هنرمندان مازندرانی دو جایزه از جشنواره مستند تلویزیونی کسب کردند

ساری – ایرنا – هنرمندان مازندرانی از پنجمین جشنواره مستند تلویزیونی در دو بخش مستند تلویزیونی و مجموعه عکس دو جایزه کسب کردند.

به گزارش ایرنا، مراسم پایانی و معرفی برگزیدگان پنجمین جشنواره مستند تلویزیونی شامگاه دوشنبه در سالن همایش‌های صدا و سیما با حضور رئیس این سازمان و مستندسازان و تعدادی از چهره‌های حوزه سینما و عکس برگزار شد و برگزیدگان جشنواره معرفی شدند که در بین برترین‌ها، نام دو هنرمند مازندرانی هم قرار گرفت.

پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند که امسال با شعار «روایت حقیقت در قاب واقعیت» برگزار شد، در سه بخش «فیلم مستند»، «عکس مستند» و «مستندنگاری» فراخوان داد که در نهایت یک اثر از مهدی محبی‌پور عکاس مازندرانی در بخش مجموعه عکس و یک فیلم مستند از مهدی زمان‌پور کیاسری در بخش مستند نیمه‌بلند حائز رتبه شدند.

در بخش مستند نیمه‌بلند فیلم مستند «آسک» اثر مهدی زمان‌پور کیاسری مستندساز شناخته شده مازندرانی برنده تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی ۱۵ میلیون تومانی شد.

این فیلم مستند که پیش از این چند جایزه داخلی و بین‌المللی نیز به آن تعلق گرفت، روایت پیرمرد نابینای ۸۰ ساله‌ای به نام عزیز غفاری در جنوب ایران است که دو ویژگی خاص دارد؛ هم تعبیر خواب می‌داند و هم صنعتگری بومی است که از سنگ‌ها ظروف کاربردی تولید می‌کند. غفاری زندگی‌اش را با انتخاب سنگ‌هایی از دل کوه و ساختن ظروفی مانند سنگ نان‌پزی و هاون از این سنگ‌ها می‌گذراند. سوژه مستند آسک با وجود این که نابیناست، به کوه می‌رود و سنگ‌های مورد نیاز خود را با لمس کردن و چشیدن انتخاب می‌کند.

هنرمندان مازندرانی دو جایزه از جشنواره مستند تلویزیونی کسب کردند

مستند «آسک» تا کنون در جشنواره‌های داخلی و خارجی متعددی حضور داشت و حائز رتبه شد. این مستند پیش از این به عنوان برنده بهترین فیلم در جشنواره زعفران طلایی ترکیه، بهترین فیلم بلند جشنواره فیلم آریکا ناتیوا شیلی، بهترین مستند هنری سی‌وچهارمین جشنواره مستند پارنئو استونی، منتخب جشنواره بیگ‌اسکای آمریکا، منتخب جشنواره ملی و بخش بین‌المللی جشنواره سینما حقیقت، منتخب پنجمین جشنواره فیلم درخت طلایی فرانکفورت آلمان، منتخب بیست‌ونهمین جشنواره مستند بلگراد صربستان انتخاب شده بود. از زمان‌پور کیاسری طی روزهای اخیر مستند «آب، باد، خاک، نان» در جشنواره معتبر فیلم های مستند آمستردام -ایدفا- اکران شده بود که در بخش مسابقه فیلم های کودک و نوجوان شایسته تقدیر معرفی شد. 

در بخش مجموعه عکس نیز مهدی محبی‌پور عکاس مازندرانی با مجموعه عکسی که از مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله ثبت کرده بود حائز رتبه سوم جشنواره و دریافت لوح تقدیر و دو میلیون تومان جایزه نقدی شد.

پنجمین جشنواره مستند تلویزیونی شهریور و مهر امسال به دبیری محسن یزدی مدیر شبکه مستند سیما برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha