فرماندار اردکان: آب انتقالی خلیج فارس در شرایط اضطراری به شرب وصل شود

یزد- ایرنا - فرماندار اردکان گفت: هرچه سریعتر آب انتقالی خلیج فارس به شبکه آب آشامیدنی مرکز این شهرستان برای استفاده شهروندان در شرایط اضطراری متصل شود، این کار بسیار ضروری است.

به گزارش روزسه شنبه روابط عمومی فرمانداری اردکان، مصطفی پوردهقان در نشست ستاد بحران شهرستان با موضوع آب و گذر از بحران خشکسالی افزود: این منطقه باتوجه به موقعیت خاصی که در انتهای دشت مهریز- اردکان قرار دارد به دلیل کاهش بارندگی و تداوم پدیده حشکسالی با شرایط بحران تأمین آب روبروست

رییس ستاد مدیریت بحران شهرستان اردکان اضافه کرد: بدترین میزان کیفیت آب یزد مربوط به اردکان است، طوری‌که متوسط سختی آب قریب به سه هزار ای.سی(EC) است و از نظر بحران و تنش آبی در صدر شهرهای( ۲۴ شهر) استان قرار دارد.  

ای سی آب به مقدار املاح هادی موجود در آب یا مقدار شوری محلول غذایی در سیستم هیدروپونیک بستگی دارد.

EC مخفف کلمه  electrical conductivity  به معنای هدایت الکتریکی است اگر ای.سی آب آشامیدنی بین ۹۰ تا ۵۰۰ میکروزیمنس باشد، مزه آب مطلوب است. هدایت الکتریکی بالاتر باعث بیماری نمی شود اما از گوارایی آب آشامیدنی کم می کند.

فرماندار اردکان افزود : گذر از بحران کم آبی تنها در سایه مدیریت علمی ،عملی و عزم ملی تمامی مردم و مسئولان محقق  می شود، فرهنگ سازی مصرف بهینه آب نه تنها در استفاده از آب آشامیدنی و بهداشت و  بخش کشاورزی بلکه در حوزه صنعت نیز می بایستی مورد توجه خاص مدیران صنعتی قرار گیرد تا بتوان از آب موجود بهترین بهره را برده و استفاده کرد.

پوردهقان تعرض های متعدد از سوی افرادی در شرق استان اصفهان به خط انتقال آب آشامیدنی را نشانه‌ وضعیت بحرانی و تنش آبی در مدیریت توزیع آب کشور دانست و افزود: نامتناسب بودن زمان و مکان بارندگی‌ها، افت شدید سطح آب سفره‌های زیرزمینی  به ویژه در دشت ممنوعه یزد - اردکان به دلیل خشکسالی ، هدررفت بالای انتقال آب در بخش کشاورزی، فراگیر نبودن شبکه مدرن انتقال آب، خشک شدن قنات های منطقه و بالا بودن هزینه استحصال آب‌ از مهترین مشکلی است که با بررسی کارشناسی نسبت به رفع سریع آن باید اقدام شود.

رییس ستاد مدیریت بحران شهرستان اردکان خاطرنشان کرد: با تدابیر اتخاذ شده و به صورت همزمان چندین پروژه کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت در شهرستان در حال اجراست که می‌توان به اتصال آب خلیج فارس به شبکه آب شرب شهر ، تصویب و حفر چاه و نصب آب شیرین کن در ضلع غربی شهر و آغاز مطالعه برای شناسایی منابع آبی جدید اشاره کرد.

وی یادآور شد: در خصوص تامین آب شرب شهر خرانق نیز با مصوبه اخیر که صورت گرفت و جذب سرمایه گذار بخش خصوصی برای حفر چندین حلقه چاه و نصب آب شیرین کن با مدل سرمایه گذاری بی.او.تی( Bot )به طور اساسی مشکل شهر و برخی روستاهای مسیر رفع می شود که این کار موجب تأمین آب مورد نیاز شهرستان در مواقع حاد و بحرانی را فراهم می آورد.

همچنین آیت‌الله محمدرضا ناصری امام جمعه یزد هشتم آذرماه، در دیدار با اعضای اندیشکده جهش استان با اشاره به مسایل اخیر در حوزه انتقال آب آشامیدنی استان گفته بود که به نظر می رسد ،موضوع از سوی عده ای، برای بهره برداری سیاسی هدایت می شود و برخی هم به عمد در زمان فعلی به آن دامن می زنند تا کار دولت را مختل و برنامه‌های خود را اجرا کنند. 

وی افزود: البته مسئولان امر به ویژه استاندار محترم باید با برنامه ریزی ،پیگیری بیشتر، و با راهکارهای مختلف از جمله تکمیل سایر خطوط انتقال آب، مشکل آب شرب مردم نجیب استان را رفع کنند.

پنجشنبه شب هفته گذشته خط انتقال آب شرب استان یزد در شرق اصفهان مورد تعرض و تخریب افرادی قرار گرفت که با تخریب ۲ حوضچه این خط جریان آب انتقالی به یزد قطع شد .

عقد قرارداد BOT یکی از روش‌هایی است که در سال‌های اخیر به‌شدت موردتوجه کشورهای درحال‌توسعه قرار گرفته است از این روش می‌توان به‌منظور آزادسازی اقتصادی، جذب سرمایه‌های خارجی و دسترسی به فناوری پیشرفته بهره گرفت. BOT روشی پذیرفته‌ شده برای مشارکت بخش خصوصی در توسعه‌ پروژه‌های زیربنایی در سطح جهان است. دولت‌های گوناگون از آن به‌عنوان روشی مناسب برای سرمایه گذاری و ساخت سریع پروژه‌های زیربنایی بهره می‌گیرند.

شهرستان ۱۳۰ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق،  احمدآباد و اردکان است.

بیست و چهارم اسفند ماه سال۱۳۹۹  بهره برداری از «اَبر پروژه» انتقال آب خلیج فارس به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اردکان از توابع استان یزد  با حضور رییس جمهوری وقت از طریق ویدیو کنفرانس با حضور استاندار و جمعی از مسوولان محلی آغاز شد.

به گزارش ایرنا، طول این پروژه تا یزد ۸۲۵ کیلومتر است که قطعه اول آن ۳۰۵ کیلومتر تا « گل گهر» سیرجان در استان کرمان قبلا افتتاح شد ، قطعه دوم به طول ۱۵۰ کیلومتر از گل گهر تا مس سرچشمه کرمان و قطعه سوم هم از مس سرچشمه تا اردکان به‌طول ۳۷۰ کیلومتر است که در این روز مورد بهره برداری قرار گرفت.

طرح ملی انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی و شرق کشور، از جمله دستاوردهای بزرگ کشور در دهه پنجم پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که به همت متخصصان داخلی و بخش خصوصی به سرانجام رسید و فلات مرکزی و شرق کشور را متحول می‌کند.

با تکمیل سه خط پروژه مهم و ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، در مجموع ۵۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین از خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران انتقال می‌یابد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha