وزیرعلوم: توجه به تحقیقات کاربردی سبب غفلت از علوم انسانی و پایه نشود

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: توجه به تحقیقات کاربردی نباید ما را از پژوهش‌های علوم انسانی و علوم پایه غافل کند؛ زیرا تولید علم و انتشار مقالات بیشتر در پژوهش‌های بنیادی است و این اقدام ایران را از نظر تولید علم در منطقه به جایگاه نخست می‌رساند.

محمدعلی زلفی گل در آیین افتتاحیه «طرح جامع راه مهندسی» بسیج دانشجویی با تاکید بر اینکه اکنون نیز در رشته های پایه مانند نانو فناوری، بایو فناوری و علوم هسته‌ای جایگاه ممتاز در جهان داریم، افزود: در عین اینکه انجام تحقیقات کاربردی برای رفع نیازهای موجود جامعه ضرورت دارد؛ توجه به تحقیقات بنیادی و حرکت در مرزهای دانش هم برای کشور مهم است.

وی تاکید کرد: ممکن است دغدغه‌های علمی دانشمندان و پژوهش‌های آنان در کوتاه مدت به فناوری و اختراع یا راهکار حل مشکلات منتهی نشود، ولی در چند سال آتی مشکل مهمی را حل کند یا به یک محصول دانش‌بنیان تبدیل شود.

به گزارش روز یکشنبه وزارت علوم، زلفی گل در ارتباط آنلاین با شرکت کنندگان در این همایش  با قدردانی از مسئولان سازمان بسیح دانشجویی برای تدوین طرح "مسیر راه مهندسی" برای آشنایی دانشجویان رشته‌های مهندسی با حوزه کاری مرتبط و نیازهای کشور در این رشته ها، اظهار داشت: وزارت علوم تا پایان سال سامانه "نان" را در کشور راه اندازی می کند تا تمام نیازهای کشور در این سامانه بارگذاری شده، به مسئله پژوهشی و علمی تبدیل شود و در اختیار متخصصان برای ارائه راهکار قرار گیرد.

بر اساس طرح تدوین نظام ایده و نیازها با کلمه اختصاری "نان"  تا پایان سال جاری، نیازهای کشور در یک سامانه مشخص اعلام می شود و متخصصان و اعضای هیات علمی برای پاسخگویی به این نیازها طرح پژوهشی ارایه می‌کنند.

زلفی گل با اشاره به اینکه در برنامه تقدیمی خود به مجلس شورای اسلامی در هنگام کسب رای اعتماد به توجه به حوزه فناوری اشاره کرده است، گفت: از دانشجویان بسیجی می خواهم این برنامه را مطالعه کنند و در آینده، تحقق آن را از من و مسئولان وزارت علوم مطالبه کنند.

"طرح جامع راه مهندسی" توسط سازمان بسیج دانشجویی و در راستای آشنایی دانشجویان نوورود رشته‌های مهندسی با بازار کار و نیازهای کشور در زمینه مهندسی برگزار می شود. در اولین دوره آن که سال گذشته برگزار شد، ۱۰ هزار دانشجو از ۶۰۰ دانشگاه در دوره های مجازی این طرح شرکت کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha