۸ آذر ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۳۴
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84559937
۰ نفر

برچسب‌ها

تندباد گرم و  برف و سرما در راه اردبیل

اردبیل - ایرنا- ساکنان پهنه گسترده‌ای از استان اردبیل از حوالی ظهر سه‌شنبه تا عصر جمعه با دگرگونی‌های جوی ازجمله وقوع تندباد و سپس برف و سرما مواجه می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نقشه های پیش‌یابی از کاهش فشار ستون جو بر فراز خزر ، قفقاز و شمالغرب حکایت دارد که از ظهر سه‌شنبه سبب وزش تندباد بطور نسبی شدید در استان اردبیل خواهد شد که شدت این پدیده برای چهارشنبه و به‌ویژه در پهنه مرکزی این استان انتظار می‌رود.

با شکل‌گیری این الگو و استقرار جریان کم فشار که پیش درآمد نفوذ یک جبهه سرد فعال است، از ظهر سه شنبه تا اواخر چهارشنبه دمای هوا در استان اردبیل بطور کم سابقه و محسوسی افزایش یافته و ساکنان منطقه بطور موقت هوای تابستانی را در اوج پاییز تجربه خواهند کرد.

این افزایش دما موقتی خواهد بود و از نخستین ساعات پنجشنبه با نفوذ زبانه جبهه سرد از فراز دریای سیاه به شمالغرب، جانب وزش باد به شمالی تا شمال‌شرقی تغییر یافته و روند کاهش چشمگیر دما آغاز خواهد شد.

با فعالیت جبهه سرد بر فراز منطقه ، بارش برف نقاط سردسیر و باران جلگه مغان را در بر می‌گیرد که اوج آن برای عصر پنجشنبه تا اوایل جمعه پیش بینی می‌شود.

جمعه بارش برف بر مناطق جنوبی استان اردبیل تمرکز می‌یابد و از اواخر وقت با صافی نسبی آسمان هوای سرد و یخبندان بر پهنه گسترده‌ای از استان اردبیل حاکم می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با استناد به هشدار هواشناسی مبنی بر در پیش بودن تندباد و نیز برف و سرما و احتمال اختلال در ترددهای جاده‌ای و شهری ، بسته شدن راه‌های روستایی‌، لغو پروازها به فرودگاه اردبیل و خسارت به درختان و سازه‌ها براثر توفان خواستار رعایت موارد احتیاط و ایمنی از سوی ساکنان این استان شد.

فرهاد عبدالعلی‌پور به خبرنگار ایرنا گفت: بازبینی استحکام سازه‌های شهری ، احتیاط  هنگام رانندگی در جاده‌های مه آلود و برفی، بازبینی دمای مکان‌های حساس به سرما، پرهیز از هرگونه کوهنوردی و بیابان نوردی و نیز استقرار در حواشی رودخانه ها و مسیل‌ها ، خودداری از ایستادن و یا تردد از مقابل ساختمان‌های نیمه کاره، برداشتن اجسام سبک از پشت بام‌ها و ایوان‌ها به منظور پیشگیری از احتمال پرتاب به واسطه تندباد و صرفه جویی در مصرف انرژی و به ویژه گاز شهری ازجمله این موارد هستند.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد، برخلاف سال های معمول از ابتدای فصل سرما تاکنون این منطقه از بارش برف موثر محروم مانده و این موضوع ساکنان منطقه و به خصوص روستاییان را از خشکسالی نگران کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha