۱۰ آذر ۱۴۰۰،‏ ۸:۱۰
کد خبرنگار: 1936
کد خبر: 84561172
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۶ بنای تاریخی استان همدان ثبت ملی شد

همدان-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: ۱۶ بنای تاریخی واجد ارزش استان در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

"علی مالمیر" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی طی نامه ای به استاندار همدان مراتب ثبت ۱۶ ساختمان و بنای تاریخی استان در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی‌، فرهنگی را ابلاغ کرد.

به گفته وی، ساختمان برج مراقبت فرودگاه قدیم همدان، خانه خداکرمی و شرکاء، کهنه بازار کبودرآهنگ، خانه ورثه محمدعلی عطایی یار، خانه غضنفری، خانه احدی، مسجد توچغاز ملایر و خانه شرفخانی ملایر از جمله ابنیه تاریخی ثبت شده استان در میراث ملی است.

وی اظهار داشت: همچنین خانه علی‌اصغر شکری، خانه گلستان مریانج، خانه مدرکی و نوبری، خانه ایزدی و شرکا و خانه شیرسرکانی و شرکاء، خانه خانجانی و خانه شیری نیز از دیگر بناهای تاریخی ثبت ملی شده استان همدان است.

مالمیر تصریح کرد: سال گذشته نیز ۱۴ پرونده از استان همدان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به ثبت ملی رسیده است.

به گزارش ایرنا، قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور در ۱۶ نامه جداگانه به استاندار همدان مراتب ثبت ۱۶ اثر را در فهرست آثار واجد ارزش فرهنگی‌تاریخی ابلاغ کرد.

استان همدان دارای یک هزار ۸۰۰ جاذبه تاریخی، تفریحی و گردشگری است.

۳۵ خانه تاریخی واجد ارزش در همدان وجود دارد که با خطر تخریب مواجه هستند. 

به تازگی بنای تاریخی مدرسه ظفر شهر همدان تخریب شد که به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان، این بنا به عنوان یک ساختمان واجد ارزش فرهنگی، بدون هماهنگی و اطلاع این اداره کل به صورت کامل تخریب شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha