شهید بهروز ترکاشوند، نخستین شهید آزاده کشور

تهران- ایرنا- شهید بهروز ترکاشوند، نخستین شهید آزاده کشور، تنها سه ماه پس از آزادی در ششم آذرماه سال ۱۳۶۹ به شهادت رسید و مسوولان شهرستان ورامین همزمان با سالروز شهادت وی، با حضور در منزل ایشان، نام و خاطره این شهید سرافراز را گرامی داشتند.

به گزارش ایرنا، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران به همراه فرمانده انتظامی شرق استان تهران روز یکشنبه با حضور در منزل شهید ترکاشوند، یاد این شهید سرافراز ایران اسلامی را گرامی داشته و بر ادامه راه شهدا تأکید کردند.

حجت الاسلام سیدمحسن محمودی در این دیدار اظهار داشت: شهادت در فرهنگ ایران اسلامی، ریشه در آموزه‌های قیام عاشورا دارد و مسیر را برای رشد و تعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی هموار می‌سازد، شهید ترکاشوند پرورش‌یافته فرهنگ عاشوراست و در مسیر دفاع از ارزش‌های اسلامی، به افتخار جانبازی نائل آمد، دوران اسارت را سپری کرد و در نهایت به آرزوی شهادت نائل آمد و این امر نشان از جایگاه والای ایشان دارد.

به گزارش ایرنا شهید ترکاشوند اول فروردین ۱۳۴۷ در شهرستان اراک دیده به جهان گشود و پس از دوران راهنمایی در یک تعمیرگاه مشغول به کار شد وی با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل بسیج به فرمان امام خمینی(ره) به عضویت این نهاد مقدس درآمد.

شهید بهروز ترکاشوند، نخستین شهید آزاده کشور

این شهید سرافراز با شروع جنگ تحمیلی، بارها تلاش کرد که با وجود سن کم به جبهه‌ها اعزام شود تا این که در سال ۱۳۶۲ با پیگیری و افزودن به سن شناسنامه خود، راهی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شد.
وی در نخستین اعزام به جبهه، در تیپ جندالله کردستان مشغول به خدمت شد و پس از هفت ماه حضور در مناطق مختلف و درگیری با نیروهای کوموله و دموکرات، مجروح و پس از مداوا، با تیپ زرهی رمضان به منطقه عمومی سومار اعزام شد.
شهید ترکاشوند در طول دوران حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در عملیات‌های مختلفی شرکت کرد و در عملیات والفجر ۸ به شدت مجروح و در بیمارستان نجمه بستری شد.
وی در ۱۳ اردیبهشت سال ۱۳۶۵ و در حمله لشکر مکانیزه عراق به منطقه فکه در حالی‌ که از ناحیه صورت و کتف مجروح شده بود، به اسارت نیروهای عراقی درآمد و این اسارت پنج سال به درازا کشید.

شهید بهروز ترکاشوند، نخستین شهید آزاده کشور

این شهید سرافراز در اردوگاه کمپ ۱۰ عراق مسوولیت بند ۶ را بر عهده داشت و بارها به دلیل فعالیت‌های فرهنگی از سوی نیروهای بعثی مورد شکنجه قرار گرفت که آثار این شکنجه حتی در زمان شهادت نیز بر بدن وی قابل مشاهده بود.
همزمان با ورود نخستین گروه‌های آزادگان سرافراز ایران اسلامی، شهید بهروز ترکاشوند نیز پس از سال‌ها اسارت در دوم شهریور ۶۹ به میهن اسلامی بازگشت.
شهید ترکاشوند در روز ششم آذرماه سال ۱۳۶۹ و در حالی که تنها یک ‌ماه از ازدواجش می‌گذشت، به دلیل جراحت‌های وارده در طول دوران اسارت به درجه رفیع شهادت نائل آمد تا پس از افتخار رزمندگی، جانبازی و اسارت، به خیل همرزمان شهیدش بپیوندد و لقب نخستین شهید آزاده کشور را کسب کند.

شهید بهروز ترکاشوند، نخستین شهید آزاده کشور

پس از شهادت وی چهره‌های شاخص کشوری و لشکری بسیاری با حضور در خانه شهید ترکاشوند، از ایثار شهید قدردانی کردند و در وصف شهید بیاناتی را ایراد کردند.
پیکر این شهید در گلزار شهدای حسین رضا (ع) به خاک سپرده شده است.
شهرستان ورامین در طول دوران هشت سال دفاع مقدس، ۹۵ آزاده تقدیم اسلام کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha