تاکید"گروه ۷" بر اهمیت واکسیناسیون کشورهای در حال توسعه

تهران - ایرنا - به دنبال ظهور نوع مسری‌تر ویروس کرونا موسوم به «اومیکرون» در آفریقای جنوبی، وزیران بهداشت کشورهای ثروتمند عضو گروه ۷ در نشستی اضطراری گرد هم آمده و بر اهمیت برنامه‌های واکسیناسیون علیه همه‌گیری کووید-۱۹ در کشورهای در حال توسعه تاکید کردند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه،  این نشست که دیروز دوشنبه به ریاست انگلیس برگزار شد، نمایندگان آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا، ژاپن و اتحادیه اوپا نیز حضور داشتند و در زمینه «ارتباط استراتژیک» در گسترش ایمنی‌سازی به توافق رسیدند.

وزرای گروه هفت پس از این نشست مجازی با صدور بیانیه ای اعلام کردند که «تهدید» اومیکرون که براساس شاخص‌های اولیه از قابلیت سرایت‌پذیری بالاتری برخوردار بوده و می‌تواند اثربخشی واکسن‌ها و درمان‌ها را کاهش دهد، نیازمند «اقدامات فوری» است.

این گروه از کشورهای توسعه یافته ضمن تاکید بر لزوم بهبود ظرفیت فقیرترین کشورها در دریافت میلیون‌ها دُز واکسن و اجرای برنامه‌های واکسیناسیون در مقیاس انبوه، «کمک عملیاتی» برای رفع این نیاز را الزامی دانستند.

گروه ۷ که در اجلاس سران رهبران در ماه  ژوئن متعهد به اهدای یک میلیارد واکسن شد،  بار دیگر بر تمایل خود برای «حرکت به جلو»  در راستای تحقق این تعهد تاکید کرد.

«ساجد جاوید» وزیر بهداشت انگلیس در این نشست خاطر نشان کرد: همه ما بر اهمیت دو برابر کردن تلاش‌ها برای اطمینان از اجرای تعهدات توافق کرده ایم.

ساجد جاوید از جمله مقامات انگلیس است که با جرمی هانت وزیر بهداشت سابق بریتانیا که معتقد بود ظهور گونه‌های جدید همچون اومیکرون، «نشانه ای از شکست کشورهای غربی در اطمینان از توزیع مناسب واکسن‌ها است» موافق بود.  

هانت پیشتر گفت: آیا این شکست اخلاقی و همچنین علمی نیست که ثروتمندترین کشورها موفق شده اند ۶۰ درصد جمعیت خود را واکسینه کنند در حالی که این رقم در فقیرترین کشورها تنها سه درصد است.

از آنجا که تا کنون تنها ۲۵ درصد جمعیت آفریقای جنوبی در برابر ویروس کرونا واکسینه شده اند، تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت نیز به تازگی اعلام کرد، ظهور اومیکرون «نشان می‌دهد ما باید هر چه سریعتر برابری در واکسن‌ها را تسریع کنیم و از آسیب پذیرترین افراد در همه نقاط (جهان) محافظت کنیم».

«سِت برکلی» مدیر «اتحادیه بین المللی واکسن» (GAVI) که با مشارکت سازمان جهانی بهداشت و از طریق پلتفرم کوواکس، دزهای واکسن ضد کرونا در کشورهای در حال توسعه را توزیع می‌کند نیز اعلام کرد: اگرچه هنوز چیزهای زیادی در مورد اومیکرون نمی‌دانیم اما آنچه از آن اطلاع داریم اینکه تا زمانی که بخش‌های زیادی از جمعیت جهان واکسینه نشده اند، گونه‌های جدید همچنان ظاهر می‌شوند و همه‌گیری ادامه خواهد داشت.

وی در بیانیه ای اعلام کرد: ما تنها در صورتی از ظهور انواع جدید (کرونا) جلوگیری می‌کنیم که بتوانیم از کل جمعیت جهان محافظت کنیم و نه فقط از مرفه‌ترین بخش‌ها.

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد که اومیکرون را در گروه سویه‌های «نگران کننده» ویروس کرونا طبقه‌بندی کرده است. کارشناسان این سازمان همچنین اعلام کردند که با بسیاری از پژوهشگران در سرتاسر جهان در حال همکاری هستند تا به درک بهتری از چگونگی تأثیر این سویه بر همه‌گیری «کووید۱۹» و واکنش آن به واکسن‌های ضدکرونای تولید شده برسند و انتظار می‌رود یافته‌های جدید طی روزها و هفته‌های پیش‌رو منتشر گردد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha