پیگیری برای تامین دستگاه ام آر آی شهرستان فردوس از پنج سال قبل

بیرجند - ایرنا - تامین دستگاه ام آر آی که به عنوان روش تصویربرداری تشخیصی پزشکی در سال‌های اخیر فراگیر شده، از مطالبات مردم شهرستان فردوس بوده و به گفته مسوولان از پنج سال قبل تاکنون در حال پیگیری است.

فرماندار فردوس روز سه‌شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: پیگیری خرید و نصب دستگاه MRI در شهرستان فردوس از سال ۱۳۹۵ آغاز شد و طی مکاتبات و درخواست‌ها از سمت فردوس، در سال ۱۳۹۶ رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند طی درخواستی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر راه‌اندازی این دستگاه در بیمارستان حضرت رسول (ص) فردوس در این زمینه اقدام کرد.

حمید حلاج‌مقدم افزود: با توجه به نیاز منطقه و موقعیت فردوس که در مرکزیت ارجاع شهرستان‌های همجوار مثل سرایان و بشرویه قرار دارد همچنین حجم بالای تردد و مراجعه به این شهرستان، وزیر وقت بهداشت دستور داد که این دستگاه با فوریت برای فردوس تامین و در این شهرستان راه‌اندازی شود.

وی گفت: پس از پیگیری‌ها و بررسی‌های لازم، عملیات اجرایی آماده‌سازی ساختمان نصب دستگاه نیز آغاز شد و وزارت بهداشت خرداد ۹۷ موافقت اصولی و جواز تامین دستگاه در بیمارستان حضرت رسول (ص) فردوس را صادر کرد.

فرماندار فردوس افزود: سال ۹۸، قرارداد خرید دستگاه ام آر آی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با هیات امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای سه شهرستان فردوس، قاینات و طبس منعقد شد و ابتدای امسال نیز با سفر معاون درمان وزارت بهداشت به شهرستان فردوس، اعلام شد که تامین این دستگاه برای بیمارستان حضرت رسول (ص) در اولویت معاونت درمان قرار دارد.

وی اظهار داشت: در مکاتبه نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی نیز مجدد تاکید شد که در صورت تامین اعتبار توسط هیات امنای ارزی و دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، این دستگاه برای شهرستان فردوس تامین خواهد شد.

حلاج‌مقدم گفت: با توجه به اینکه پیگیری‌ها تا این لحظه به نتیجه نرسیده، هفته گذشته به همراه مسوولان شهرستان با معاون درمان وزارت بهداشت دیدار کردیم و باز هم قول تامین دستگاه برای فردوس با توجه به اولویتی که در منطقه دارد، داده شد.

وی افزود: همچنین در جلسه‌ای که اخیرا با سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند داشتیم در راستای پیگیری دستورات و قراردادهایی که با گذشت پنج سال به سرانجام نرسیده، وی نیز تاکید کرد که موضوع با جدیت پیگیری می‌شود.

فرماندار فردوس گفت: بسیاری از پزشکان برای تشخیص بهتر، روش ام آر آی را تجویز می‌کنند و با توجه به اینکه یک دستگاه پزشکی ویژه است و در کشور به تعداد محدود وجود دارد، نوبت‌دهی آن در مرکز استان و شهرستان‌های همجوار طولانی است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این خطرات جاده‌ای، مسافت طولانی و صرف هزینه‌های بالا از مهمترین مشکلات مردم فردوس و شهرستان‌های همجوار در این خصوص است.

حلاج‌مقدم با بیان اینکه تامین MRI برای شهرستان فردوس می‌تواند به ۱۳۰ هزار نفر خدمات ارائه دهد گفت: درخواستی که از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، وزارت بهداشت و معاونت درمان این وزارتخانه داریم این است که مطالبه به حقی که پنج سال در حال پیگیری بوده را محقق کنند تا مردم این منطقه محروم با این وسعت و پراکندگی از خدمات درمانی بهتر بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: این ظرفیت و زمینه برای نصب دستگاه در فردوس به لحاظ فیزیکی و حضور تکنیسین‌ها و متخصصان این حوزه که برای بهره‌برداری نیاز است، فراهم بوده و می‌طلبد که این شهرستان در اولویت قرار گیرد.

فرماندار فردوس افزود: دستگاه ام آر آی در قراردادی که توسط دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بسته شده، برای سه شهرستان فردوس، قاینات و طبس بوده و اکنون که وزارت بهداشت تشخیص داده اولویت اول برای شهرستان قاینات باشد، بهتر است به مردم پاسخ شفاف داده شود.

وی گفت: لازم است وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی به‌صورت شفاف به مردم پاسخ دهند که چه شاخص‌هایی ملاک عمل آنها بوده و از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم خواسته‌ایم که این شفاف‌سازی را انجام دهند تا از دغدغه مردم کاسته شود.

حلاج‌مقدم اظهار داشت: مجموعه شهرستان به‌ویژه فرمانداری، شورای شهر، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و ائمه جمعه تلاش دارند که این دستگاه به عنوان مطالبه به‌حق مردم و یک نیاز ضروری شهرستان تامین شود.

اولین دستگاه MRI بدون محدودیت وزن در استان خراسان جنوبی پس از ورود به این استان روز پنجشنبه چهارم آذر ماه جاری تحویل بیمارستان شهدای قاین در ۱۱۰ کیلومتری مرکز استان شد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان قاینات گفت: دستگاه پیشرفته MRI پس از سال‌ها انتظار تحویل مرکز آموزشی درمانی شهدای قاین شد که قابلیت خدمات‌دهی به مردم سراسر استان خراسان جنوبی را دارد.

عباس حمیدی‌راد افزود: عملیات نصب دستگاه حدود سه هفته و زمان انتظار برای راه‌اندازی آن ۲ ماه است که امیدواریم از اواخر بهمن ماه آماده خدمت‌رسانی به هم‌استانی‌ها باشیم.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و فردوس در ۲۰۰ کیلومتری شمال بیرجند است که در مسیر ارتباطی به خراسان رضوی و مشهد مقدس قرار دارد.

دستگاه ام آر آی یکی از کمبودهای خراسان جنوبی در اغلب شهرستان‌های استان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha