آیا استفاده از عینک در کاهش یا افزایش نمره چشم تاثیر دارد؟

تهران- ایرنا - پزشکان استفاده از عینک را برای اصلاح دوربینی، نزدیک بینی و آستیگمات تجویز می کنند، اما برخی ادعا می کنند مدتی پس از استفاده از عینک دید آنها ضعیف تر از قبل شده و نمره چشم آنها افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار گروه علم و دانش ایرنا، یکی از سوالات متداول مردم این است که آیا استفاده از عینک برای افرادی که چشم پزشک برای آنها عینک تجویز کرده است، باعث کاهش نمره دید آنها می شود یا اگر از عینک استفاده کنند نمره دید به حالت قبل باز می گردد. سوال مهمی که آن را با دکتر خلیل قاسمی فلاورجانی استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران و فوق تخصص چشم پزشکی در میان گذاشتیم.

این فوق تخصص چشم پزشکی عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص اینکه اگر ما عینک بزنیم آیا چشم عادت می کند و شماره آن بالاتر می رود و اگر نزنیم شماره چشم پایین تر می آید، اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم هنگامی که افراد از سن تنبلی چشم در دوران کودکی عبور می کنند، بدان معنی است که استفاده از عینک تنها برای راحتی دید فرد استفاده کننده است.

دکتر قاسمی فلاورجانی افزود: یعنی پس از دوران تنبلی چشم د دوران کودکی اگر شخص عینک بزند زندگی برای وی راحت تر است و برعکس اگر نزند سخت تر است.

وی تاکید کرد: شماره عینک هیچگونه نقشی در پیشرفت و بالارفتن نمره دید یا بدتر شدن نمره  چشم ندارد.

آیا استفاده از عینک در کاهش یا افزایش نمره چشم تاثیری دارد؟

بهترین رژیم غذایی برای تقویت چشم کدام است؟
این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه درخصوص بهترین رژیم غذایی برای حفظ سلامت چشم گفت: افراد برای حفظ سلامت چشم خود نیازمند انجام اقداماتی هستند و به طور کلی برای سلامت چشم ها داشتن زندگی سالم بسیار مهم است.
دکتر قاسمی فلاورجانی خاطرنشان کرد: برای سلامتی چشم همچون سایر اعضای بدن نیازمند استفاده از رژیم غذایی سالم، ورزش و فعالیت جسمانی هستیم.
وی در خصوص اینکه آیا مصرف آب هویج به طورحتم برای بینایی مفید است، اظهارداشت: هویج یکی از منابع خوب ویتامین است و مسلما برای بینایی مفید است ولی باید همه ویتامینها و مواد ریزمغذی از منابع انها بصورت متناسب استفاده شود. اینکه بگوییم از یکی از میوه ها یا سبزیجات مثل اب هویج بصورت افراطی استفاده شود و به سایر موادغذایی بی توجهی شود، مفید نبوده و ممکن است منجر به عوارضی نیز بشود.
این فوق تخخص چشم تاکید کرد:به طور حتم فرادی که مستعد کمبود غذایی هستند مثل افراد سیگاری یا کسانی که جراحی گوارشی انجام داده اند در معرض کمبود ویتامین‌ها و ریزمغذی ها هستند و باید با مشاوره تغذیه این کمبود را جبران کنند.
دکتر قاسمی فلاورجانی در ادامه گفت: یک توصیه مهم برای حفظ هرچه بیشتر سلامت چشم عدم مصرف سیگار است.  
وی با بیان اینکه، مطالعات علمی متعدد بر ضرر مصرف سیگار بر چشم تاکید دارد، افزود:مصرف سیگار با بیماریهایی مثل استحاله سنی ماکولا، آب مروارید، بسته شدن رگهای شبکیه و ... ارتباط دارد.
این پزشک اضافه کرد:مصرف دخانیات اثر بسیاری از بیماریها مثل دیابت را در چشم تشدید می کند و به طور خلاصه مصرف سیگار، استقبال از نابینایی است.
قاسمی فلاورجان در ادامه، مصرف  مقادیر مناسبی از ویتامین آ و مشتقات آن، ویتامین سی، ویتامین دی، ویتامین ای و ریزمغذی‌هایی مثل سلنیوم و روی را برای سلامت چشم ضروری دانست.  
به گفته وی، این مواد در اغلب میوه جات مثل مرکبات و میوه های رنگی و زیتون و سبزیجات مثل خانواده کلم و فلفل موجود است.
این فوق تخصص چشم با بیان اینکه، همچنین لبنیات و ماهی از جمله منابع خوب غذایی حاوی مواد فوق هستند، افزود: مطالعات اخیر برای سلامت چشم بر مصرف ماهی بصورت ویژه تاکید دارد.

آیا استفاده از عینک در کاهش یا افزایش نمره چشم تاثیری دارد؟

سلامت چشم نیازند کنترل بیماری های همراه است 

این فوق تخصص چشم تاکید کرد: کنترل فشار، قندرخون و چربی خون به عنوان بیماری های همراه در سلامت چشم بسیار مهم محسوب می شود.

دکتر قاسمی فلاورجانی ضمن تاکید بر انجام معاینه چشم پزشکی طبق پروتکل های ابلاغی افزود: فردی که دچار بیماری دیابت است باید هر سال یک بار  ویزیت چشم پزشکی شود یا اگر فردی در خانواده اش سابقه گلوکوم یا آب سیاه دارد حتما باید فشار چشم ها در فواصل منظم انجام دهد.

وی همچنین به مردم توصیه کرد به طور حتم در آفتاب از عینک آفتابی استفاده کنند و در سنین بالاتر از مواد ریز مقوی که غالبا در میوه جات و سبزیجات وجود دارد، بیشتر استفاده کنند.

استفاده نادرست از تلفن همراه و رایانه تهدیدی برای چشم ها

شیوع گسترده استفاده از رایانه و به خصوص تلفن همراه در بین مردم که این روزها شاهد استفاده گسترده آن در بین شهروندان هستیم، نگرانی هایی را در بین خانواده ها نسبت به سلامت چشم فرزندان آنها ایجاد کرده است. آیا یک سونامی بیماری های چشم برای نسل فعلی در آینده نزدیک در پیش است؟ بیشترین خطراتی که چشم را به واسطه استفاده از کامپیوتر و تلفن همراه و تبلت تهدید می کند کدام هستند و در واقع چه باید کرد؟

این فوق تخصص چشم پزشکی در این خصوص تصریح کرد: استفاده از رایانه، گوشی های همراه و تبلت ممکن است یک سری مشکلات برای چشم ایجاد کند که اولین آن خشکی چشم است.

دکتر قاسمی فلاورجانی افزود:این مساله ممکن است به دنبال طولانی شدن در استفاده از رایانه و تلفن همراه ایجاد شود.

هنگام استفاده از رایانه و تلفن همراه مرتب پلک بزنید

وی در ادامه یکی از راهکارهای جلوگیری از خشکی چشم که بدنبال استفاده بیش از حد از کامپیوتر و گوشی همراه ایجاد می شود را، پلک زدن مرتب و پیاپی ذکر کرد.

این فوق تخصص چشم افزود: کاربران گوشی های همراه باید به این مساله بسیار توجه کنند، اگر می خواهند مراقبت بیشتری از چشم های خود داشته باشند به خصوص هنگام استفاده از رایانه مرتب پلک بزنند.

وی همچنین به کاربران گوشی های همراه و رایانه توصیه کرد هر ۲۰ دقیقه یک بر به مدت یک دقیقه به فاصله ۶ متری و دور دست خود را نگاه کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه یک سری بیماری های پلک همچون سوزش، خارش و خشکی پلک ممکن است در افراد وجود داشته باشد، تاکید کرد: فرد حتما باید توسط چشم پزشک معاینه شود که در صورت وجود مشکل پلک همزمان دستورالعمل های مربوط به درمان و بهبود خشکی چشم و دیدمناسب را از پزشک خود دریافت کند.

آیا استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر باعث تغییر نمره چشم می شود

دکتر قاسمی فلاورجانی همچنین در خصوص اینکه آیا رایانه یا تلفن همراه می تواند باعث تغییر نمره چشم فرد شود، گفت: هنوز هم شواهد قطعی برای این موضوع یافت نشده است.

آیا استفاده از عینک در کاهش یا افزایش نمره چشم تاثیری دارد؟

وی در عین حال اظهارداشت: اما شواهد غیرمستقیمی وجود دارد که به احتمال زیاد استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش رایانه یا تلفن همران و تبلت ممکن است بالا رفتن شماره عینک به میزان آهسته و آرام را بدنبال داشته باشد.

فعالیت های ورزشی از افزایش نمره چشم جلوگیری می کند

این پزشک فوق تخصص چشم یادآور شد: باید توجه کنیم که آنچه که در حال حاضر روی آن تاکید می شود، این است که صفحه نمایش تلفن همراه یا رایانه به تنهایی بر ضعیف شدن چشم فرد موثر نیست بلکه آنچه که به آن اهمیت داده می شود فعالیت خارج از منزل است یعنی کودکان و بزرگسالانی که از تلفن همراه زیاد استفاده می کنند باید در طول روز نیز فعالیت خارج از خانه داشته باشند و ورزش کنند چراکه هرگونه فعالیت ها فیزیکی خارج از خانه بخصوص برای کودکان میزان پیشرفت شماره چشم را پایین می آورد

برای حفظ سلامت چشم خود در مقابل باد قرار نگیرید

دکتر قاسمی فلاورجانی در ادامه یکی از نکات مهم در حفظ سلامت چشم را توجه به فضا و محیط زندگی و کاری به منظور جلوگیری از خشک شدن چشم دانست و بر اصلاح آن تاکید کرد به عنوان مثال فرد از قرار گرفتن مستقیم در مقابل وزش بادطبیعی با چشمان باز یا نشستن روبروی باد کولر برای جلوگیری از برخورد مستقیم باد به چشمان خود خودداری کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha