روابط تجاری استان اردبیل با کشورهای همسایه گسترش می‌یابد

اردبیل-ایرنا-معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت: توسعه روابط تجاری استان با کشورهای همسایه بویژه جمهوری آذربایجان در دستور کار گرفته و زمینه‌های لازم برای گسترش این روابط هم فراهم شده‌است.

به گزارش ایرنا، یاسر عبداللهی روز یکشنبه در جلسه کمیته راهبری توسعه خوشه‌های کسب و کار اردبیل افزود: توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه به ویژه جمهوری آذربایجان یکی از اولویت‌های اساسی استان اردبیل است تا با تعامل و افزایش صادرات بتوانیم در جهت ارزآوری و رونق واحدهای تولیدی حرکت کنیم.

وی اظهار کرد: وجود ۳۸۰ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان این فرصت بزرگ را برای استان اردبیل فراهم کرده است و تلاش بر این است مبادلات تجاری با این کشور بیش از پیش گسترش یابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل با بیان اینکه امسال میزان صادرات استان اردبیل از جهش خوبی برخوردار بوده است، افزود: محصولات صادراتی استان هم از لحاظ ارزش و هم از لحاظ میزان وزن از جهش قابل توجهی برخوردار بوده است و بیش از ۸۰ درصد صادرات استان اردبیل مربوط به تولیدات صنایع و محصولات داخل استانی است.

عبداللهی نقش خوشه‌های صنعتی را در افزایش صادرات و ارزآوری ضروری دانست و گفت: با توجه به جایگاه مهم خوشه‌های صنعتی در جهت تامین مواد اولیه، افزایش تولید و گسترش بازار فروش می‌توان از این ظرفیت مهم برای گسترش صادرات استان استفاده نمود.

وی ادامه داد: باید مشکلات و وظایف سازمان‌ها و ارگان‌ها در خصوص حمایت از خوشه‌های صنعتی احصا شود و تلاش کنیم تا عوامل دخیل در تولید، توزیع و ارتباط صنعتگران با یکدیگر را ارتقا دهیم.

محمد اهلی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل هم در این جلسه  ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت خوشه‌های صنعتی استان، گفت: خوشه‌های صنعتی نقش محوری و اساسی در سیاست های اقتصادی و صنعتی دارند که بر این اساس اجرای خوشه‌های صنعتی به عنوان یکی از مأموریت‌های اصلی شرکت شهرک‌های صنعتی قرار دارد.

وی با بیان اینکه اجرای خوشه‌های صنعتی با مشارکت و همکاری واحدهای تولیدی، دولت و دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد گفت: خوشه‌های کسب و کار مجموعه‌ای از بنگاه‌های تولیدی و خدماتی مشابه هم هستند که با هدف تقویت ارتباط، شبکه‌سازی و همکاری اعضای خوشه با یکدیگر فعالیت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل ادامه داد: در راستای اجرای توسعه خوشه‌های کسب و کار و به منظور حمایت و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی، سه خوشه صنعتی فرش، پلاستیک و لبنیات در سطح استان در حال اجراست و مطالعات امکان سنجی ۱۲ خوشه صنعتی دیگر نیز در دست اقدام است.

اهلی اجرای دوره‌های آموزشی ویژه شاغلان واحدهای تولیدی، برگزاری تورهای صنعتی داخلی و خارجی و همچنین حمایت از حضور واحدهای تولیدی در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی را از جمله حمایت‌های این شرکت از خوشه های کسب و کار برشمرد و افزود: در کنار حمایت از ایجاد خوشه‌های صنعتی تلاش می‌شود تا مقوله مهم حمایت از صنایع در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم در جهت افزایش تولید و راندمان واحدهای تولیدی اقدام کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha