در خیمه خبرنگاران مذاکرات وین چه می‌گذرد؟

وین - ایرنا - خبرنگاران از سراسر جهان در دومین روز از مذاکرات وین، درحالی که کارشناسان ایرانی و گروه ۱+۴ درچارچوب کارگروه لغو تحریم‌ها سرگرم رایزنی هستند، آخرین تحولات را از خیمه‌ای که مقابل محل برگزاری جلسات برپا شده، زیر نظر دارند و به شکل بی‌رحمانه‌ای برای مخابره اخبار رقابت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به وین، این خیمه که وسعت آن حدود ۵۰۰ متر مربع برآورد می‌شود درست مقابل هتل کوبورگ، در حد فاصله بین هتل ماریوت و پارکینگ هتل کوبورگ علم شده است. ورودی آن به سمت خیابان اصلی است و انتهای آن هم محوطه‌ای سر باز است که دوربین خبرنگاران برای تصویر برداری از تردد هیات‌ها به داخل هتل مستقر است.

این محدوده ۵۰ متری که تقریبا ۲۰ متر با درِ ورودی هتل کوبورگ فاصله دارد به جرات یکی از استراتژیک‌ترین نقاط خیمه خبرنگاران بشمار می‌رود. مقامات درست مقابل همین نقطه به فاصله ۳ متری ایستاده و با خبرنگاران صحبت می‌کنند.

در همین زمان است که رقابت بی‌رحمانه‌ای بین خبرنگاران شکل می‌گیرد و کسی که در هوای برفی وین ساعت‌ها جلوی صف و مقابل فنس‌ها انتظار کشیده حاضر به نشان داده ذره‌ای انعطاف برای جا دادن به سایر خبرنگاران نیست.

گاهی رقابت‌ها منجر به درگیری‌های لفظی و فیزیکی هم شده است. به همین خاطر مرسوم است که خبرنگاران پایه‌های قطور دوربین خود را همچون زنبیل صف‌های نانوایی به ردیف مقابل فنس‌ها چیده تا هنگام برگزاری رویداد خبر، از صف جلو بزنند.

در خیمه خبرنگاران مذاکرات وین چه می‌گذرد؟

امروز که نشست کارشناسی لغو تحریم‌ها در هتل کوبورگ جریان دارد حدود ۲۰ خبرنگار در چادر و ۸ پایه دوربین مقابل هتل مستقر بود. خبرنگاران برای ورود به داخل چادر باید از قبل در تارنمای دولت اتریش ثبت نام کنند. همچنین با توجه به اوضاع کرونا و شرایط قرنطینه سراسری در اتریش،  آن‌ها باید هر روز آزمایش پی‌سی‌آر انجام داده و گواهی آن را به همراه کارت واکسیناسیون ارائه کنند.

در چادر وسایل پذیرایی مختصری برای خبرنگاران تدارک دیده شده و چندین دستگاه بخاری هم با توجه به سرمای شدید هوا باد داغ تزریق می‌کنند. البته شدت سرمای هوا و طوفان به حدی است که بخاری‌ها جوابگو نیست و گاهی پایه‌های چادر و لوسترها به لرزه در می‌آید.

امروز با آقای الن متن وابسته مطبوعاتی هیات اتحادیه اروپا نزدسازمان‌های بیین‌المللی مستقر در وین گفت‌وگو می‌کردم و پرسیدم این چادرها تا چه زمانی برپا خواهد بود. وی اشاره می‌کرد که راه‌اندازی و نگهداری آن بسیار هزینه‌بر است و فقط نصب آن ۴ روز زمان برد. او با گوشه چشمی به عدم درز اطلاعات درباره زمان‌بندی مذاکرات گفت که چادرها تا زمانی که گفت‌وگوها جریان دارد برپا خواهد بود.

از نکات قابل توجه، علاقه‌مندی کادر اداری خیمه‌ نسبت به تحولات مذاکرات است. در واقع برای آن ها هم تحولاتی که در هتل روبرو جریان دارد و توجه موجی از خبرنگاران بین‌المللی را به خود جلب کرده حائز اهمیت است و گاهی در این باره پرسش‌هایی را از خبرنگاران مطرح می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ از روز گذشته با ترکیب جدید تیم مذاکره کننده ایرانی در وین آغاز شده است. علی باقری کنی ریاست هیات مذاکره کننده ایران در این گفت‌وگوها را بر عهده دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha