۹سند مربوط به شهید آیت الله مدرس در کاشمر رونمایی شد

مشهد- ایرنا- ۹ سند مربوط به شهید آیت الله مدرس به همراه ۲۲ سکه عهد قاجار امروز و در آستانه هشتاد و چهارمین سالگرد شهادت وی در کاشمر رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از کاشمر در این رویداد که در قالب برگزاری برنامه سه شنبه‌های علمی فرهنگی آستان قدس رضوی انجام شد ۱۲۰ برگ سند قدیمی و هزار و ۲۰۰ سند دیجیتال مربوط به شهید آیت الله مدرس نیز به موزه آرامگاه آن شهید تحویل داده شد.

رییس اداره اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی روز سه شنبه در این مراسم طی سخنانی با اشاره به اهمیت و جایگاه شخصیت شهید مدرس در تاریخ معاصر ایران گفت: این شهید بزرگوار، نماینده ای اثرگذار در دوران فعالیت خود بود هر چند همه ما او را به دلیل فعالیتهایش در مخالفت با تفکر دیکتاتورمابانه رضاخان می شناسیم اما ایشان پیش از آن هم در مجلس فعال بود.

دکتر الهه محبوب با مرور نقش شهید مدرس در جریان جنگ جهانی و مخالفت وی با قرداد ۱۹۱۹ افزود: شهید مدرس همواره در مجلس با لوایح ضد ایران و ضد اسلام مخالفت داشت و با رفتار ریاضت مابانه خود همواره در راستای دفاع از وطن نقش آفرینی کرد و در همین رابطه کتابهایی هم نوشته شده است.

وی ادامه داد: اگرچه موفق شده ایم قدیمی‌ترین اسناد و آثار مرتبط با شهید آیت الله مدرس را شناسایی کنیم و در حال حاضر این اسناد مربوط به سال ۱۳۴۴ هجری قمری در خصوص موضع شهید مدرس در لایحه راه سیستان و طرح راه آهن آن است اما هنوز باید تلاش کنیم تا شخصیت ایشان در وجوه مختلف شناخته شود و همه بخش های زندگی ایشان از جمله دست نوشته ها و اسناد روشن بخش برش هایی از زندگی پر برکت ایشان باشد.

رییس اداره اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اشاره به این که برای حفظ آبادانی ایران شهید مدرس با لوایح مختلفی موافقت می کرده است گفت: در حال حاضر در مرکز اسناد آستان قدس رضوی ۱۵۰ عکس فاخر درخصوص مقبره ایشان موجود است و یکی از قدیمی ترین اسناد مربوط به مقبره ایشان که امروز رونمایی شد سند مربوط به درخواست فرماندار وقت کاشمر  برای مرمت مقبره این شهید بزرگوار در سال ۱۳۲۰ هجری شمسی است.

محبوب با تاکید بر لزوم توسعه مطالعات درباره اسناد مربوط به شهید مدرس افزود: هم اکنون پایگاه جامع اطلاع رسانی درباره مدرس نداریم و پراکندگی هایی  در این زمینه هست که باید این مشکل برطرف شود. 

شخصیت علمی و سیاسی مدرس قابل احترام است

مدیر موسسه بقاع متبرکه آستانه حسین بن موسی الکاظم طبس و زیارتگاه شهید مدرس نیز طی سخنانی با اشاره به این که اگرچه ۸۴ سال از شهادت این شهید بزرگوار می گذرد اما بنا به گفته امام خمینی "مدرس زنده است؛ تا تاریخ زنده است"

علی اصغر عطاران طوسی افزود: بعد از گذشت سالها به یادبود شخصیتی با ارزش که اسطوره علمی فرهنگی است شاهد برگزاری مراسم مختلفی در جوار زیارتگاهش هستیم.

وی با اشاره به جایگاه علمی شهید مدرس که ۱۸ سال و پنج دوره نماینده مجلس بوده است ادامه داد: او دارای شخصیت علمی و سیاسی و به عنوان یک مجاهد، قابل احترام است.

مدیر زیارتگاه شهید مدرس با تاکید بر این که فرصت هایی نیاز است تا شخصیت مدرس را تبیین کنیم گفت: او شجاع بود و ترس و طمع نداشت از این رو باصلابت تن به برخی خواهش های سیاسیون وقت نمی داد و اسیر خواسته های آنها نمی شد.

عطاران طوسی افزود: اگر بخواهیم مدرس را الگو قرار دهیم باید یاد بگیریم او با عناوین و القاب و کاخ زندگی نکرد بلکه در خانه ای ساده در برابر استکبار ایستاد و این گونه جایگاه او به عنوان یک الگوی تمام عیار برای ما مشخص است.

وی با اشاره به این که شهید مدرس ۲۴ عنوان کتاب تالیف کرده است گفت: مفتخریم که با چنین الگویی زندگی می کنیم و تلاش می کنیم مرقد ایشان را زیارتگاه و به قطب علمی فرهنگی تبدیل کنیم.

امام جمعه کاشمر نیز  دراین مراسم گفت: جامعه اسلامی در دامن خود الگوهایی نظیر شهید مدرس دارد که به تنهایی الگویی قابل عرضه برای محققان، سیاسیون و فقهاست.

حجت الاسلام جواد طاهری افزود:شهید مدرس به جای این که رساله عملیه بدهد در مقابل رضاخان ایستاد و در مجلس شورای ملی مسایل روز را تبیین کرد و راه را نشان داد

وی ادامه داد: مدرس دلبسته دنیا و مسئولیتها نشد و در این زمینه مسئولان نیاز دارند همچون مدرس زندگی کنند حال آن که گاه  مسئول وابسته به دنیاست و باترس از دست رفتن طعمه مسئولیت ها به زندگی خود سرگرم می شود و فرصت رسیدگی به کار مردم را ندارد لذا کسی به درد مردم می خورد که خودش همچون مدرس سبک بال باشد.

همزمان با هشتاد و چهارمین سالگرد شهادت آیت الله شهید مدرس دهها برنامه فرهنگی در جوار زیارتگاه این بزرگمرد عالم سیاست و دیانت در کاشمر ترتیب یافته است.

کاشمر در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب غرب مشهد قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha