نگرانی‌ها با تکمیل ۲ قطعه‌ از آزادراه مراغه-هشترود تا حدی رفع می‌شود

مراغه- ایرنا- استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: عملیات اجرایی آزادراه مراغه - هشترود با سرعت بیشتر دنبال شده و نگرانی‌های مردم منطقه در زمینه تلفات جاده‌ای با تکمیل قطعه‌های ۲ و سه این طرح تا حدودی رفع می‌شود.

به گزارش ایرنا «عابدین خرم» که چند روز قبل در دیدار با نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر، پیگیری مصوبه‌های سفر قبلی خود به مراغه را مورد تاکید قرار داده بود، روز دوشنبه همراه با فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء و جمعی از مسئولان در محل پروژه حضور یافت و خاطرنشان کرد: این پروژه در سفر سه هفته قبل و بازدید که از آن داشتم، روند اجرایی مناسب نداشت اما عملیات اجرایی آن از امروز و با دستور فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) تسریع می‌شود.

وی با بیان اینکه قطعه‌های ۲ و سه این آزادراه بر اساس پیش‌بینی‌ها تا شهریور سال ۱۴۰۱ تکمیل خواهد شد، اضافه کرد: همچنین به دنبال تامین منابع مالی از طریق دولت و تحقق سهم مشارکت قرارگاه به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران این طرح بزرگ ملی هستیم.

نماینده عالی دولت در آذربایجان‌شرقی ادامه داد: خواسته ما در این بازدید اتصال مسیر ۴۵ کیلومتری قطعه‌های ۲ و سه به شهر مراغه و بهره‌مندی مردم این شهرستان از این مسیر در سریع‌ترین زمان ممکن است.

تاکید بر تکمیل مسیر مراغه تا مرکز تحقیقات کشاورزی دیم

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز گفت: در بازدید استاندار و جلسه تخصصی که در خصوص وضعیت این آزادراه برگزار شد، تکمیل مسیر ۱۱ کیلومتری حدفاصل مراغه تا مرکز تحقیقات کشاورزی دیم مورد تاکید قرار گرفت.

«سیدعلی موسوی» اضافه کرد: در این مسیر از آزادراه فقط ابنیه فنی احداث شده است و با قول مساعد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) مقرر شد که بخشی از امکانات فنی برای تکمیل آن تخصیص یابد.

وی اضافه کرد: برای تسریع در روند اجرایی این طرح به دنبال ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیصی از محل کنسرسیوم بانکی هستیم تا مجوز آن از سازمان مدیریت برنامه و بودجه کشور صادر شود.

وی ادامه داد: تاکنون مجوز لازم برای تامین ۲۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار صادر شده است و با تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر و نیز مشارکت سرمایه‌گذاران این طرح شاهد سرعت‌بخشی به روند تکمیل آن به ویژه در قطعه های ۲ و سه خواهیم بود.

فرماندار مراغه اعلام کرد: مسئولان استانی، شهرستانی و نیز قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) به عنوان سرمایه‌گذار و پیمانکار این طرح اتفاق نظر دارند که با تامین مالی مورد نیاز، قطعه‌های دوم و سوم این آزادراه را تا شهریور سال آینده تکمیل کنند. 

استاندار آذربایجان‌شرقی امروز برای دومین بار طی یکماه گذشته به مراغه سفر کرد و تکمیل قطعه‌های ۲ و سه آزادراه مراغه – هشترود به عنوان یکی از مصوبه‌های سفر قبلی خود به این شهرستان را مورد تاکید قرار داد.

 وی چند روز قبل نیز در دیدار با نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر، تشکیل این جلسه برای پیگیری مصوبه‌های سفرش به مراغه را یادآوری کرده بود.

آزاد راه مراغه - هشترود با سهم ۶۰ درصدی دولت و ۴۰ درصدی خاتم‌الانبیاء و بانک سپه اجرا می‌شود و قطعه نخست آن تنها ۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد؛ قطعه‌های ۲ و سه این آزادراه از پیشرفت ۸۵ درصدی برخوردار بوده، عملیات اجرایی قطعه چهار هنوز آغاز نشده است و قطعه پنجم نیز حدود سه سال قبل کلنگ‌زنی شد.

با اجرای آزاد راه مراغه - هشترود، طول این مسیر ۹ کیلومتر کاهش می یابد و در طول بهره برداری ۲۰ ساله این آزاد راه، حدود ۱۲۳ میلیون لیتر بنزین و ۲۹۴ میلیون لیتر گازوییل و در هر بار طی مسافت ۵۰ دقیقه در وقت مسافران این آزاد راه به صورت میانگین صرفه جویی می شود.

محور فعلی مراغه – هشترود به طول ۱۰۱ کیلومتر بوده که با پیچ های خطرناک از دو شهر خداجو و نظرکهریزی می گذرد، با آنکه بیشتر ترانزیت شهرهای جنوب استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و شمال کردستان از این مسیر است، این جاده از غیر استانداردترین جاده های کشور محسوب می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha