انشعاب غیرمجاز آب، چالش بزرگ آبفای جنوب‌شرق تهران است

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب جنوب‌شرقی تهران گفت: وجود انشعابات غیرمجاز که با رشد باغ‌ویلاها به تعداد آن  افزوده شده، چالش بزرگ آبفای جنوب‌شرقی تهران است.

حمیدرضا نامداری روز سه شنبه در جلسه بررسی مشکلات فاضلاب پیشوا که در محل فرمانداری این شهرستان تشکیل شد اظهار داشت: شهر پیشوا در سال‌های ۹۷ و ۹۸ با چالش زیادی در حوزه تأمین آب روبرو بود ولی با حمایت‌ها و همدلی مسوولان شهرستان، در ابتدای سال ۹۹ پروژه آبرسانی از سد ماملو به پیشوا به بهره‌برداری رسید و با حفر، احیا و بازسازی چاه‌ها این شهرستان از بحران کمبود آب خارج شد.

وی گفت: از اواخر سال ۹۹ با تحت پوشش قرار دادن روستاها، بخش زیادی از مشکلات گذشته این مناطق به شرکت آبفا منتقل شد که تعداد زیادی از مشکلات این حوزه برطرف شد.

وی افزود: یکی از مشکلات شرکت آبفا، روستاهایی است که شبکه تأمین و آبرسانی آن تاکنون تحویل شرکت آب و فاضلاب نشده و یا این امر به صورت ناقص انجام شده و خدمت رسانی مطلوب به روستانشینان را با مشکل مواجه کرده است.

نامداری با اشاره به وجود باغ‌ ویلاهای متعدد در مناطق مختلف پیشوا گفت: وجود انشعابات غیرمجاز از مهمترین مشکلات شرکت آب و فاضلاب است که با توجه به تاثیر منفی آن در کیفیت و کمیت آب، در راستای جمع‌آوری این انشعابات، پیگیری‌های لازم از دستگاه‌های مربوطه انجام شده است.

وی گفت: در حوزه اتصال شهروندان پیشوایی به شبکه جمع‌آوری فاضلاب با وجود ارائه بسته‌های تشویقی و ترغیبی، این رغبت از سوی‌ مردم شکل نگرفته است.

وی افزود:  عدم استقبال مردم از اتصال به شبکه جمع‌آوری فاضلاب باعث شده تا میزان فاضلاب ورودی از نظر نوع و حجم بسیار ناچیز باشد و ادامه این روند، موجب فرسایش تصفیه‌خانه می‌شود.

معضل فاضلاب پیشوا با کمک‌ مردم حل می‌شود

سرپرست فرمانداری پیشوا نیز در این جلسه گفت: تأمین آب سالم و بهداشتی و استفاده از فاضلاب تصفیه شده، از موضوعات مهم و حیاتی هر منطقه است که لازم است تا ضمن مدیریت و مصرف بهینه آن، اقدامات فرهنگی در زمینه استفاده مناسب از آب و نیز اتصال به شبکه فاضلاب صورت گیرد.

ابراهیم تاجیک ‌نوری گفت: همه مسوولان موظفند تا برای ساماندهی و جمع‌آوری انشعابات غیرمجاز به طور جدی ورود کرده و هر آنچه در حوزه اختیارات دستگاه‌هاست، انجام دهند.

وی تصریح کرد:با توجه به نقش تصفیه‌خانه فاضلاب در تامین بخشی از آب مورد نیاز کشاورزی و فضای سبز و کمک به مباحث زیست محیطی، لازم است با اولویت قرار دادن اتصال فاضلاب‌های خانگی به تصفیه‌خانه، آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی صحیح به مردم انجام شده و خانواده‌ها را با ارائه مشوق‌های لازم به این امر ترغیب کرد.

پیشوا با بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران تنها شهرستانی است که از تصفیه‌خانه فاضلاب برخوردار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha