پویش اهدای خون دانشجویی برگزار می‌شود

تهران - ایرنا - مدیرکل اداره کل برنامه‌ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان سازمان انتقال خون ایران گفت: دومین پویش دانشجویی "اهدای خون" به درخواست دانشجویان علاقمند از ۱۳ تا ۱۸ آذرماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.

به گزارش روز  سه شنبه ایرنا از وبدا، بیتا ربانی، در خصوص برگزاری "دومین پویش دانشجویی اهدای خون"، افزود: نخستین پویش اهدای خون با مشارکت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی با عنوان اهدای خون اهدای زندگی در خرداد ماه سال جاری در سراسر کشور با مشارکت پرشور و نشاط دانشجویان برگزار شد که به دنبال این اتفاق مبارک، دانشجویان علاقمندان، درخواست برگزاری دومین پویش دانشجویی تحت عنوان "اهدای خون" را دادند که این امر نیز محقق شده است.

وی با بیان اینکه هدف اصلی ما از برگزاری این پویش، مشارکت جوانان در این امر خداپسندانه است، گفت: تلاش داریم به این واسطه، مشارکت دانشجویان و جوانان را در امر اهدای خون افزایش دهیم تا جوان دانشجوی ما اهدای خون را تجربه کند و با مشارکت در این امر مقدس در این مسیر قرار گیرد، زیرا خون تنها چیزی است که جایگزینی ندارد و تنها راه تامین خون مورد نیاز بیماران اهدای آن از سوی دیگر افراد است.

افزایش سن اهداء کنندگان خون در کشور
مدیر کل برنامه‌ریزی، جذب و نگهداری اهدا کنندگان سازمان انتقال خون ایران با اشاره به افزایش سن اهداء کنندگان خون در کشور، این موضوع را امری بحران زا در آینده دانست و گفت: اتفاقی که رخ داده این است که سن اهداء کنندگان خون در کشور رو به افزایش است و بیشترین اهداء کنندگان ما در سنین بالای ۳۰ سال قرار دارند که اگر این روند تغییر پیدا کند ما دچار بحران خواهیم شد. دانشجویان آگاه و دانشمند از طریق برگزاری چنین پویش‌هایی با فرهنگ اهدای خون آشنا خواهند شد و اگر یک بار خون بدهند در مجموع درصد قابل توجهی این تجربه را کسب و می‌توانند تکرار کنند.

ربانی به بیان اینکه هر دانشجویی که خون بدهد می‌تواند تعداد دیگری را به این جمع اضافه کند، تصریح کرد: قشر جوان ما افراد سالم جامعه هستند، ما فکر می‌کنیم اگر جمعیت جوان دانشجو جزء اهدا کنندگان ما قرار بگیرند، در حوزه اهدای خود دچار مشکل نخواهیم شد.

وی ادامه داد: نشاط دانشجویان در پویش قبل نشان دهنده مسیر روشنی است که با حضور آنان در امر مقدس اهدای خون خواهیم داشت، با توجه به استقبال دانشجویان در دور قبل، در این دوره علاوه بر دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی که آغاز کننده پویش اهدای خون بوده‌اند از دیگر دانشجویان دانشگاه‌های وزارت علوم نیز دعوت به حضور کرده‌ایم.

وی بر حضور دانشجویان دختر در پویش اهدای خون تاکید کرد و گفت: در مجموع اهداء کنندگان خون در میان خانم‌ها، آمار قابل توجهی را در کشور به خود اختصاص نمی‌دهند که امیدواریم دانشجویان دختر در پویش دوم اهدای خون به این موضوع توجه درخوری کنند. به همین جهت روز چهارشنبه ۱۷ آذر، در پویش دانشجویی اهدای خون به "روز اهدای خون دانشجویان دختر" اختصاص یافته است.

ربانی خطاب به دانشجویان، گفت:  دانشجویان برای  اهدای خون حتما کارت شناسایی معتبر عکس‌دار همراه خود داشته باشند و به نزدیک‌ترین پایگاه اهدای خون مراجعه کنند، امیدواریم حضور آنان به اهدا کنندگان مستمر خون در کشور تبدیل شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha