پاراآسیایی بحرین؛ خیز جوانان برای رسیدن به پرواز پاریس

تهران- ایرنا- اعزام کاروان ورزشی ایران به بازی‌های پاراآسیایی جوانان بحرین می‌تواند به نردبان ترقی ورزشکاران جوان جویای نام برای رسیدن به سکوهای پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس باشد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، کمیته ملی پارالمپیک ایران روز یکشنبه (هفتم آذر) ۱۱۱ ورزشکار در رشته‌های پارالمپیکی به چهارمین دوره بازی‌های پاراآسیایی جوانان بحرین اعزام کرد. این کاروان با نام «مدافعان سلامت» و با شعار «ارادت، تلاش و پیروزی» به منامه رفت. در این اعزام به مانند اعزام‌های قبلی تمرکز بر روی سیاست‌کیفی‌گرایی و صرفه‌جویی در هزینه‌های اعزام بود؛ سیاستی که اکنون در حال تبدیل شدن به یک راهبرد مهم برای ورزش کشور که محمود خسروی‌وفا رییس کمیته ملی پارالمپیک از آن به عنوان یک دستورالعمل موفق در میادین بین‌المللی یاد می‌کند. 

بازی‌های ۲۰۲۱ پاراآسیایی جوانان هر چند که در مقایسه با بازی‌های پارالمپیک و آسیایی از اهمیت کمتری برخوردار است، اما واقعیتی که در اعزام جوانان وجود دارد آن است که اکنون آنان با رسیدن به منامه یکی از تورنمنت‌های سخت را در ابتدای راه قهرمانی خود تجربه خواهند کرد، بازی‌هایی که در آن ورزشکاران کشورهای صاحب عنوان آسیا حضور دارند و موجب شناخت جوانان ایران از حریفان آینده خود خواهد شد. 

اهمیت این تورنمنت برای جوانان و نوجوانانی که در ابتدای زندگی قهرمانی هستند در ۲ بخش قابل بررسی است. نخست بُعد حمایتی از ورزشکاران پارالمپیکی است. این ورزشکاران به خاطر محدودیت‌های ناشی از معلولیت در جامعه با مشکلات مواجه هستند و برای عبور از این مشکلات میانبر ورزشی را انتخاب کردند که راه رسیدن به بالاترین سکوها را به آنان نشان خواهد داد.

قهرمانانی مانند زهرا نعمتی، ساره‌ جوانمردی، مرتضی مهرزاد و زنده یاد سیامند رحمان با قرار گرفتن در مسیر این میانبر، اکنون شهرتی جهانی دارند.

هر چند که برخی با انتقاد از دستورالعمل کیفی‌گرایی، اعزام‌ها را به چالش می‌کشند و ادعا دارند که در این دستورالعمل بُعد حمایتی مورد توجه قرار نگرفته است اما واقعیتی که وجود دارد این است که کیفی‌گرایی نه تنها مانعی در برابر پیشرفت نیست، بلکه ورزشکاران را مجاب خواهد کرد تا برای رسیدن به اهداف متعالی که همان مدال جهانی و پارالمپیکی است تلاش بیشتری انجام دهند و نمود بارز این کار را نیز می‌شود در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو دید. در بازی‌های ۲۰۱۸ جارکارتا، کاروان ایران با کسب ۵۱ مدال طلا برای نخستین بار در جایگاه سوم آسیا ایستاد و در شانزدهیمن دوره بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو نیز کاروان ورزشی ایران با کسب ۱۲ مدال طلا، ۱۲ نقره و یک برنز یکی از نتایج تاریخی خود را ثبت کرد.

براساس دستورالعمل کیفی‌گرایی که توسط کمیته ملی‌پارالمپیک منتشر شده، ورزشکاران در لیست اعزام به تورنمنت‌های بزرگ (بازی‌های پاراآسیایی و پارالمپیک‌ها) قرار خواهند گرفت که شانس رسیدن به سکو باشند. در این دستورالعمل چهار گروه هدف معرفی شده است. سه گروه نخست ورزشکارانی هستند که رکوردهای آنان در حد کسب مدال است و گروه چهارم نیز در قالب حمایتی تعریف می‌شود. در گروه چهارم، هدف از اعزام ورزشکاران به بازی‌های پارالمپیک آماده‌سازی آنان برای تورنمنت‌های بزرگ مانند بازی‌های پاراآسیایی است.

بُعد دوم این اعزام، پشتوانه‌سازی است. هر چند  که در نگاه نخست اعزام ورزشکاران به منانه برای حضور در بازی‌های پاراآسیایی جوانان کسب افتخار و تکرار عنوان دومی دوره قبل با کسب مدال‌های بیشتر است، اما واقعیت نهفته این است، جوانانی که قرار است در آوردگاه منامه به مصاف حریفان بروند پشتوانه‌هایی هستند که می‌توانند کاروان ایران را در بازی‌های پاراآسیایی۲۰۲۲ هانگژو و پارالمپیک ۲۰۲۴ توکیو همراهی کنند.

آنان اکنون در میدان سخت بحرین کارآزموده خواهند شد تا بتوانند با استفاده از تجربه این کارزار و رکوردهایی که از خود به جای می‌گذارند در پرواز پاریس حضور داشته باشند.

چهارمین دوره از بازی‌های پاراآسیایی جوانان بحرین از یازدهم تا پانزدهم آذرماه با حضور نزدیک به ۸۰۰ ورزشکار در ۹ رشته ورزشی برگزار خواهد شد.

کاروان ایران نیز با ترکیب ۱۱۱ ورزشکار در رشته‌های پاراتنیس روی میز، پارابدمینتون، پاراتکواندو، گلبال، پارادو و میدانی، پارا شنا، پاراوزنه‌برداری، بوچیا و بسکتبال با ویلچر حضور دارد.

با ورود تیم‌های شرکت کننده در این دوره از بازی‌ها به بحرین، برنامه کلاس‌بندی طی روزهای هشتم تا یازدهم انجام و جلسات فنی نیز در همین روزها برگزار خواهد شد. مراسم افتتاحیه این دوره از بازی‌ها به صورت نمادین روز یازدهم آذرماه برگزار خواهد شد. 

در اولین دوره این بازی‌ها در سال ۲۰۰۹ که توکیو میزبانی‌اش را بر عهده داشت، ۴۶۶ ورزشکار از ۲۹ کشور حضور داشتند که در پایان کاروان ژاپن با ۶۵ طلا، ۲۶ نقره و ۲۲ برنز بر سکوی قهرمانی ایستاد و ایران با ۲۷ طلا، ۲۵ نقره و ۱۷ برنز و مجموع ۶۹ مدال در رده دوم قرار گرفت. در این دوره از بازی‌ها کاروان ایران با ۵۰ ورزشکار حضور پیدا کرد.

همچنین کاروان ایران در دوره دوم این بازی‌ها که در سال ۲۰۱۳  به میزبانی کوالالامپور، پایتخت مالزی برگزار شد با ۲۷ طلا، ۱۲ نقره و ۲۰ برنز و مجموع ۵۹ مدال یکبار دیگر به مقام نایب قهرمانی دست یافت.

کاروان خلیج فارس در سومین دوره بازی‌های پاراآسیایی جوانان در امارات متحده عربی موفق شد با ۳۹ طلا، ۴۴ نقره و ۳۵ برنز و مجموع  ۱۱۸ مدال در مکان دوم بازی‌های پاراآسیایی جوانان قرار گیرد. کاروان ایران با ۱۱۴ ورزشکار به این دوره از بازی ها اعزام شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha