ویژه برنامه‌های شبکه سلامت در هفته معلولان/«چیا» مهمان خردسالان سیما

تهران- ایرنا- ویژه برنامه‌های شبکه سلامت در هفته معلولان، تماشای اسرار سینمایی اسکویی ۲، پخش مجموعه مستندهای بسیار سفر باید و آباد باد و انیمیشن چیا از شبکه پویا‎ اهم اخبار امروز صداوسیما است.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی صداوسیما، در آستانه هفته معلولین( ۸ تا ۱۴ آذر) هادی پرگیر مدیرتامین برنامه شبکه سلامت گفت: شبکه سلامت در راستای وظیفه و هدفی که به عنوان شبکه تخصصی رسانه در حوزه بهداشت و سلامت بر عهده دارد در هفته معلولین ویژه برنامه های خاصی را تهیه و تدارک دیده است.

وی افزود: تمام برنامه های اصلی همچون  مادر و کودک و ضربان به موضوع معلولان سمت و سو پیدا می کنند. برنامه لعل درخشان هم مجموعه مستندی است درباره معلولین توانمندی که با کارآفرینی، به موفقیت های چشمگیری دست یافتند و قهرمان زندگی خود و دیگران شده اند.

مدیر تامین برنامه شبکه سلامت با اشاره به اینکه از هشتم تا چهاردهم آذرماه، هفته معلولان نامگذاری شده و دوازدهم آذر (سوم دسامبر) که روز جهانی معلولان است، گفت: شبکه سلامت روز جمعه به صورت ویژه به مباحث مربوط به افراد کم توان و معلول می پردازد.

برنامه سینما سلامت با موضوع آسیب هایی که متوجه معلولان است ضمن پخش فیلم های سینمای ایران و جهان با دعوت از کارشناسان بهزیستی و افرادی که دارای معلولیت هستند روز جمعه به روی آنتن می رود.

برنامه سینمای اشاره که روزهای جمعه از شبکه سلامت پخش می‌شود این هفته به طور ویژه به موضوع معلولان می‌پردازد. فیلم خارجی پای چپ من که با تحلیل های روان شناسی و انگیزشی پخش خواهد شد؛ داستان یک فرد معلول است که تنها با پای چپ خود به یک نقاش توانمند و زبردست تبدیل می شود. این فیلم در جشنواره مختلف جهانی، جوایزی متعددی کسب کرده است.

دیگر برنامه ویژه شبکه سلامت در هفته معلولین، ایران فعال است که جمعه به مدت ۹۰ دقیقه پخش می شود.

در این برنامه از ورزشکاران پارالمپیک و معلولین توانمند در حوزه ورزش به صورت حضوری دعوت می شود و به طور زنده با آن ها گفت و گو خواهد شد.

مثبت سلامت در این هفته در هر روز یک بخش ۱۰ دقیقه ای دارد که به موضوع معلولان می پردازد و بر روی شعار این هفته متمرکز است. همچنین در هفته یک بخش ۳۰ دقیقه ای

برای موضوع معلولان درنظر گرفته شده است.
پرگیر مدیر تامین برنامه شبکه سلامت با اشاره به شعار امسال که پیش به سوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت

نامگذاری شده است، گفت: میان برنامه و آیتم های مختلفی هم از طرف سازمان بهزیستی تهیه شده است که به فراخور و در فواصل مختلف به روی آنتن شبکه سلامت می‌رود.

تماشای اسرار سینمایی اسکویی ۲ در شبکه پنج

مستند اسرار سینما دوشنبه ۸ آذر ماه، ۴۰ دقیقه بامداد با هدف بررسی انیمیشن اسکویی دو از قاب شبکه پنج تماشایی می شود.

این مستند شامل تصاویر پشت صحنه مراحل ساخت و تولید و جلوه های ویژه اسکویی دو است که به مدت ۴۵ دقیقه تقدیم نگاه مخاطبان خواهد شد.

اسکویی دو محصول سال ۲۰۰۲ به کارگردانی راجا گاسنل و محصول شرکت پویا نمایی هانا باربرا است. در این فیلم سارا میشل گلر، فردی پرینز، متیو لیلارد، لیندا کاردلیانی، روآن اتکینسون، ایسلا فیشر، میگوئل ای. نونیز جونیور و جی.پی مانوکس بازی کردند.

اسکویی دو یک انیمیشن سریالی و چند قسمتی است که داستان حوادث چهار نوجوان به نام های فرد جونز، دافنه بلک، والما دینکی و ... را روایت می کند که آنها اسرار مربوط به موجودات ظاهرا فرا طبیعی را از طریق یک سری از اشتباهات حل می کنند.

دو مجموعه مستند جدید در ایستگاه شبکه افق

مجموعه مستندهای بسیار سفر باید و آباد باد در قاب شبکه افق جای گرفتند.

مجموعه مستند بسیار سفر باید به کارگردانی و تهیه کنندگی عبدالرحیم صاحب الفصول تولید شده است.

این مجموعه ‌فضای متنوع گردشگری استان های گیلان، مازندران، گلستان، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد، اصفهان، مرکزی و کرمان را به تصویر می کشد و به گردشگری غذا می‌پردازد. این مستند نتیجه چند سال تحقیق و پژوهش در حوزه غذاهای ایرانی‌ است که به صورت میدانی و کتابخانه ای گرداوری شده است. همه کسانی که در این مجموعه به طبخ غذا می پردازند افراد بومی و محلی هستند که این غذا ها را سینه به سینه به نسل ما منتقل کرده اند.

در این مستند تلاش بر این است که بخش مهمی از غذاهای دارای اهمیت خاص به لحاظ ارزش غذایی که در معرض فراموشی است دوباره زنده شود، همچنین در کنار معرفی غذاهای ایرانی به فرهنگ عامه مردم مانند بازی های محلی، موسیقی، زبان و جاذبه های گردشگری نیز پرداخته شده است که در هر قسمت متناسب با ظرفیت آن استان به میراث های فرهنگی توجه شده است. مستند بسیار سفر باید در ۱۳ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای تولید شده و هر روز به غیر از پنجشنبه و جمعه از شبکه افق سیما ساعت ١٧:٣٠ پخش می شود.

مجموعه مستند آباد باد به کارگردانی و تهیه کنندگی رضا خوشدل راد تولید شده است. به گفته تهیه کننده این اثر در هر قسمت از این مجموعه داستان روستایی بازگو می‌شود که درگیر بحرانی بوده‌اند اما برای عبور از بحران کوشیدند و اکنون نتایج تلاش‌های خود را می‌بینند. در این مستند تلاش شده تا نگاهی نو از روستاهای کشور و راهکارهایی که اهالی آن روستاها برای رفع مشکلات خود پیش گرفته‌اند نمایش داده شود. مستند آباد باد در ۹  قسمت ۳۰ دقیقه‌ای تولید شده و هر روز به غیر از پنجشنبه و جمعه از شبکه افق سیما ساعت ١٨:٠٠ پخش می شود.

گفت‌وگوی چرخ با یک دانشمند ایرانی

پنجاهمین قسمت فصل هشتم چرخ به گفت‌وگوی با دکتر محمد شریف تابع‌بردار، دکترای دانشگاه هاروارد و مبدع اولین فناوری درمان بیماری‌های ژنتیکی عضلانی اختصاص دارد. این برنامه ساعت ۱۹ امروز، یکشنبه ۷  آذر ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، در بخش‌ تازه‌ها سیدمحمدحسین خلیلی، روزنامه‌نگار علم از زباله‌های دیجیتال خواهد گفت.

در بخش دیگری از چرخ، دکتر سیدداریوش طاهرزاده، دکترای شیمی و مدرس دانشگاه تهران با محمد شریف تابع‌بردار، دکترای دانشگاه هاروارد و مبدع اولین فناوری درمان بیماری‌های ژنتیکی عضلانی گفت‌وگو می‌کند. بیماری‌ دیستروفی عضلانی دوشن یک اختلال پیش‌رونده است که به‌ دنبال جهش در ژن رمزکننده‌ی پروتئین دیستروفین بروز پیدا می‌کند. در طی این عارضه، عضلات تحلیل رفته و فرد دچار نقص و سستی در ایستادن و حرکت می‌شود. دکتر تابع‌بردبار و همکارانش اخیرا به رویکردهای موثرتری برای ژن‌درمانی و ارسال ابزارهای ویرایش ژنی به داخل ماهیچه‌ها رسیده‌اند که می‌تواند از روش‌های درمانی پیشین این بیماری موفق‌تر عمل کند. آنها در مطالعات حیوانی، رویکرد جدیدی را که به‌طور بسیار کارآمدتری نسبت به تکنیک‌های قبلی عمل می‌کند، در ماهیچه مورد هدف قرار داده‌اند. این روش، یک راه موثر برای کاهش اثرات جانبی ناخواسته است که توسعه‌ی ژن‌درمانی را در بسیاری از بیماری‌ها با مشکل مواجه کرده‌ است. این دستاورد مهم در زمینه‌ی درمان بیماری‌های ژنتیکی، نتیجه‌ی تلاش چندین ساله‌ی تابع‌بردبار است که با انگیزه‌ی رفع آثار بیماری دیستروفی عضلانی دوشن از چهره‌ی پدر خود که از مبتلایان به این بیماری است، رقم خورده ‌است.

در بخش دیگری از این قسمت چرخ گفت‌وگوی حافظ آهی با دکتر عزیز الله حبیبی، رئیس دانشگاه خوارزمی کرج روی آنتن خواهد رفت.
 

فصل هشتم مجله‌ی تصویری چرخ مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

سایه روشن آمایش جمعیت در بریتانیا

مستند سایه روشن محصول دفتر لندن امور بین الملل یکشنبه ۷ آذرماه ساعت ۱۴ از قاب شبکه پنج تماشایی می‌شود.

این مستند به موضوع سیاست های آمایش جمعیت در انگلستان می پردازد که با توجه به روند پیری جمعیت بریتانیا این موضوع به مسئله ای جهانی تبدیل شده است و این در حالی است که حرکت جمعیت ایران در سال های اخیر به سمت سالمندی و پرداختن به آن از جنبه های مختلف برای مخاطبان حائز اهمیت است.

مستند تامینی سایه روشن روز یکشنبه به مدت ۳۰ دقیقه از قاب شبکه پنج تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

پخش انیمیشن چیا از شبکه پویا‎

مجموعه پویانمایی چیا با کیفیت ۴k  ساخته مرکز پویانمایی صبا هر روز ساعت ۹ صبح و ۱۵ : ۱۲ ظهر از شبکه پویا پخش می شود.

این مجموعه به تهیه کنندگی و کارگردانی امیر سحرخیز با تکنیک کات اوت برای گروه سنی خردسال تولید شده است.

شخصیت اصلی داستان، پسر بچه ای به نام چیا است که درحال یادگیری و شناخت محیط پیرامون خود می باشد. برای او ساده ترین اتفاقات و مسائل زندگی تازگی دارد. چیا در این مجموعه پسری کنجکاوی است که با پدر و مادر خود زندگی می کند، عروسکی پارچه ای به اسم شیرابی (آقای شیر) دارد که در حضور او جان می گیرد و در مواقع دیگر بی جان است. دوست دیگری به نام زنبورک دارد که داخل باغچه خانه شان زندگی می کند و در مسیر یادگیری و آموختن او را همراهی می کند و فضایی شاد ایجاد می کند.

زنبورک دوستانی مثل شاپرک و کفشدوزک دارد که در بعضی قسمت ها دیده می شوند. در هر قسمت از این مجموعه، سوالی در ذهن چیا به وجود می آید که او را برای دانستن و آموختن مشتاق می کند چیا برای جواب سوالش از دوستان خود شیرابی و زنبورک کمک می گیرد و در نهایت با رسیدن به جواب، مطلب تازه ای از خودش و دنیای اطرافش یاد می گیرد.
موضوعات این مجموعه پیرامون آشنایی با حواس پنجگانه، یادگیری و شناخت فصل ها، اشکال هندسی، اندازه گیری اجسام ، بازی، نقاشی، اعداد، انواع پرنده و گیاهان، رویارویی با ترس ها، شناخت اجسام خطرناک، اهمیت تغذیه، انواع طعم و مزه، اهمیت نظم و نظافت، بهداشت دهان و دندان، اهمیت ورزش، اهمیت کتابخوانی و کمک در کارمنزل و ... است.

بررسی تحولات اخیر و اعتراضات در ترکیه

مجله خبری-تحلیلی نقش جهان با موضوع بررسی تحولات اخیر و اعتراضات در ترکیه امشب بر آنتن شبکه افق نقش می‌بندد.

این برنامه مجله خبری-تحلیلی شبکه­ افق است که یکشنبه شب‌ها و با محوریت بررسی، مرور و تحلیل رویدادهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در عرصه بین‌المللی برابر دیدگان مخاطبین قرار می‌گیرد.

این برنامه به تهیه‌کنندگی و سردبیری مهدی خانعلی‌زاده و با اجرای سید وحید نمازی، شامل بخش‌های مختلفی همچون گفتگو با کارشناسان و آیتم‌هایی همچون استندآپ ترجمه، مجله‌خوانی، اینفوگرافیک زنده‌نمایی و ارتباط اینترنتی با صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف است.

نقش جهان امشب  (۷ آذرماه) با موضوع تحولات اخیر و اعتراضات در ترکیه میزبان سجاد آتشبار، کارشناس مسائل ترکی خواهد بود.

علاقمندان به این مجله تصویری خبری-تحلیلی می‌توانند برنامه را در ساعت ۲۲ و تکرار آن را روز بعد، ساعت ۱۴:۳۰ از قاب شبکه افق به تماشا بنشینند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha