طرح توسعه دانشگاه تهران باید از بن‌بست خارج شود

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه تهران گفت:‌ طرح توسعه دانشگاه از دو دهه‌ پیش در جریان است. لازم است بازنگری اساسی در این طرح صورت گیرد و از بن بست فعلی خارج شود.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی روز یکشنبه در آیین تکریم و معارفه جمعی از معاونان و مسئولان دانشگاه تهران، افزود: لازم است در زمینه طرح توسعه دانشگاه، هم در حوزه اختیارات داخلی‌ و هم در تعامل با دستگاه‌های دیگر یک مقدار فعال‌تر ظاهر شویم.

وی ادامه داد: رقم قابل توجهی صرف هزینه‌های تعمیر و تجهیز واحدهایی شده است که در جریان طرح توسعه دانشگاه خریداری شده‌اند؛ در صورتی که اگر این همه هزینه صورت گرفته برای تعمیرات، برای ساخت واحد جدید صورت می‌گرفت، نتیجه بهتری حاصل می‌شد. البته این فرآیندی هم که طی شده با توجه به نیاز دانشگاه به توسعه فضای فیزیکی از یک طرف و شرایط مالی دانشگاه از طرف دیگر بوده است.
 

کوچک‌سازی ستاد دانشگاه و واگذاری بخشی از اختیارات ستاد به صف

رییس دانشگاه تهران از کوچک‌سازی ستاد دانشگاه و واگذاری بخشی از اختیارات ستاد به صف به عنوان یکی از برنامه‌های کلیدی دوره جدید مدیریتی نام برد و گفت: واگذاری اختیارات ستاد به صف در دانشگاه تهران باید به جریان بیفتد و سرعت بگیرد.

مقیمی افزود: در برخی برهه‌های زمانی، دامنه اختیارات صف در دانشگاه تهران کاهش داده شده است. برنامه داریم در اولین جلسه‌ای که در قالب هیأت منتخب دانشگاه با حضور کمیسیون‌های مختلف شکل می‌دهیم، با مرور مجموعه کارکردهای دانشگاه و بر اساس جنس فعالیت‌ها، به بررسی اختیاراتی که می‌توانند به صف تفویض شوند، بپردازیم.

وی یکی از وظایف ستاد دانشگاه را تعامل با محیط بیرونی، جذب امکانات و به جریان انداختن رویکردهای نو در داخل بدنه دانشگاه بیان کرد و گفت: در برخی موارد، آن‌قدر ستاد دانشگاه درگیر حوزه اجرا شده است که در آن موارد اصلاً مجری و ناظر یکی شده‌اند.

رییس دانشگاه تهران افزود: نه تنها واگذاری برخی از اختیارات ستاد دانشگاه به صف را پیگیر هستیم، بلکه این اتفاق لازم است در سطوح دیگر هم عملیاتی شود. به عنوان مثال، گاهی برخی اختیارات آن‌قدر در حوزه رییس دانشکده یا هیات رییسه دانشکده‌ها متمرکز می‌شوند که غفلت از ظرفیت گروه‌های تخصصی را رقم می‌زنند.

مقیمی در بخش دیگر سخنانش درباره ضرورت تحول دیجیتال در دانشگاه، اظهار داشت: اگر در گذشته، بحث توجه به فناوری‌ها و کالاهای دیجیتال مانند یک کالای لوکس و برای ارتقای نمایش بیرونی، مورد توجه سازمان‌ها بود، اما امروز پرداختن به این بحث به یک امر اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است؛ چرا که کوچک‌ترین اختلال در حوزه فناوری اطلاعات، تمام کارکردهای دانشگاه را در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی، دانشجویی، فرهنگی و … با مشکل مواجه می‌کند.

وی تاکید کرد:‌ لازم است یکایک مأموریت‌های دانشگاه تهران دارای پیوست فناوری اطلاعات باشند.

مقیمی در باره برنامه دانشگاه برای اصلاح ساختار در این حوزه عنوان کرد: معاونت‌های اداری‌ومالی و طرح‌وبرنامه دانشگاه در حال بررسی اصلاح ساختار و ارتقای مرکز فناوری دیجیتالی دانشگاه به معاونت فناوری اطلاعات هستند. همچنین ساختار این معاونت طوری طراحی می‌شود که یک نوع رابطه ارگانیک بین این معاونت با بخش‌های مختلف دانشگاه محقق شود.

مقیمی در حوزه مأموریت‌های حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران نیز گفت: گاهی این‌طور گمان می‌شود که معاونت فرهنگی فقط مربوط به امور فرهنگی دانشجویان است. این درحالی است که دانشگاه دارای دو رکن دیگر یعنی اعضای هیأت علمی و کارکنان نیز است. بنابراین نیاز است این معاونت به ارتقا و بسط فعالیت‌های متنوع فرهنگی در بدنه اعضای هیأت علمی و کارکنان نیز نگاه ویژه داشته باشد و از طریق این معاونت، تصویر واضح‌تر و مثبت‌تری از دانشگاه در جامعه ارائه داده شود.

رییس دانشگاه تهران همچنین در پایان این آیین، از مأموریت ویژه محول‌شده به معاونت پژوهشی دانشگاه تهران برای تعریف چند پروژه کلان در سطوح ملی و بین‌المللی خبر داد.

آیین تکریم و معارفه معاون پژوهشی دانشگاه، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، معاون و رییس سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه، سرپرست اجرایی شهر دانش دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، رییس مرکز فناوری دیجیتالی دانشگاه و سرپرست مرکز یادگیری الکترونیکی و مدیریت دانش دانشگاه تهران، امروز  با حضور سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین  کرمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران و  محمود نیلی احمدآبادی رییس سابق دانشگاه تهران در محل تالار شهید دهشور دانشکدگان علوم دانشگاه تهران برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha