تعیین عرصه و حریم محوطه آتشکده خرمدشت کاشان پس از ۶۰ سال

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه کاشان و سرپرست هیات باستان‌شناسی گفت: آتشکده خرمدشت کاشان با هدف حفاظت و جلوگیری از تخریب و تعرض به این محوطه ارزشمند به جای مانده از دوره ساسانی تعیین عرصه و حریم شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط ‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، عباس رضائی‌نیا با اعلام این خبر، آتشکده خرمدشت را از بناهای مهم و ارزشمند دوره ساسانی در پهنه فرهنگی کاشان عنوان کرد که در درک معماری مذهبی دوره ساسانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

او افزود: این آتشکده که در ۱۵کیلومتری جنوب‌شرقی شهر کاشان و در حاشیه شرقی روستای خرمدشت واقع شده، در سال ۱۳۴۱ خورشیدی با شماره ۴۳۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این باستان‌شناس تصریح کرد: باوجود آنکه نزدیک به ۶۰ سال از ثبت این اثر می گذرد، هیچ گونه فعالیت باستان‌شناسی در این محوطه صورت نگرفته بنحوی که تعیین حریم این محوطه، فاز نخست مطالعات باستان‌شناختی در این محوطه به شمار می‌رود تا مقدمه‌ای برای پژوهش‌های آینده در این آتشکده باشد.

رضائی‌نیا با اشاره به اینکه طی سالیان گذشته حفاری های غیرمجاز و دخل و تصرف زیادی در این محوطه صورت گرفته است افزود: به منظور حفاظت و جلوگیری از تخریب و تعرض به این محوطه، برنامه گمانه‌زنی در آتشکده خرمدشت با مجوز از پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری اجرا شد.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی با بیان اینکه این مجموعه دارای چهارتاقی با دالان طواف و اتاق‌هایی در بخش شمالی آن است تصریح کرد: بر مبنای گمانه‌های کاوش شده در محوطه چهارتاقی، محدوده عرصه و حریم پیشنهادی چهارتاقی مشخص و ضوابط مربوطه تهیه شده است.

به گفته این باستان‌شناس، بر اساس شواهد به دست آمده، به نظر می‌رسد این آتشکده در دوران ساسانی و سده های نخستین اسلامی مورد استفاده بوده است.

وی خاطر نشان کرد: این برنامه با همکاری اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کاشان، گروه باستان‌شناسی دانشگاه کاشان و با حمایت مالی موسسه مطالعات پیشرفته سعیدی دانشگاه کاشان، بخشدار مرکزی و دهیاری روستای خرمدشت انجام گرفت.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha