ستاری: شهرداری تهران شتاب ‌دهنده کسب ‌و کارها شود

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: تغییر فرهنگ مهم‌ترین نیاز برای مجموعه شهرداری و شورای شهر تهران برای بروز تغییرات نوآورانه در شهر است و این مجموعه شهری باید شتاب ‌دهنده کسب ‌وکارها شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه خبری شورای اسلامی شهر تهران، نشست مشترک سورنا ستاری با احمد صادقی رییس کمیته هوشمندسازی و شفافیت شورای شهر تهران در راستای فراهم آوردن زیر ساخت های هوشمند سازی و حضور هر چه بیشتر استارت آپ ها در مدیریت شهری برگزار شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: تزریق نوآوری در شهرها بسیار مهم است و باید این کار را با کمک توان داخلی انجام دهیم.

ستاری ادامه داد: یکی از مهم ترین مشکلات در این حوزه تقابل بخش سنتی و ایده های نوآورانه است که باید تلاش کنیم این معضل را حل کنیم تا ایده های خلاق سریعتر و بهتر به نیازهای شهری تزریق شود.

وی اضافه کرد: شرکت‌های دانش بنیان و خلاق زیادی در کشور هستند که ایده‌های نویی برای مدیریت شهری دارند به شرطی که شهرداری خواهان و حامی این ایده ها باشد و به جای ارائه صرف خدمات، به عنوان مشاور کنار آنها بایستد و خدماتشان را توسعه دهد.

ستاری افزود: ایده های زیادی در حوزه پسماند، مدیریت آب، حمل و نقل، صنایع فرهنگی و خلاق در کشور وجود دارد که استفاده درست از آنها منوط به بهره گیری درست از توانمندی‌ها، فناوری‌ها و نوآوری‌های بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان و خلاق است.

وی شکل گیری یک تیم همکار میان مدیریت شهری و معاونت علمی و فناوری را ضروری دانست و بیان کرد: باید نیازهای شهری در این کارگروه ویژه عنوان شود و معاونت علمی پل ارتباطی باشد میان اتصال این نیازها به متخصصان و نوآوران کشور؛ این کار به شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری این حوزه نیز منجر می شود.

مرکز کنترل و هوشمندسازی پایتخت راه‌اندازی شود

رییس کمیته شفافیت شورای اسلامی شهر تهران نیز در این نشست گفت: با هدف استاندارسازی خدمات، رصد لحظه ای رخدادهای نوآورانه و ایجاد همگرایی بین دستگاه ها در موضوع ارائه خدمات فن آورانه در شهر، مرکز کنترل و فرماندهی شهر هوشمند به شدت راه اندازی شود.

صادقی به ظرفیت های بالادستی در شورای اسلامی شهر تهران اشاره کرد و افزود: شورای شهر، شورای شهر تهران است و نه شورای شهرداری؛ از این رو اعضای شورا بر این باور هستند که با ایجاد قوانین تسهیل گر می توانند زمینه های حضور شرکت های نوآور در شهر را برای حل مشکلات شهروندان فراهم آورند.

وی ادامه داد: همچنین می توان با ایجاد همگرایی بین دستگاه ها و مکلف کردن آنها به انجام وظایف قانونی از موازی کاری و اهمال جلوگیری شود.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری لازم است تا از ساختمان‌های بدون استفاده یا فضای فرهنگسراهای موجود برای توسعه کسب و کارهای خلاق و نوآورانه این حوزه کمک بگیرد و این فضاها را در اختیار آنها قرار دهد.

صادقی پیشنهاد کرد: با هدف استاندارسازی خدمات، رصد لحظه ای رخدادهای نوآورانه و ایجاد همگرایی بین دستگاه ها در موضوع ارائه خدمات فناورانه در شهر، مرکز کنترل و فرماندهی شهر هوشمند راه اندازی شود.

وی ادامه داد: این مرکز با حضور تمامی دستگاه های دخیل در موضوع شهر هوشمند فعال می شود و زمینه همکاری های مشترک، ارائه خدمات همسو جهت رونق کسب و کارهای هوشمند را فراهم می کند.

به گفته وی، همچنین با رصد لحظه ای رخدادها و دسترسی همه اعضا به اطلاعات، زمینه تصمیم گیری های کلان و تاثیر گذار در شهر تهران فراهم می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha