شهردار: افزایش سگهای ولگرد، مشکل شهروندان گنابادی است

گناباد- ایرنا- شهردار گناباد گفت: افزایش جمعیت و جولان سگهای ولگرد و بدون صاحب در این شهر به یکی از مشکلات اصلی مدیریت شهری تبدیل شده است که امنیت جامعه و شهروندان را در معرض تهدید قرار داده است.

حمید زارع حسینی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه جمع آوری سگهای بدون صاحب از محیط شهری به یک مطالبه مهم اجتماعی تبدیل شده است، گفت: شهرداری گناباد از یک سال قبل با راه اندازی پناهگاه، طرح جمع آوری سگ های بدون صاحب را در دستور کار قرار داد که در ماه های اخیر با تشدید این معضل، طرح فوق به صورت ضربتی در دست اجرا است و سگها بعد از زنده گیری به پناهگاه فوق انتقال می یابند.

وی ادامه داد: از ابتدای آبانماه امسال ۹۰ قلاده سگ از سطح شهر گناباد جمع آوری و به این پناهگاه منتقل شده اند که هزینه جمع آوری هر قلاده سگ یک میلیون ریال و هزینه نگهداری روزانه آن نیز ۲۰۰ هزار ریال است.

شهردار گناباد گفت: البته جمع‌آوری سگ‌های ولگرد شهری کار آسانی نیست، اما به منظور تامین رضایت خاطر و امنیت شهروندان، این طرح به صورت بی وقفه انجام می شود و روزانه چهار تا پنج قلاده سگ از معابر شهری جمع آوری می شوند.

وی اضافه کرد: جمع آوری سگ های ولگرد مختص یک شهر یا استان نیست و برای انجام درست آن باید به صورت کشوری و استانی برنامه ریزی منسجمی بین همه بخشها صورت گیرد و از همه ظرفیتهای موجود بهره گرفته شود و هر یک از شهرداری‌ها یک پناهگاه برای نگهداری سگها داشته باشند.

زارع حسینی با اشاره به اینکه در استان خراسان رضوی تنها پنج پناهگاه برای نگهداری سگهای ولگرد وجود دارد، گفت: این مساله مشکلات فراوانی برای شهرداری های دارای پناهگاه فراهم آورده و بارها مشاهده شده است که این سگها از جاهای دیگر منتقل و در اطراف شهرهای دارای پناهگاه مانند گناباد رها می شوند که این خود باعث تشدید مشکلات این مناطق می شود.

حسین خاکشور، مسوول واحد خدمات شهری شهرداری گناباد هم با اشاره جولان گله‌ای سگهای ولگرد در سطح شهر، گفت: با توجه به پایش مستمر شهر توسط پیمانکار شهرداری، به این نتیجه رسیدیم که این سگها از شهرها و نقاط دیگر جمع آوری و در این شهر رهاسازی می شوند، لذا انتظار داریم اگر شهروندان و یا بخش های دولتی و خصوصی خودروی را هنگام تخلیه سگها مشاهده کردند، مراتب را در سریع ترین زمان ممکن به شهرداری اطلاع دهند تا با عوامل آن برخورد شود.

به استناد بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و بلاصاحب از وظایف شهرداریها شناخته شده است.

سگهای ولگرد تحت مراقبت فرد مشخصی نبوده و بدون هیچ محدودیتی در خیابانها و کوچه‌های شهر ۴۵ هزار نفری گناباد با مساحت هزار و ۸۰۰ هکتار به ویژه در مناطق مرکزی این شهر جنوبی خراسان رضوی در همه ساعات روز و شب پرسه می‌زنند.

از مجموع پنج هزار و ۹۰۰ کیلومتر مربع وسعت گناباد هزار و ۸۰۰ هکتار مربوط به محدوده مرکزی این شهر است.

شهرستان ۹۳ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد و ۴۵ هزار نفر از این جمعیت در شهر گناباد و بقیه در شهرهای کاخک، بیدخت، روشناوند و ۱۱۲ روستای آن ساکن هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha