نظارت بر ۶۵ واحد مرغداری صنعتی در ساوه تشدید شد

ساوه - ایرنا - رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ساوه گفت: با توجه به تایید موارد مثبت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک، نظارت‌ بر واحدهای مرغداری شهرستان ساوه نیز با هدف پیشگیری از شیوع این بیماری در طیور منطقه تشدید شده است.

«داوود سرمدی» روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا، اظهار داشت: تاکنون موردی از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در طیور بومی و صنعتی در ساوه گزارش نشده است.

وی بیان کرد: ۶۵ واحد مرغداری صنعتی در ساوه فعال است که با توجه به مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در اراک، انتظار است شاغلان این بخش همکاری خوبی با طرح نظارتی و رعایت موازین پیشگیرانه داشته باشند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ساوه عنوان کرد: در مرغذاری‌های سنتی روستاهای ساوه نیز موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است و ۲ تیم به طور سیار بر تمام مناطق شهرستان بازرسی می‌کنند.

سرمدی ادامه داد: بازدیدهای مشترک دامپزشکی، محیط زیست و شبکه بهداشت از سد الغدیر، آبگیرها و تالاب‌ها نیز به صورت ادواری بر پرنده‌های آزاد پرواز و مهاجر وجود دارد.

وی گفت: کنترل تردد به مرغداری‌ها، ضدعفونی محوطه و اطراف واحد های پرورش طیور، لوازم و تجهیزات و جلوگیری از ورود پرندگان آزاد پرواز و بومی به داخل مرغداری‌ها صنعتی از دستورالعمل‌هایی است که باید در ساوه به‌صورت ویژه رعایت شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان ساوه بیان کرد: آنفلوانزای فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی پرندگان در سه نوع (از نظر شدت و قدرت سرایت) است که فقط نوع نخست آن می‌تواند علاوه بر جمعیت طیور، انسان و سایر حیوانات از جمله خوک و اسب را هم درگیر کند.

شهرستان ساوه دارای ۹۵ واحد پرورش گوشت مرغ و تولید تخم‌مرغ است که نقش مهمی در تامین نیازهای استان مرکزی و شهرهای مجاور دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha