رئیس دانشگاه پزشکی جهرم:درصد ابتلا بالا اما وضعیت شهرستان زرد است

شیراز-ایرنا-رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: ملاک رنگ‌بندی کرونا تعداد بیماران بستری در یک روز است؛ اگر چه درصد ابتلای کرونا در جهرم همچنان بالاست اما تعداد بیماران بستری در هفته گذشته روندی نزولی داشته است و وضعیت زرد است.

محمد رحمانیان یکشنبه در جلسه کمیته شهرستانی مبارزه با کرونا گفت: در هفته گذشته آمار بیماران بستری در بیمارستان پیمانیه سیر نزولی داشته است که وضعیت جهرم را به سمت زرد کشاند. ماندن در این وضعیت و یا خارج شدن از آن به میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و واکسینه شدن مابقی افراد جامعه بستگی دارد.

وی با اشاره به شاخص رنگ‌بندی کرونا در سامانه ماسک افزود: اگر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۴ نفر بستری شوند، وضعیت زرد، ۶ نفر در ۱۰۰ هزار نفر، وضعیت نارنجی و ۱۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر، وضعیت قرمز می شود.

رحمانیان ادامه داد: در دو هفته گذشته اغلب بیماران بستری در بیمارستان، از جوانان بوده اند که درصد بالایی از آنها هیچ دز واکسنی دریافت نکرده‌اند. 

وی بیان کرد: متأسفانه گروه سنی ۱۸ تا ۳۰ سال کم ترین میزان دریافت واکسن را در جهرم به خود اختصاص داده اند. تا امروز فقط ۶۸/۵ درصد از این گروه دز اول واکسن را دریافت کرده‌اند.

وی افزود: سالمندان بالای ۶۰ سال که ۴ ماه از دریافت دز دوم واکسنشان(سینوفارم و برکت) گذشته است حتما برای دریافت دز سوم یا بوستر به مراکز واکسیناسیون جهرم مراجعه کنند.

رحمانیان با اشاره به گونه جهش یافته کرونا بنام "اومیکرون" که از آفریقا نشأت گرفته است گفت: این گونه جدید بسیار خطرناک‌تر از نوع جهش‌یافته‌های دیگر بیماری است که رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و دریافت واکسن تنها سلاح در برابر آن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به اینکه واکسیناسیون نقش چشمگیری در کاهش مرگ و میر بیماری کرونا دارد گفت: ۹۰ درصد افراد فوت شده در روزهای گذشته یا سابقه واکسیناسیون نداشتند و یا فقط یک دز واکسن را دریافت کرده بودند. همین طور دیر مراجعه کردن و قرار گرفتن فرد در شرایط وخیم بیماری از دیگر دلایل فوت این افراد بوده است.

وی عنوان کرد: سالمندان با بیماری زمینه‌ای از گروه‌های پر خطر در معرض بیماری هستند که متاسفانه درصد بالایی از سالمندان ۸۰ سال به بالا در جهرم اقدامی برای واکسن نداشته اند و یا فقط یک دز واکسن را دریافت کرده‌اند.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha