گفتگوی بلینکن با وزیران خارجه سه کشور اروپایی همزمان با مذاکرات وین

نیویورک – ایرنا – آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با وزیران خارجه سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه در لتونی دیدار و درباره ایران همزمان با مذاکرات وین گفتگو کرد.

به گزارش ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه شب به وقت محلی اعلام کرد آنتونی بلینکن امروز با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه ، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و الیزابت تراس وزیر خارجه انگلیس در شهر ریگا پایتخت لتونی دیدار و گفتگو کرد.
بر اساس بیانیه ند پرایس، بلینکن و وزیران خارجه سه کشور اروپایی درباره آنچه "تهدید برای اروپا" از جمله اقدامات نگران کننده روسیه درباره اوکراین خوانده شده است، گفتگو کردند.
  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود مدعی شد که  بلینکن و وزرای خارجه همچنین درخصوص نگرانی هایشان درباره برنامه هسته ای ایران و تلاش برای دستیابی به بازگشت دوجانبه به پاییندی به برجام همزمان با ادامه مذاکرات در وین بحث و گفتگو کردند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود توضیحات بیشتری درباره این دیدار ارائه نکرد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در واکنش به مثبت ارزیابی کردن مذاکرات وین از سوی مقامات اروپایی، ارزیابی در این زمینه را مشکل دانست.
سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه به وقت محلی در گفتگو با خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر آمریکا در خصوص گزارش مقامات اروپایی در خصوص مثبت بودن مذاکرات و جدی بودن ایران چیست، بیان کرد.
جن ساکی که در هواپیمای ایر فورس وان در سفر به سوی ایالت مینه سوتا با خبرنگاران گفت و گو می کرد، افزود که ارزیابی این امر برای ما مشکل است، نمی خواهم از اینجا این کار را انجام دهم.
سخنگوی کاخ سفید در عین حال مدعی شد: تمرکز ما همچنان بازگشت متقابل به پایبندی به برجام است. این بهترین گزینه در دسترس ما است.
این مقام آمریکایی همچنان ادعا کرد که ما متعهد به مسیر دیپلماتیک هستیم. این چیزی است که راب مالی (نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران ) و دیگران برای آن تلاش می کنند اما نمی توانیم پیش از پایان پروسه اظهار نظر کنیم.
به گزارش ایرنا، انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رئیس نشست کمیسیون مشترک برجام با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این دور از مذاکرات، به لغو تحریم های امریکا علیه ایران بیانجامد، روز نخست مذاکرات وین را مثبت ارزیابی کرد.
انریکا مورا با بیان اینکه مذاکرات جاری در روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت، گفت تمام طرف ها برای احیای مفاد برجام مصمم هستند.
علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران نیز روز نخست مذاکرات وی برای لغو تحریم را سازنده توصیف کرد و گفت که همه مباحث شش دور قبلی مذاکرات قابل مذاکره است.
باقری شامگاه دوشنبه بعد از پایان روز نخست مذاکرات وین به خبرنگاران گفت: برخی از اعضا از جمله روسیه و چین از مواضع ایران حمایت کردند و اروپایی ها هم تصریح کردند که این کاخ سفید بود که با خروج از برجام، مشکلات را ایجاد کرد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه همچنین گفت که همه مباحث شش دور گذشته قابل مذاکره است.
مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: نشست امروز نشست امروز کمیسیون مشترک برجام که با شرکت جمهوری اسلامی ایران و کشورهای چهار به علاوه یک برگزار شد دو دستور کار داشت. دستور کار اول مربوط به گزارشی درباره وضعیت اجرای برجام بود و دستور کار دوم درباره دیدگاه‌های طرف‌های شرکت کننده در این نشست در رابطه با مذاکرات در دوره پیش رو بود.
دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ از روز هشتم آذر (۲۹ نوامبر ) با ترکیب جدید تیم مذاکره کننده ایرانی در وین آغاز شده است. علی باقری کنی ریاست هیات مذاکره کننده ایران در این گفت‌وگوها را بر عهده دارد. تمرکز هیات ایرانی در این روزها بر روی رفع تحریم‌های ظالمانه متمرکز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha