۸ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84559344
۰ نفر

برچسب‌ها

احتمال تشدید درگیری‌ در مرز اتیوپی و سودان

تهران - ایرنا - به‌دنبال نبرد خشونت‌آمیز میان نیروهای مسلح سودان و اتیوپی در منطقه مرزی «الفشقه» که کشته شدن دست‌کم ۲۱ نظامی سودانی را به دنبال داشت، فرمانده ارتش این کشور امروز (دوشنبه) وارد نوار مرزی با اتیوپی شد.

به گزارش ایرنا، تلویزیون سودان گزارش داد که هدف از سفر ژنرل «عبدالفتاح البرهان» به منطقه الفشقه، بازرسی از نظامیان سودانی مستقر در نوار مرزی سودان با اتیوپی است.

به گفته منابع نظامی سودان، در نبرد خشونت‌آمیز سحرگاه شنبه میان نظامیان سودانی و اتیوپیایی در الفشقه ۲۱ نظامی سودانی کشته و دستکم ۳۰ نفر دیگر از این نیروها زخمی شدند.

درگیری‌ میان نظامیان دو کشور پس از هجوم نیروهای اتیوپیایی به خاک سودان در منطقه شرق «برکه نورین» در شهرک «ملکامو» در ۱۷ کیلومتری نوار مرزی رخ داد.

نوار مرزی سودان و اتیوپی از ماه نوامبر گذشته شاهد تنش‌های نظامی میان دو کشور بود؛ زمانی که  ارتش سودان نظامیان خود را در منطقه الفشقه مستقر کرد و مناطق وسیعی از اراضی منطقه را که بیش از ۲۵ سال تحت کنترل شبه نظامیان اتیوپیایی بود، پس گرفت.

اتیوپی ارتش سودان را متهم می‌کند که با نفوذ در اراضی و اشغال زمین‌های کشاورزی متعلق به آن کشور، اوضاع را در نوار مرزی تشدید کرده است. 

احتمال تشدید درگیری‌ در مرز اتیوپی و سودان

رسانه‌های سودانی همچنین به نقل از دفتر سخنگوی نیروهای مسلح سودان گزارش می‌کنند که نظامیان سودانی که در تلاش برای تامین محصول در منطقه الفشقه هستند، مورد حمله گروه‌هایی از ارتش اتیوپی قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر، خبرگزاری رسمی سودان (SUNA ) اعلام کرد: نیروهای سودانی برای محافظت از کشاورزان در فصل برداشت در این منطقه مستقر شده اند.

درگیری چند دهه‌ای سودان با اتیوپی بر روی بخش‌های وسیعی از اراضی کشاورزی متمرکز شده است که خارطوم می‌گوید، بر اساس توافق‌نامه‌ای که مرز میان دو کشور را در اوایل قرن ۲۰ مشخص کرد، این اراضی در داخل مرزهای سودان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha