دانه روغنی کاملینا در سطح ۴۰۰ هکتار اراضی خراسان شمالی کشت شد

بجنورد- ایرنا- مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: در سطح ۴۰۰ هکتار از اراضی استان دانه روغنی کاملینا کشت شد که این گیاه نسبت به تنش‌های محیطی بسیار سازگار است.

مهندس پژمان شهابی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش بینی شده بود که کشاورزان در سال جاری در سطح ۵۰۰ هکار از اراضی استان دانه روغنی کاملینا کشت کنند.

وی با بیان اینکه کاملینا در بهار نیز قابل کشت است افزود: پیش بینی می شود  که  در کشت بهار کشاورزان حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی را زیر کشت دانه های روغنی کاملینا و کلزا ببرند.

به گزارش ایرنا توسعه کشت دانه روغنی کاملینا در راستای حرکت در مسیر تامین امنیت غذایی، تلاش برای خودکفایی و کاهش واردات روغن است که از برنامه‌ها و اولویت وزرات جهاد کشاورزی است.

توسعه کشت دانه‌های روغنی از جمله کلزا، کنجد، آفتابگردان، گلرنگ به عنوان یکی از محورهای مهم خودکفایی در تولید و تامین امنیت غذایی کشور است.

شهابی اظهار داشت: برنامه ابلاغی برای کشت این دانه روغنی در استان هم حدود همین میزان است که انتظار می رود کشاورزان استقبال خوبی از کشت آن داشته باشند.

وی گفت: کشت دانه روغنی کاملینا حتی نسبت به کلزا ظرفیت خوبی برای کشت در استان دارد زیراکه این گیاه نسبت به تنش های محیطی سازگارتر است و همچنین نیاز غذایی کمتری می طلبد که این امر موجب صرفه جوی در بحث انواع کودها و سموم می شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه امکان کشت این دانه روغنی در تمامی شهرستان های استان وجود دارد افزود: بهترین زمان کشت این محصول اوایل آبان ماه و حداکثر تا ۱۰ آذر ماه است که در مناطق دیم این محصول کشت می شود و میانگین عملکرد آن در هر هکتار یک تن و ۸۰۰ کیلوگرم تا ۲ تن است و همچنین در فصل برداشت به ریزش مقاوم است.

وی با بیان اینکه کاملینا گیاه کم آب طلبی است اظهار داشت: کاملینا گیاهی است که به خودی خود علف های هرز را از بین می برد و به همین دلیل کشاورزان نیازی به مبارزه ندارند.

شهابی افزود: این محصول بسیار دانه ریز است و میوه آن به صورت خورجینی است که این باعث می شود با کمباین نیز برداشت شود.

وی با بیان اینکه در دهه اول خرداد این محصول برداشت خواهد شد گفت: حتی کشاورزان می توانند صبر کنند همزمان با کلزا این دانه روغنی را برداشت کنند.

شهابی با بیان اینکه کشت دانه روغنی کاملینا برای کشاورزان درآمد خوبی خواهد داشت اظهار داشت: کاملینا نسبت به کلزا در برابر سرما زدگی مقاوت بیشتری دارد، محصول کشاورزان طبق قرار داد در فصل برداشت خریداری خواهد شد این قشر برای فروش دغدغه ای نخواهند داشت.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی  گفت: کاملینا یک دانه روغنی از خانواده براسیکاسه با نام علمی کاملینا ولگاریت است که روغنی باکیفیت بالا از آن حاصل می شود و سرشا از امگا ۳ و ۹ است.

شهابی افزود: این گونه گیاهی در خاک های شور و اراضی دیم و سنگلاخی و شنی قابلیت کشت بهتری دارد و به طور کلی برای اراضی فقیر و کم آب بسیار مناسب است.

در سال ۹۸ برای اولین بار در سطح ۳۵ هکتار  از مزارع استان دانه روغنی کاملینا کشت شده بود.

کشت پاییزه گندم، جو و کلزا در سطح حدود ۲۰۰ هزار هکتار اراضی خراسان شمالی در استان آغاز شده است که بیشترین سطح مربوط به محصول گندم است.

در اراضی خراسان شمالی انواع دانه های روغنی کلزا، گلرنگ،  کنجد و آفتابگردان نیز کشت می شود.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند.  

بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha