تایید یک داروی تصویربرداری برای تشخیص تومور در حین جراحی

تهران- ایرنا- سازمان غذا و داروی آمریکا یک داروی تصویربرداری جدید را تأیید کرد که می‌تواند به تشخیص تومورها در حین جراحی سرطان تخمدان کمک کند.

به گزارش روز سه شنبه گروه علم و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، داروی «سیتالوکس» یا پافولاسیانین به منظور بهبود توانایی جراح در تشخیص سرطان تخمدان در حین عمل بر روی بیمار استفاده می شود. این دارو قبل از جراحی به صورت داخل وریدی تجویز می شود و همراه با یک سیستم تصویربرداری فلورسانس نزدیک به مادون قرمز مورد تایید FDA برای استفاده با دارو استفاده می شود.

دکتر الکس گوروتس معاون دفتر پزشکی تخصصی در مرکز ارزیابی و تحقیقات دارویی سازمان غذا و داروی آمریکا، گفت: تأیید سیتالوکس توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA ) می‌تواند به افزایش توانایی جراحان برای شناسایی تومورهای مرگبار تخمدان کمک کند که در غیر این صورت ممکن است شناسایی نشوند.

وی افزود: با تکمیل روش‌های فعلی تشخیص سرطان تخمدان در حین جراحی،داروی سیتالوکس به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی یک رویکرد تصویربرداری اضافی را برای بیماران مبتلا به سرطان تخمدان ارائه می‌دهد.

این محقق یادآور شد: درمان مرسوم سرطان تخمدان شامل جراحی برای برداشتن هر چه بیشتر تومورها و همچنین شیمی درمانی یا سایر درمان های هدفمند برای شناسایی و حمله به سلول های سرطانی خاص است.

در حال حاضر، جراحان برای شناسایی تومورهای سرطان تخمدان به تصویربرداری قبل از عمل، بازرسی بصری تومورها در زیر نور طبیعی یا معاینه لمسی متکی هستند.

تایید داروی سیتالوکس توسط سازمان غذا و داروی آمریکا بر اساس مطالعه ای بر روی ۱۳۴ زن ۳۳ تا ۸۱ ساله است. آنها یک دز داروی سیتاتلوکس دریافت کردند و در طول جراحی تحت نور طبیعی و فلورسنت مورد ارزیابی قرار گرفتند.

از این زنان حدود ۲۷ درصد دست کم یک ضایعه سرطانی شناسایی شده داشتند که با معاینه های استاندارد بینایی یا لمسی یافت نشده بودند. شایع ترین عوارض جانبی داروس سیتالوکس شامل تهوع، استفراغ، درد شکم، گرگرفتگی، سوء هاضمه، ناراحتی قفسه سینه، خارش و حساسیت مفرط بود.

سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داد که سیتالوکس در صورت تجویز به زن باردار ممکن است به جنین آسیب برساند. این سازمان همچنین اعلام کرد که زنان تا ۴۸ ساعت قبل از تجویز داروی سیتالوکس نباید فولات و اسید فولیک یا مکمل‌های حاوی فولات  مصرف کنند.

این سازمان همچنین هشدار داد که خطر منفی کاذب و مثبت کاذب با استفاده از داروی سیتالوکس وجود دارد.

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، امسال بیش از ۲۱ هزار مورد جدید سرطان تخمدان و بیش از ۱۳ هزار مورد مرگ ناشی از این بیماری درآمریکا وجود خواهد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha