شناسایی سرمایه‌های انسانی و بکارگیری جوانان از اولویت‌ها است

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: اولویت ما در استان، شناسایی سرمایه های انسانی و نخبگان جوان بومی و استفاده از ظرفیت آنان در راستای توسعه منطقه است.

به گزارش ایرنا، اسماعیل زارعی کوشا شامگاه دوشنبه با حضور در برنامه رویداد در سیمای مرکز کردستان اظهار داشت: یکی از برنامه‌های اصلی ما استفاده از سرمایه‌های بسیار ارزشمند انسانی است که نباید نادیده گرفته شود، چراکه با بهره‌گیری از این پتانسیل می‌توان مسیر توسعه را به سرعت طی کرد.

وی با بیان اینکه امیدواریم به سمتی برویم که از جوانان بیشتر استفاده کنیم، اضافه کرد: وقتی که مسوولیتی به جوانان سپرده می‌شود، آنان با انگیزه‌ای مضاعف سعی می‌کنند خود را اثبات کنند و در راه موفقیت قدم بردارند، بنابراین استفاده از ظرفیت قشر جوان در پست‌های مدیریتی ضروری است.

استاندار کردستان ضمن تقدیر از استاندار پیشین و قابل تحسین بودن اقدامات وی، افزود: امروز وظیفه ما این است که نارسایی‌ها، مشکلات و وضعیت موجود را شناسایی و تجزیه و تحلیل و براساس آن برای آینده برنامه‌ریزی کنیم.

زارعی کوشا به بخش اقتصاد و اهمیت این حوزه اشاره داشت و گفت: اولویت ما در دولت سیزدهم، فعال کردن ظرفیت‌ها و استعدادهای در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد است، چراکه دشمن، ناجوانمردانه عرصه اقتصاد ما را هدف قرار داده است و تلاش دارد با تحریم‌های موجود، مانع پیشرفت کشور شود.

وی با بیان اینکه در کنار آن، تحریم‌های داخلی نیز مانع پیشرفت اقتصادی در کشور شده و این موضوع در کردستان مصداق دارد، ادامه داد: در حوزه صنعت و معدن، کردستان از لحاظ داشتن منابع معدنی جزو استان های پیشتاز است که اگر بتوانیم اکتشافات و تولیدات و در بخش معدن زنجیره ارزش را تکمیل کنیم، اشتغال رونق خواهد گرفت.

استاندار کردستان تاکید کرد: چاره ای نداریم، جز اینکه ریشه های توقف و عقب گرد صنعت را شناسایی کنیم که تا حدودی این کار انجام شده است و رئوس کلی حرکت را تبیین کردیم و نگاه‌ها را به این حوزه باید تغییر دهیم.

زارعی کوشا خواستار تلاش مدیران استان برای تحول در برنامه‌های کاری خود شد و اضافه کرد: اگر مسیر گذشته را ادامه داده و تحول ایجاد نکنیم، نمی‌توان شاهد توسعه در بخشهای مختلف شد، بنابراین جهت گیری در حوزه اقتصاد و نگاه‌ها باید تعییر کند.

وی بر ضرورت فراهم کردن زمینه های سرمایه گذاری و توسعه در استان تاکید کرد و گفت: هر کس مانع روند توسعه در کردستان باشد باید کنار برود، چون مردم منتظر توسعه و شکوفایی اقتصادی هستند و نباید فرصت‌ها را از دست داد.

استاندار کردستان یادآور شد: یکی از بزرگترین کارهای خیر تولید گری و تلاش در عرصه تولید است، پس باید از کسانی که دلسوزانه در عرصه تولید قدم برمی‌دارند، حمایت کرده و راه را برای آنان هموار کنیم تا سرمایه گذاران احساس ناامیدی نکنند.

دست سرمایه‌گذاران را می‌بوسیم
زارعی کوشا در بخش دیگری از صحبت‌هایش به حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند تحول آفرین باشد و اشتغال ایجاد کند و درآمد سرانه خانوارها را بالا ببرد، صنعت گردشگری است.

وی با بیان اینکه در کردستان همه چیز برای پیشرفت آماده است، ادامه داد: دشمنانی داریم که نمی‌خواهند این استان توسعه پیدا کند اما با عزم مردم و برنامه‌ریزی درست مدیران، می‌توان مانع توطئه‌های شوم دشمنان شد.

استاندار کردستان به اقدامات خوب گذشته در حوزه گردشگری و ثبت جهانی هورامان اشاره کرد و افزود: باید با استفاده از راهبرد رسانه‌ای، کردستان را ابتدا به کشور و به سپس به جهان معرفی کنیم تا شاهد توسعه بخش گردشگری در استان باشیم و در این راستا باید از ظرفیت رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما به خوبی بهره گرفت.

زارعی کوشا با بیان اینکه دست سرمایه‌گذاران را در حوزه‌های مختلف به ویژه گردشگری می‌بوسیم، اضافه کرد: تمام تلاش خود را برای تضمین حمایت از سرمایه‌گذاری فعالان عرصه گردشگری به کار می‌گیریم، چراکه اگر از موهبت‌های موجود به خوبی بهره گیریم، شاهد توسعه و اشتغال خواهیم بود.

به کمک هیات علمی دانشگاه‌ها نیاز داریم
استاندار کردستان در ادامه اشاره‌ای به سفر رهبر معظم انقلاب به استان در سال ۱۳۸۸ اشاره و آن را نقطه عطفی دانست که نگاه‌ها به کردستان را اصلاح کرد و گفت: این رویه و نگاه همچنان باید ادامه داشته باشد و خادمان خوبی برای مردم استان باشیم.

زارعی کوشا کردستان را استانی فرهنگی و هنری توصیف کرد و افزود: در حوزه فرهنگ و هنر در کردستان پروژه های خوبی در دست اجرا قرار گرفته است اما معتقدم نرم افزار و استعدادهای حوزه هنر مهمتر از سخت افزار و زیرساخت است و باید از اساتید و هنرمندان به خوبی حمایت کنیم و از ظرفیت آنان بهره گیریم.

وی با بیان اینکه در عرصه هنر و تعالی هنری باید به سمت اهل آن برویم و مشورت بگیریم، ادامه داد: تلاش می‌کنیم هنر کردستان را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

استاندار کردستان در ادامه بر لزوم کمک هیات علمی دانشگاه‌های استان از مدیران و دستگاه‌های مختلف برای خدمت بهتر به مردم تاکید کرد و اظهار داشت: با استفاده از توان علمی دانشگاه‌ها، بسیاری از مشکلات حوزه اجرایی قابل حل است، بنابراین تعاملی اساسی بین دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی باید وجود داشته باشد.

حمایت از ایجاد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی، رفع مشکلات آب شرب و تسریع در انتقال آب به مناطق شرقی استان، لزوم واگذاری مدیریت منابع آبی و سدهای داخل استان به کردستان و تلاش برای تخصیص اعتبار برای سد چراغ ویس سقز و بهره‌برداری از آن، از مواردی بود که زارعی کوشا به آن اشاره کرد.

استان کردستان با یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، دارای ۱۰ شهرستان، ۳۰ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۷۷ روستای دارای سکنه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha