نخستین جشنواره موسیقی «عاشیقی» در استان همدان برگزار می‌شود

همدان- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از برگزاری نخستین جشنواره موسیقی عاشیقی خبر داد و گفت: ظرفیت‌های کم نظیری در موسیقی عاشیقی داریم که باید معرفی شوند.

«احمدرضا احسانی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فراخوان برگزاری این رویداد موسیقایی با نام «عاشیقلار بایرامی» نیز منتشر شده است. 

وی گفت: این جشنواره با هدف حفظ و اشاعه موسیقی مقامی و عاشیقی و با توجه به وجود ظرفیت های منحصر به فرد در حوزه موسیقی ترکی و عاشیقی و همچنین وجود هنرمندان برجسته و صاحب نام بومی در استان همدان به میزبانی شهرستان کبودرآهنگ برگزار می‌شود. 

احسانی ضمن دعوت از هنرمندان، پژوهشگران و تولیدکنندگان آثار موسیقی برای شرکت در این جشنواره، افزود: اجرای موسیقی عاشیقی در سه بخش بصورت غیر رقابتی و آثار مکتوب (کتاب و مقاله) و آثار صوتی به صورت رقابتی خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان خاطرنشان کرد: هنرمندان در بخش موسیقی عاشیقی (غیررقابتی) می‌توانند در سه محور اجرای داستان ها و مقام ها با ساز چگوور، اجرای داستان ها و مقام ها با ساز تار و اجرای مقام های ویژه موسیقی ترکی همدان با ساز بالابان و سرنا در جشنواره شرکت کنند. 

احسانی، درباره بخش آثار مکتوب (کتاب و مقاله) و آثار صوتی (رقابتی) جشنواه هم اظهار داشت: در این بخش محققان و تولیدکنندگان آثار صوتی می‌توانند با ارسال آثار خود که از سال ۱۳۹۵ به بعد در زمینه کتاب، مقاله و آلبوم  منتشر شده در جشنواره شرکت کنند که در این بخش در سه حوزه کتاب و مقاله و آلبوم به اثر برگزیده جایزه اختصاص داده می شود.

به گفته او، علاقه‌مندان برای دریافت فرم شرکت در جشنواره و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان به نشانی https://hamedan.farhang.gov.ir/ مراجعه کنند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha