باقری: نشست وین سازنده بود؛ همه مباحث شش دور گذشته قابل مذاکره است

وین - ایرنا - علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران روز نخست مذاکرات وی برای لغو تحریم را سازنده توصیف کرد و گفت که همه مباحث شش دور قبلی مذاکرات قابل مذاکره است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، باقری شامگاه دوشنبه بعد از پایان روز نخست مذاکرات وین به خبرنگاران گفت: برخی از اعضا از جمله روسیه و چین از مواضع ایران حمایت کردند و اروپایی ها هم تصریح کردند که این کاخ سفید بود که با خروج از برجام، مشکلات را ایجاد کرد.

باقری همچنین گفت که همه مباحث شش دور گذشته قابل مذاکره است.

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: نشست امروز نشست امروز کمیسیون مشترک برجام که با شرکت جمهوری اسلامی ایران و کشورهای چهار به علاوه یک برگزار شد دو دستور کار داشت. دستور کار اول مربوط به گزارشی درباره وضعیت اجرای برجام بود و دستور کار دوم درباره دیدگاه‌های طرف‌های شرکت کننده در این نشست در رابطه با مذاکرات در دوره پیش رو بود.
وی بیان داشت: در موضوع اول ما نگاه خودمان را بیان کردیم مبنی بر اینکه وضعیتی که الان با آن مواجه هستیم، عامل اصلی آن اقدام غیرقانونی آمریکایی‌ها در نقض توافق و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و همینطور نقض قواعد و مقررات بین المللی است. 
باقری افزود که جمهوری اسلامی ایران در این نشست تصریح کرد در دستور کار نخست و اولویت دار کمیسیون مشترک برجام باید رسیدگی به وضعیت تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی باشد که این مساله مورد اتفاق این نشست قرار گرفت و بر همین اساس مقرر شد که صبح فردا نشست کارگروه تحریم در وین برگزار شود.

مذاکره کننده ارشد ایران گفت: در مورد چشم انداز آتی مذاکرات نکته‌ای را که ما روی آن تاکید کردیم این بود که باید شاخص‌ها، ملاک‌ها و معیارهایی که جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق نتیجه‌گرا و نتیجه‌بخش و پایدار مد نظر دارد باید مورد توجه قرار گیرد که خیلی از ملاک‌ها و شاخص‌هایی که ما به طور اجمال در این جلسه بیان کردیم مورد استقبال طرف‌های دیگر قرار گرفت از جمله اینکه آمریکا باید تضمین بدهد تحریم جدید و تحریم‌هایی که قبلا وضع شده، برداشته شده و دوباره آن‌ها را اعمال نکند.

وی افزود: همچنین  در مورد عدم خروج مجدد از برجام و عدم استفاده از ظرفیت هایی که علیه کشورهای عضو برجام در توافق وجود دارد، باید تضمین داده شود
باقری گفت: مجموعه نشست امروز به نظر من و دیگر اعضا نشست سازنده و مفیدی بود. برخی از اعضا از جمله نمایندگان روسیه و چین از مواضع جمهوری اسلامی ایران استقبال و حمایت کردند. نمایندگان کشورهای اروپایی هم در چارچوب بیان نگاه خودشان بر این نکته که تصریح داشتند که این آمریکا بوده که چنین شرایطی را ایجاد کرده و قاعدتا اقدامی که باید انجام شود باید از سوی کشور آمریکا باشد.

او در پاسخ به سوالی درباره نشست آتی کمیسیون مشترک برجام گفت که این نشست تمام نشده است و زمانی که رایزنی‌ها به پایان برسد یک نشست اختتامیه برگزار خواهد شد که درباره زمان و مکان برگزاری دور بعدی گفت‌وگوها تصمیم‌گیری می‌شود. 

باقری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رایزنی‌ کارگروه‌های تخصصی از نقطه دور قبل پیگیری خواهد شد یا خیر بیان داشت: آن چیزی که از شش دور گذشته گفت وگوها پیش روی ما است یک پیش‌نویس است نه یک توافق. پیش‌نویس محل مذاکره است. از این جهت تا زمانی که درمورد همه چیز توافق نشده باشد در مورد هیچ‌چیز توافق نشده است. بر این اساس همه مباحثی که در شش دور گفت‌وگوهای وین به یک جمع‌بندی رسیده قابل مذاکره است و این مساله مورد اذعان همه طرف‌های گفت‌وگو در نشست امروز هم بود.

خوش بینیم اما ساده اندیش نیستیم

مذاکره کننده ارشد ایران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا نسبت به نتیجه‌بخش بودن گفت‌وگوها امیدوار است بیان داشت: ما در وین صرفا با چهار به علاوه یک گفت‌وگو می کنیم ولی از آنجایی که برای مذاکره اراده جدی و امادگی عملی برای دستیابی به توافق داریم، نسبت به آینده خوش‌بین هستیم اما چون به طرف مقابل اعتماد نداریم بر این اساس ساده اندیش هم نیستیم.

باقری در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که پرسید ایران با تجربه خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بدعهدی طرف‌های اروپایی به دنبال چه ضمانت‌هایی از طرف مقابل است گفت:‌این یکی از موضوعات در دستور کارگروه لغو تحریم ها است که قرار است فردا راجع به آن بحث شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha