زیان ۲ هزار میلیارد دلاری گردشگری جهانی در ۲۰۲۱

تهران - ایرنا - سازمان جهانی گردشگری با تاکید بر روند «کند و شکننده» بهبودی این صنعت پیش‌بینی کرد که گردشگری جهان تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی و در نتیجه محدودیت‌های کرونایی شاهد زیان ۲ هزار میلیارد دلاری (۲ تریلیون دلار) خواهد بود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از تارنمای اسپانیایی شبکه فرانس۲۴، این نهاد بین‌المللی در شرایطی از این زیان هنگفت به بدنه صنعت گردشگری در جهان خبر داده است که اروپا با موج جدیدی از شیوع بیماری کووید-۱۹ همزمان با شناسایی گونه جدیدی به نام «اومیکرون» در آفریقای جنوبی، خبرهای پراکنده از نخستین موارد ابتلا در گوشه و کنار این قاره و به حالت تعلیق درآوردن پروازها از مبدا آفریقای جنوبی مواجه است.

«زوراب پولولیکاشویلی» دبیرکل سازمان جهانی گردشگری اعلام کرد رویدادهای اخیر نشان می‌دهد که «وضعیت کاملا غیر قابل پیش‌بینی است» و بخش گردشگری از خطراتی که ممکن است منجر به «خسارت اقتصادی عظیم» شود، در امان نیست.  

طبق اعلام این آژانس وابسته به سازمان ملل که مجمع عمومی خود را در مادرید اسپانیا از فردا سه شنبه تا سوم دسامبر (۱۲ آذر) برگزار خواهد کرد، تعداد گردشگران بین‌المللی امسال باید «۷۰ تا ۷۵ درصد کمتر» در مقایسه با سطوح قبل از همه‌گیری در سال ۲۰۱۹ باشد.

براساس آمار سازمان جهانی گردشگی شمار گردشگران بین‌المللی تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی به ۳۷۵ میلیون نفر که رقمی تقریبا مشابه با سال ۲۰۲۰ است، خواهد رسید.

به این ترتیب صنعت گردشگری به عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین حوزه‌های اقتصادی در برابر بحران بهداشتی کووید-۱۹، دومین سال از دست‌رفته خود را ثبت خواهد کرد.

زوراب پولولیکاشویلی با بیان اینکه «بحران در بخش گردشگری تاریخی است» گفت: گردشگری امکان بهبود سریع را دارد و من امیدوارم سال ۲۰۲۲ سال بسیار بهتری از سال ۲۰۲۱ باشد.

این نهاد بین‌المللی در بیانیه ای با اشاره به افزایش نسبی تعداد مسافران در برخی نقاط جهان، این «نتایج نابرابر» را به «تفاوت در محدودیت‌های جابجایی، نرخ‌های واکسیناسیون و اعتماد مسافران» در مناطق مختلف نسبت داد.

طبق آمار این آژانس مستقر در مادرید، برخی از جزایر کارائیب و چندین مقصد در جنوب اروپا و مدیترانه در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، مسافران ورودی مشابه و یا بالاتر از سطوح قبل از همه‌گیری در سال ۲۰۱۹ ثبت کردند. این در حالی است که سایر کشورها به ویژه در منطقه آسیا و اقیانوس آرام که ممنوعیت انجام سفرهای غیر ضروری جریان داشت، عملا هیچ توریستی وارد نشد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری در حال حاضر مرزهای ۴۶ کشور به طور کامل به روی گردشگران بسته است که این میزان برابر با یک کشور به ازای هر پنج کشور جهان است. مرزهای ۵۵ کشور نیز تا حدودی بسته است و در مقابل چهار کشور کلمبیا، کاستاریکا، مکزیک و جمهوری دومینیکن در حال حاضر همه محدودیت‌ها را لغو کرده اند.

این نهاد سازمان وابسته به سازمان ملل با بیان این آمار ناهمگون و نابرابر که منجر به ایجاد وضعیت سردرگمی می‌شود از کشورها خواست تا با اجرای «پروتکل‌های هماهنگ» و با بهره‌گیری از پیشرفت‌ها در زمینه واکسیناسیون این وضعیت را تغییر دهند.

این سازمان هشدار داد: نرخ واکسیناسیون نابرابر و گونه‌های جدید از جمله اومیکرون، می‌تواند بر بهبودی تاثیر بگذارد.

به گفته سازمان جهانی گردشگری، در مقابل این موانع پیش رو، تنها «یک واکنش هماهنگ بین کشورها» می‌تواند به «بازیابی اعتماد مصرف کننده» منجر شود.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha