تشدید حملات به اشغالگران آمریکایی در عراق؛ ۵ عملیات در ۷۲ ساعت

بغداد-ایرنا- حملات به کاروان‌های نظامی اشغالگران آمریکایی کمتر از ۴۸ ساعت پس از اظهار برخی مقام های آمریکایی مبنی بر عدم ترک خاک عراق و زیر پا گذاشتن مصوبه پارلمان این کشور تشدید شده است.

به گزارش ایرنا، در ۷۲ ساعت گذشته دستکم ۵ حمله به کاروان های پشتیبانی نظامی آمریکا در خاک عراق صورت گرفته است.

امروز یکشنبه ۲ حمله با مین های کنار جاده ای به دو کاروان آمریکایی در استان بابل و دیوانیه عراق انجام شد.

روز گذشته (شنبه) نیز دو حمله به کاروان های نظامی آمریکا در ناصریه و بابل عراق و پیش از آن یک حمله به کاروانی آمریکایی در «اللحیس» بصره صورت گرفت.

حمله به کاروان اشغالگران آمریکایی در اللحیس را گروه مقاومتی «سرایا اولیا الدم» به عهده گرفته و ویدیویی از این عملیات در شبکه های اجتماعی دست به دست شده است.

از خسارت ها یا تلفات احتمالی این حملات، اطلاعاتی منتشر نشده است.

اعلام موجودیت یک گروه ضد اشغالگری جدید در عراق

روز گذشته، یک گروه مقاومتی جدید به نام «لواء‌ احباب‌ الشایب» (دوستداران ابومهدی المهندس) برای مقابله با اشغالگران و پشتیبانی گروه های مقاومت اسلامی در عراق، اعلام موجودیت کرد.

همچنین پنجشنبه شب گذشته، تعداد داوطلبان ثبت نام شده طی روزهای اخیر برای اخراج آمریکا از عراق در قالب گردان های سیدالشهداء عراق به ۵۰ هزار نفر رسید.

کتائب سیدالشهداء عراق در بیانیه ای اعلام کرد بعد از اعلام اخیر کتائب برای عضوگیری از میان داوطلبان با هدف آمادگی به منظور بیرون راندن اشغالگران در صورت اصرار آنها بر خارج نشدن از خاک این کشور، این جنبش با اقبال گسترده  مردمی و ثبت نام ۴۹ هزار نفر عراقی از استان های مختلف روبرو شده است.

این بیانیه افزود که  اتاق های عملیات فعلا ثبت نام از مشتاقان پیوستن به کتائب را متوقف کرده است اما فعالیت خود را با بررسی صلاحیت های لازم داوطلبان، از سر خواهد گرفت.

این اقدام با هدف فراهم کردن فرصت بررسی وضعیت داوطلبان و تخصص های آنها و به کارگیری هر چه بهتر این نیروها انجام شده است.

چرا کتائب سیدالشهدا اقدام به عضوگیری جدید کرد؟

بر اساس قانون پارلمان عراق و نیز مطابق نشست های متعدد مقام های عراقی و آمریکایی با عنوان «گفت و گوهای راهبردی» نیروهای نظامی آمریکا باید تا پایان سال جاری میلادی (کمتر از ۴۰ روز دیگر) خاک عراق را ترک کنند اما تاکنون نه تنها نشانه هایی مبنی بر این تصمیم مشاهده نشده است بلکه مقام های رسمی آمریکایی بارها گفته اند قصد ندارند نیروهای خود را از عراق بیرون ببرند.

در جدیدترین مورد از اصرار مقام های آمریکایی مبنی بر ادامه حضور در عراق، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کردە است، نیروهای آمریکایی در عراق خواهند ماند.

«جیسیکا ماکنولتی» سخنگوی پنتاگون روز چهارشنبه به «نیوزویک» گفت: موضع واشنگتن تغییر نمی کند؛ خروج منظم و کاملی از عراق در کار نخواهد بود.

گردان های سید الشهداء به عنوان یکی از گروه های مطرح مقاومت نسبت به مطالب مطرح شده از سوی مقام های پنتاگون درخصوص باقی ماندن نیروهای آمریکایی در عراق پس از پایان مهلت ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ واکنش نشان داد.

کاظم الفرطوسی سخنگوی گردان های سید الشهداء در این باره  تاکید کرد که گروه های مقاومت کاملا آماده مقابله با اشغالگران پس پایان مهلت داده شده به آنها هستند.

وی در عین حال ادامه داد که سخنان مقام های آمریکایی نشان می دهد که ایالات متحده تنها با زور از عراق خارج می شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha