن به توانستن

یزد- ایرنا- راه‌اندازی مراکز توانبخشی رشد و ایجاد کارگاه‌های مهارت آموزی برای معلولان و افراد توانخواه، بستر را برای حرکت از مرحله خواستن به توانستن و شکوفایی هوش و استعداد آنان فراهم ساخته است.

نمایشگاه دستاوردهای هنری معلولان میبدی که حاصل اراده ، تلاش، صبر و حوصله آنان و عشق مربیانی است که در زمینه آموزش آنان تلاش زیادی کرده‌اند، روح را می نوازند و عبور از محدودیت ها با صرف فعل توانستن را در ذهن‌ هر بیننده ای متجلی می کنند.

افراد دارای معلولیت همانند دیگر افراد جامعه با مهارت آموزی می‌توانند پله های ترقی و پیشرفت را طی کنند ک این مهم از طریق آموختن مهارت برای آنان فراهم می شود و دریچه ای از خودباوری، اشتغال و حضور موثر در اجتماع را به سوی آنان  می‌گشاید، اکنون در شهرستان میبد از طریق برگزاری کارگاه های مختلف برای معلولان و با آموزش‌های مهارتی بسیاری از این افراد به مرحله خود اشتغالی رسیده اند.

یک کارشناس ارشد روانشناسی کودکان استثنایی که در زمینه مهارت آموزی به معلولان در میبد فعالیت می کند، در گفت و گو با گزارشگر ایرنا گفت: بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه در سال ۸۲ مرکز توانبخشی حرفه آموزی به معلولان ذهنی بالای ۱۴ سال را راه اندازی کردم تا آنها کار و حرفه ای یاد بگیرند و با ورود به بازار کار امکان  امرار معاش پیدا کنند.

علی دهقانی با بیان اینکه هر سال سه تا چهار معلول جدید برای حرفه آموزی پذیرش می شوند، افزود: آنها بعد از حدود سه تا چهار سال و یا در زمانی که مهارت لازم را پیدا کردند به مراکز تولیدی حمایتی معرفی می‌شوند و  تعدادی هم  در منزل برای خود ایجاد اشتغال کرده و با تولید محصولاتی که به بازار عرضه می کنند ، امکان کسب درآمد دارند.

وی تصریح کرد: مدت زمان مهارت آموزی معلولانی که از سنین نوجوانی برای آموزش اقدام می کنند تا رسیدن به تولید محصولات، هنرآفرینی و مستقل شدن آنها برای گرفتن سفارش کار، به ضریب هوشی ، مهارت های اجتماعی ، جسمی و حرکتی ، حمایت خانواده و اینکه مشکلات بینایی و شنوایی و نقص های دیگر جسمی نداشته باشند، بستگی دارد .

مسئول مرکز توانبخشی رشد میبد در ادامه اظهار کرد: در این مرکز علاوه بر حرفه آموزی، مهارت های اجتماعی دیگری مانند دوست یابی ، چگونگی ارتباط گرفتن با پلیس در مواقعی که مشکلی برای آنها  پیش می آید ، شناخت پول و پرداخت آن ، آشنا کردن آنها با بانک و واریز و برداشت وجه ، بازاریابی محصولات و چگونگی جذب مشتری آموخته می‌شود.

وی با بیان اینکه معلولان آموزش‌های همراه با حرفه آموزی را در سه کارگاه فرا می‌گیرند، ادامه داد: در کارگاه پیش حرفه ای، معلولانی که از نظر ارتباط اجتماعی و مهارت هوشی در سطحی ضعیف هستند ، مهارتهای خودیاری و اجتماعی ، مفاهیم ، اعداد و حرفه آموزی در سطح ساده را می آموزند و پس از اینکه آنها مهارت لازم را در کارگاه پیش حرفه ای کسب کردند، برای حرفه آموزی در یکی از کارگاه‌های نقاشی روی سفال و معرق و مشبک شرکت می کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور میبد خاطرنشان کرد: تاکنون هنرهای زیادی مانند عروسک دوزی ، بافتنی روی چرم ، چرمدوزی ، حصیربافی ، جاروبافی ، سبد بافی با چوب مروار و دکوپاژ به معلولان آموزش داده شده است و محصولات آنها نیز در نمایشگاه هایی که تا قبل از شیوع ویروس کرونا برگزار شده،  به فروش رسیده است.

دهقانی برگزاری برنامه های اردویی و ورزشی و اجرای برنامه‌های فرهنگی و آموزش موسیقی برای معلولان و  حضور هنرآموزان مرکز توانبخشی رشد میبد را از دیگر برنامه های اجرای شده برای تقویت انگیزه های آنان عنوان کرد و گفت: در بیستمین جشنواره المپیک ویژه معلولان ایران که در اردوگاه بادله استان مازندران در سال ۹۸ برگزار شد، شرکت کنندگان استان موفق به دریافت مدال شدند .

مسئول مرکز توانبخشی رشد میبد در خصوص هزینه های آموزش معلولان بالای ۱۴ سال در این مرکز گفت: قسمت عمده هزینه های آنان توسط بهزیستی پرداخت می شود و بخشی هم توسط خانواده های افراد پذیرش شده که البته اکثر خانواده‌ها توان پرداخت شهریه را ندارند و تقریبا مبلغی از آنان دریافت نمی شود.

مراکز توانبخشی معلولان میبدی، پلی برای پیوند خواستن به توانستن

مسئول فنی مرکز توانبخشی رشد میبد نیز گفت: در مرکز سه کارگاه دایر است، کارگاه پیش حرفه ای مخصوص معلولانی که ضریب هوشی ضعیفی دارند که به آنها خودیاری ، مهارت اجتماعی ، کار با اشکال هندسی و اعداد آموزش داده می شود و در کارگاه سطح متوسط  مددجویانی که از نظر هوشی در سطح متوسط هستند ، نقاشی روی سفال و چوب و ساخت گل های کریستال را آموزش می‌بینند.

سمانه سادات موسوی افزود: کارگاه سطح بالا یا کلاس هدف هم مخصوص مددجویان دارای ضریب هوشی بالاتر است که با شرکت در آن کارهای مشبک و معرق و چرمدوزی را فرا می گیرند و با پیدا  کردن مهارت لازم آماده معرفی به مراکز تولیدی حمایتی می‌شوند.

وی که از هفت سال گذشته تا کنون در این مرکز فعالیت دارند ، ادامه داد: در آبان ماه امسال ۲ نفر از معلولان آموزش دیده به نام های سید یوسف حوتی نژاد و  سیدمهدی آقایی که از طریق حرفه آموزی به مرحله درآمدزایی رسیده اند به مراکز حمایتی معرفی شده اند.

مسئول فنی مرکز توانبخشی رشد میبد اظهار کرد : در مدتی که مرکز به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل بود، از طریق فضای مجازی به بچه ها آموزش داده می شد و خانواده به صورت منظم با مرکز در ارتباط بودند و می‌خواستند حداقل یک روز در میان آموزش حضوری به بچه ها داده شود.

به گفته یکی از مربیان مرکز توانبخشی رشد میبد که مدت ۱۱ سال است که به بچه‌ها آموزش می‌دهد، مربیان با توجه به هنرهایی که در آن مهارت دارند و یا در مراکز فنی حرفه ای و یا از طریق فضای مجازی  آموزش می‌بینند، معرق و مشبک با چوب ، سفال، زیلو بافی ، حصیربافی ، عروسک دوزی ، چرمدوزی ، خورجین بافی و زیلو بافی را به معلولان آموزش می‌دهند.

سمیه کریم زاده ادامه داد: کاربا معلولان با توجه به این که ضریب هوشی متفاوتی دارند نیاز به صبر و حوصله دارد و زمانی که هنرجو مهارت لازم را کسب می کند و دستاوردهای خود را ارایه می دهد ، مربی به ثمر نشستن تلاش هایش را می بیند و وجودش مملو از احساس رضایت و خوشحالی  می‌شود.

پروین راستی مربی کلاس پیش حرفه مرکز توانبخشی رشد میبد نیز که از هفت سال گذشته تا کنون در مرکز فعالیت دارد و مهارتهای خودیاری ، چگونه زندگی کردن و پیشرفت کردن و راهیابی به کلاس پیشرفته را به مددجویان یاد می دهد، مدت زمان پیشرفت آنها را وابسته به ضریب هوشی متفاوت آنان عنوان کرد.

برگزاری نمایشگاه هایی از فعالیت های حرفه آموزی معلولان میبدی و فروش تولیدات آنان باعث شده تا این افراد امکان کسب درآمد از مهارت های خود را به دست بیاورند و از وابستگی مالی آنان به دیگران کاسته شود. 

هم اکنون  سه هزار و ۳۳۷ فقره پرونده معلولان در بهریستی میبد ثبت شده که از این تعداد ۲ هزار و ۳۰۱ پرونده فعال است و یک هزار و ۳۶۰ نفر آنان مستمری بگیر هستند و از ۲ هزار و ۳۰۱ معلول دارای پرونده فعال، یک هزار و ۳۷۴ نفر مرد و بقیه زن هستند.

۱۱ مرکز توانبخشی در کنار بهزیستی خدمات‌دهی به جامعه معلولان شهرستان میبد را بر عهده دارند.

 مرکز این شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذرماه از سال ۱۹۹۲ و از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جهانی معلولان نام‌گذاری شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha