پرستاران در دوران کرونا نجات بیماران را بر سلامت خود ترجیح دادند

تهران - ایرنا - عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران در دو سال گذشته همزمان با پاندمی کرونا سلامت و رفاه خود و خانواده را فدای نجات بیماران کردند و حماسه ای تاریخی را رقم زدند که کمتر قادر به انجام آن بود.

به گزارش ایرنا از نظام پرستاری، احمد رضا یزدان نیک افزود: نامگذاری سالروز ولادت حضرت زینب کبری(س) مظهر صبر و شکیبائی، اسوه مهر و نجابت، به عنوان روز پرستار نماد ارزش والای این شغل شریف و احترام جامعه به پرستاران است. 
وی گفت: روز پرستار فرصت مناسبی برای ارج نهادن به خدمات پرستاران است، البته در نظر داشته باشیم قدردانی از پرستاران را به روز خاصی محدود نکنیم. پرستاران در ۳۶۵ روز سال به طور ۲۴ ساعته مشغول ارائه خدمات به بیمار هستند، لذا شایسته است با رفع موانع خدمت پرستاران از  زحمات آنان نه فقط در روز پرستار قدردانی نشود و همواره خدمات بلکه به صورت یک اقدام دائمی قدردانی شود.

عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: روز پرستار هم یک نماد مذهبی و هم حرفه‌ای هست‌ و باید از هر دو وجه این نماد به خوبی پاسداری شود، وجهه مذهبی این روز به ولادت حضرت زینب(س) بر می گردد که نماد معنوی آن است، و باید به  وجه حرفه‌ای این روز  نیز به خوبی توجه شود. 

یزدان نیک خاطر نشان کرد: در طی دو سال گذشته پرستاران با ارجح دانستن سلامت مردم نسبت به سلامت خود و خانواده‌هایشان و داشتن روحیه فداکاری، انسان دوستانه، مهربانی و شفقت بیشتر از گذشته ارزش‌های نهادین حرفه پرستاری را به مردم نشان دادند. 

وی ادامه داد: زمانی که در بحران کووید تمام درمان‌ها به بن بست رسید و کارساز نبود، تنها مراقبت پرستاری برای مبارزه با این ویروس اثر بخش بود و اکثر مردم به ارزش و اوج فداکاری شغل پرستاری آگاه شدند، باید از روز پرستار امسال برای نشان دادن و بازنمایی سیمای علمی، مهربان و از خودگذشه پرستاران بهترین استفاده شود.

عضو شورای عالی نظام پرستاری اضافه کرد: با نشان دادن چهره واقعی، حرفه ای و ایثار پرستاری می‌توان دیدگاه جایگاه و منزلت واقعی پرستاران را به مردم جامعه نشان داد.
یزدان نیک درباره انتخاب پرستار نمونه بیان کرد: برای انتخاب پرستار نمونه لازم باید تاکید کرد که همه پرستاران نمونه هستند، و انتخاب فردی به عنوان پرستار نمونه در روز پرستار در واقع نماد و الگویی از جانب تمام پرستاران است و تجلیل از یک فرد به معنی قدرانی و تجلیل از تمام پرستاران است.

وی ادامه داد: صفاتی که نیاز است در یک پرستار نمونه ببینیم شامل؛ از خودگذشتگی، علم و تفکر حرفه‌ای و اهمیت دادن به سلامت خود و جامعه است و داشتن این صفات جلوه‌ای از نمونه بودن پرستاران است. 
عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: پرستاران مطالبات مادی و زمین مانده زیادی را در طی سال‌های گذشته دارند؛ اما چیزی که برای پرستار مهم است، دیده شدن خدمات و فعالیت آنها است. اگر شان و منزلت پرستاران به عنوان عضوی از تیم کادر سلامت حفظ شود باعث افزایش انگیزه آنان برای ارائه خدمات می شود.
  یزدان نیک افزود: توجه داشته باشیم که در کنار حفظ ارزش و کرامت پرستار، به مطالبات و مشکلات مادی آنان هم باید توجه شود، وقتی پرستاران با ایثارگری تمام در خط مقدم مبارزه با بیماری‌ها هستند پس ضروری است از نظر مادی خدماتشان ارزش گذاری شود. 
وی ادامه داد: اگر در حرفه و شغل پرستاری ارزش گذاری مادی به درستی انجام نشود، در واقع می توان گفت؛ شان و منزلت پرستاری آن طور که شایسته‌ این حرفه هست به آن توجه نشده است.

عضو شورای عالی نظام پرستاری بیان کرد: امیدواریم مسئولان به مشکلات مادی پرستاران، اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری، تبدیل وضعیت پرستاران، بازنشستگی پیش از موعد و امنیت شغلی آنان توجه کنند؛ همچنین برقراری فوق العاده خاص که برای برخی از کارمندان دولت اجرا شده است برای پرستاران نیز اجرا شود و پرستاران در اولویت قرار بگیرند.
 
یزدان نیک تصریح کرد: از تمام پرستاران کشور که سلامت مردم و جامعه را به سلامت خودشان ترجیح داده‌اند، و با ایثار و از خود گذشتگی در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا قرار داشتند؛ تشکر و قدر دانی می کنم  و این روز فرخنده را به آنان تبریک می گویم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha