مذاکره کننده ارشد چین: اولویت با رفع تحریم‌ها علیه ایران است

وین - ایرنا – مذاکره کننده ارشد چین در مذاکرات وین پس از پایان نشست امروز تصریح کرد که اولویت با رفع تحریم‌ها علیه ایران است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، وانگ کوان سفیر و نماینده دائم چین نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که هیات ایرانی در مذاکرات وین عملگراست.
وی افزود: آن‌ها روی لغو تحریم‌ها به عنوان یک اولویت متمرکز هستند و در عین حال درک می‌کنند که باید درباره سایر مسائل مرتبط بحث شود.
این دیپلمات ارشد چین خاطر نشان کرد: اما همه ما توافق داریم که اولویت با رفع تحریم‌هاست و باید ابتدا به این مساله بپردازیم.

همچنین انریکه مورا دیپلمات ارشد اروپایی که ریاست نشست امروز وین را برعهده داشت، بعد از پایان نشست امروز در جمع خبرنگاران حضور یافت و مذاکرات امروز را مثبت ارزیابی کرد. وی گفت که مذاکرات فردا و پس فردا با تشکیل کارگروه لغو تحریم ها و مسائل هسته ای ایران ادامه خواهد یافت.
جلسه افتتاحیه گفت‌وگوهای رفع تحریم که عصر امروز  به ریاست علی باقری رییس هیأت ایرانی و انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
 باقری در این نشست ضمن تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم لغو تمامی تحریم‌های غیرانسانی و قهرآمیز آمریکا علیه ملت ایران تأکید و تصریح نمود که ضروری است مسئله رفع تحریم‌ها در اولویت نخست گفت‌وگوها قرار گیرد. رئیس هیأت ایرانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در عمل پایبندی خود به تعهداتش را نشان داده است، بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به تفاهمی عادلانه که تأمین‌کننده منافع مشروع ایران باشد، تأکید کرد.
باقری با اشاره به ادعای برخی طرف‌های غربی برای احیای برجام تأکید کرد تا زمانی که کارزار فشار حداکثری آمریکا نفس می‌کشد، احیای برجام سخن گزافی بیش نیست.
مذاکره‌کننده ارشد ایران در این نشست همچنین با یادآوری سالگرد شهادت شهیدان شهریاری و فخری‌زاده، یاد و خاطره تمام شهدای هسته‌ای ایران را گرامی داشت.
در این نشست که در فضایی حرفه‌ای و جدی برگزار شد، توافق شد که نشست‌ کارگروه‌ لغو تحریم‌ها صبح فردا برگزار شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha