۹ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۰۹
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84560570
۰ نفر

برچسب‌ها

سیا: ترامپ به گزارشهای اطلاعاتی بی توجه بود

تهران – ایرنا – سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گزارشی خبر داد که بی توجهی دونالد ترامپ به گزارش های نهادهای اطلاعاتی سبب شده بود که مأموران اطلاعاتی‌ در ارائه گزارش‌های توجیهی به وی با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو شوند.

به گزارش ایرنا، تارنمای گاردین دیروز (۸ آذر) به نقل از گزارش ۴۰ صفحه‌ای سیا نوشت که بی‌ توجهی و بی‌میلی ترامپ به مطالعه گزارش‌های مکتوب موجب شده بود که گزارش‌های روزانه ریاست جمهوری که اهمیت بسیاری در به روز رسانی اطلاعات امنیتی از جمله تهدیدهای احتمالی علیه آمریکا دارد، بیشتر به مایک پنس معاون ترامپ ارائه شود.

این گزارش‌های روزانه تا میانه زمامداری چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا به دو بار در هفته تبدیل شده و هر جلسه ۴۵ دقیقه طول می‌کشید. پس از هجوم هواداران ترامپ به کنگره، برگزاری این جلسات به کلی لغو شد.

در گزارش سیا آمده است: ترامپ به فرآیند اطلاعاتی بی‌اعتماد و مشکوک بود و ضمن تعامل با جامعه اطلاعاتی علناً به این سازمان‌ها می‌تاخت.

در ادامه این گزارش آمده است که گزارش دهندگان توفیق محدودی در ارائه بهنگام اطلاعات به ترامپ و ایجاد رابطه کاری با وی داشتند. برعکس، پنس هر روز هفته آمادگی دریافت اطلاعات را داشت و تلاش می‌کرد تا توجه ترامپ را به این گزارش‌ها جلب کند. با این وجود تلاش‌های پنس بی ثمر بود و یک ساعت جلسات اطلاعاتی و امنیتی تنها ۸ یا ۹ دقیقه خروجی اطلاعاتی داشت. از سوی دیگر بر خلاف جامعه اطلاعاتی که با شواهد سروکار داشت، ترامپ از قید واقعیات رها بود و کاری به شواهد نداشت.

تنها موضوع‌های مورد علاقه ترامپ در جلسات مذکور، چین و تحولات روسیه و اوکراین بود. در حوزه اروپا نیز مسئله بودجه ناتو، ترکیه و انتخابات فرانسه و آلمان توجه وی را جلب می‌کرد و تقریباً هیچ تمایلی به دریافت اطلاعات از اوضاع آمریکای لاتین، آفریقا و آسیای جنوب شرقی نداشت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha