صالحی‌امیری: کمیته المپیک با بیانیه و اعتراض تحت فشار قرار نمی‌گیرد

تهران- ایرنا- رییس کمیته المپیک گفت: راهکار ورود حمید سوریان به کمیسیون ورزشکاران بیانیه و اعتراض نبوده و ما با این شیوه تحت فشار قرار نمی‌گیریم.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، سیدرضا صالحی امیری در نخستین نشست کمیسیون ورزشکاران گفت: در چهار سال گذشته ۱۵ برنامه تدوین کردیم که درحال اجراست و و تا پایان این دوره به تعهدات خود در ایجاد انسجام و پرهیز از حاشیه پایبند بودیم.

وی افزود: قول دادیم دیپلماسی ورزشی را تقویت کنیم که تا امروز ۱۵۰ دیدار بین المللی ورزشی داشتیم. هدف ما تولید فرصت در ورزش و رفع و کاهش تهدید بود. نیاز به مشورت ورزشکاران داریم. در این چهار سال تلاش کردیم بودجه ورزش را افزایش دهیم که این اتفاق افتاد و اکنون ۶برابر شده‌است. اولین ماموریت کمیسیون ورزشکاران پیگیری امور قهرمان در همین کمیسیون است. این کمیسیون مسایل قهرمانان را رصد کرده و ما در هیات اجرایی آن را بررسی می‌کنیم.

وی درباره توجه به شفاف سازی در کمیته المپیک گفت: در بدو ورود پایه فعالیت را شفاف سازی قرار دادیم و هیچ چیز محرمانه‌ای وجود ندارد.

رییس کمیته المپیک درباره زیرساخت ها گفت: همه خدمات به قهرمانان رایگان و بدون منت ارائه شده و می‌شود. هیات اجرایی در کمیته المپیک تشریفاتی نیست. ۱۸ کمیسیون داریم اما کمیسیون ورزشکاران خود صاحبخانه است و جنبه کمکی دارد.

وی درباره استخدام ورزشکاران قهرمان نیز گفت: در این نهاد تلاش داریم تا نسل جدید مدیریت را در دست بگیرند که برای این امر باید از نقطه‌ای شروع کند؛ آینده کمیته المپیک باید در دستان نسل‌ها جدید قرار بگیرد. کمیسیون ورزشکاران در سطح قهرمانی و ملی مسوولیت دارد و پیشنهاد این است که کمیسیون ورزشکاران در هر نشستی مسوولی را دعوت و مطالبات را بیان کند.

رییس کمیته المپیک در این نشست دستور راه اندازی مقدمات بانک اطلاعاتی ورزشکاران کشور را صادر کرد.

نقش کمیسیون ورزشکاران برای ورزش قهرمانی تعیین‌کننده است

پس از برگزاری دومین دوره انتخابات کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک در ۲۱ آبان و راه یافتن ۱۵ ورزشکار به این کمیسیون، سیدرضا صالحی‌امیری رییس کمیته ملی المپیک محمد بیداریان، ندا شهسواری، ثریا آقایی و محمد باقری را با استناد بند (۲-۱) ماده چهار آیین‌نامه به عنوان اعضای کمیسیون منصوب کرد. همچنین با توجه به عضویت هادی ساعی در کمیسیون ورزشکاران شورای المپیک آسیا، وی همچنان عضو کمیسیون ورزشکاران باقی خواهد ماند.

بر این اساس سجاد گنج‌زاده، حسن یزدانی، ذبیح‌الله پورشیب، احسان حدادی، بهداد سلیمی، امین بوداغی، شهربانو منصوریان، مجتبی عابدینی، زهرا نعمتی، فرزانه فصیحی، حمیده عباسعلی، مصطفی نودهی، محمدرضا گرایی، نجمه خدمتی، حسین ساوه شمشکی، محمد بیداریان، محمد باقری‌معتمد، ندا شهسواری، ثریا آقایی و هادی ساعی ۲۰ عضو نهایی کمیسیون ورزشکاران هستند.

جامعه کشتی کشور روز گذشته(شنبه) به انتصابات رئیس کمیته ملی المپیک اعتراض کرد. آنها انتظار داشتند با توجه به جایگاه کشتی کشور دست کم یک نماینده از قهرمانان کشتی در این انتصابات قرار داده می شد.

صالحی امیری درباره انتخاب چهارنفر دیگر اعضای کمیسیون ورزشکاران توضیح داد: براساس آیین‌نامه این افراد برای برابری جنسیتی در رشته‌های ورزشی انتخاب شده‌اند. من هیچ دخالتی نکردم و پاسخگوی بعضی از بحث‌هایی که مطرح می‌شود، نیستیم اما به اعتراضات منطقی پاسخ می‌دهیم.

صالحی‌امیری: کمیته المپیک با بیانیه و اعتراض تحت فشار قرار نمی‌گیرد

صالحی امیری گفت: مطالبه فدراسیون کشتی برای افزایش سهم بیشتر در کمیسیون ورزشکاران از سوی اعضای هیات اجرایی رد شد.

رییس کمیته المپیک درباره بیانیه فدراسیون کشتی هم توضیح داد: انتظار دارم هر عزیزی که قصد صحبت دارد آیین نامه را از قبل بخواند؛ کشتی پرچمدار ماست و از این رشته هرچه بیشتر عضو داشته باشیم، از آن استقبال می‌کنیم اما آیین نامه این اجازه را نمی‌دهد.

وی افزود: در تلاش هستیم سازوکاری پیدا کنیم تا سوریان عضو شود. ما تابع قانون هستیم. راهکار ورود حمید سوریان به کمیسیون ورزشکاران، اعتراض و بیانیه و غوغا سالاری نیست و با این شیوه تحت فشار قرار نگرفته و تسلیم فضاسازی نمی‌شویم. کمیته المپیک ساختار دارد و تمام تصمیم‌ها در این نهاد از طریق گفت و گو در هیات اجرایی گرفته می‌شود.

رییس کمیته المپیک گفت: راهبرد کمیته وفاق انسجام است. سوریان و دبیر قهرمان ملی هستند اما در فضای اخلاقی باید دنبال راهکار بود. دبیر در کشتی تحول ایجاد کرد و قدردان او هستیم. برای کمیته المپیک همه ۵۱ فدراسیون برابر هستند. ما شفاف سازی را در دستور کار قرار دادیم و ادعای مطرح شده توسط فدراسیون یک اتهام غیراخلاقی است.

در این نشست هادی ساعی پیشنهاد داد که بهتر است انتخابات اعضای هیات رییسه کمیسیون ورزشکاران به دلیل نبود دو کشتی‌گیر المپیکی به جلسه بعد موکول شود اما این پیشنهاد از سوی رییس کمیته المپیک به رای گذاشته که با مخالفت روبرو شد.

ساعی در واکنشی کنایی به اظهارات بهداد سلیمی مبنی بر اینکه «کمیسیون ورزشکاران در دوره قبل کارایی نداشته است» نیز گفت: آقای سلیمی شما عضو کمیسیون بودید و فقط در یک نشست از چهار جلسه شرکت کردید؛ اگر در نشست‌ها حضور داشتید کارآرایی بیش‌تر می‌شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha