تشکیل دولت،حقوق زنان وکمک‌های بشردوستانه محورگفتگوهای طالبان درقطر

کابل - ایرنا - تشکیل دولت فراگیر، حقوق زنان از جمله آموزش و کار، آزادی رسانه‌ها، ادامه کمک های بشردوستانه و آزاد سازی پول‌های مسدود شده افغانستان محور گفت وگوی هیأت طالبان و اتحادیه اروپا در نشست قطر بود.

به گزارش ایرنا، عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان اعلام کرد که نشست هیأت طالبان بانمایندگان اتحادیه اروپا پس از دو روز پایان یافت و در این دیدار دو طرف در مورد کمک‌های بشردوستانه به افغانستان، خروج مصون کسانی که قصد سفر به بیرون از افغانستان را دارند، امنیت و بهداشت بحث شد.

به گفته بلخی، اتحادیه اروپا گفته است که به کمک‌های بشردوستانه‌اش به مردم افغانستان را ادامه می‌دهد و برای ارائه بهتر این کمک‌ها دفتری در کابل تشکیل خواهد شد.

بلخی اضافه کرد که هیأت طالب نیز به طرف اروپایی اطمینان داده است که امنیت آنها را تأمین می‌کند و از آنها خواسته است که مسایل سیاسی را از کمک‌های بشردوستانه دور نگهدارند.

طالبان گفته است که اتحادیه اروپا و کشورهای غربی بجای فشار بر طالبان باید از طریق همکاری درخواست‌ها و اهداف خود را به پیش ببرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان همچنین گفته است که در پایان نشت با هیأت اتحادیه اروپا نشست سه جانبه با اشتراک مقام‌های قطری نیز برگزار شده و هر سه طرف تأکید کرده اند که چنین نشست های ادامه یابد.

آژانس خبری باختر افغانستان هم نوشته است که در این نشست درباره موضوعات سیاسی، حقوق بشری، بهداشتی، امنیتی و خروج مصون بین دو طرف بحث و تبادل نظر شده است.

براساس گزارش ها پس از پایان نشست طالبان با نمایندگان اتحادیه اروپا نشست بعدی با هیأت آمریکایی به ریاست تام ویست و از طرف طالبان امیرخان متقی وزیرخارجه برگزار شده است و تاکنون از نتیجه و موضوعات مورد بحث گزارشی در دست نیست.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha