کارشناسان رسمی دستگاه قضایی را در احقاق حق مردم یاری کنند 

سنندج - ایرنا - رییس کل دادگستری استان کردستان بر لزوم قطعی حضور کارشناسان رسمی در محل برای صدور نظر کارشناسی تاکید کرد و گفت: کارشناسان رسمی باید دستگاه قضایی را در احقاق حق مردم یاری کنند .

حجت الاسلام سیدحسین حسینی شامگاه یکشنبه
در جلسه مشترک شورای معاونین دادگستری کل استان کردستان با اعضای هیأت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه در استان کردستان اظهار داشت: در دستگاه قضایی قاضی ، وکیل و کارشناس رسمی باهم در اجرای عدالت و احقاق حق گام بر می دارند .
وی افزود :  وظیفه کارشناسان رسمی دادگستری بسیار خطیر است و این افراد باید در پرونده ها در کمال بی طرفی و با صدور نظرات خود در مهلت مقرر ، نقش مهمی در فرآیند رسیدگی قضایی ایفا کنند.
حجت الاسلام حسینی تاکید کرد : کاهش مدت زمان رسیدگی به پرونده ها ، کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی ، اتقان آراء ، سازش و اصلاح ذات البین و در نهایت رضایتمندی عمومی از دستگاه قضایی از جمله اهداف عالی دستگاه قضایی است که در سند تحول قضایی به وضوح به آنها اشاره شده است و کارشناسان رسمی دادگستری می توانند به نوبه خود به این اهداف جامه عمل بپوشانند .
وی به شاخص های کارشناسان رسمی اشاره کرد و ادامه داد : شاخص های تقوا و پاکدستی و دانش و تجربه شغلی باید در این افراد دیده شود و مستمرا با ارائه آموزشهای شغلی ، مهارتهای خود را ارتقا بخشند .
رییس کل دادگستری استان کردستان بر لزوم جذب کارشناسان رسمی در رشته هایی که کمبود نیروی انسانی وجود دارد ، تاکید کرد و افزود : رعایت تساوی و عدالت در بحث ارجاع پرونده به کارشناسان رسمی توسط قضات ضروری است و  همچنین با کارشناسانی که در صدور نظر خود تعلل می کنند و سبب اطاله دادرسی می شوند برخورد شود .
حجت الاسلام حسینی با بیان اینکه حضور کارشناسان رسمی در محل ضروری است اضافه کرد : رعایت وجدان کاری و مسوولیت پذیری در هر شغلی از جمله کار کارشناسی مورد تاکید است و در صورت عدم حضور کارشناسان رسمی در محل برای اظهارنظر با این افراد برخورد خواهد شد.
، علی رشیدی معاون فناوری اطلاعات و برنامه ریزی دادگستری استان کردستان هم در این جلسه به ارائه گزارشی از وضعیت کارشناسان رسمی دادگستری در استان پرداخت .
در ادامه این جلسه ، اعضای هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی و مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه در استان کردستان نیز به بیان نقطه نظرات و مشکلات خود پرداختند

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha