مرمت بیش از هفت هزار برگ سند و نسخه خطی و چاپی از سوی سازمان اسناد ملی

تهران- ایرنا- مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مرمت و بازسازی هفت هزار و ۷۳۲ برگ سند و نسخه‌های خطی و چاپی آسیب دیده در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری خبر داد.

به گزارش ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمد حدادی اظهار داشت: در راستای اهداف کلان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مبنی بر حفاظت و نگهداری از میراث مستند و احیای هویت ملی، از ابتدای فروردین تا پایان شهریورماه سال جاری، تعداد هفت هزار و ۷۳۲ برگ از اسناد و نسخه های خطی و چاپی آسیب دیده، به همت کارشناسان اداره کل مرمت و حفاظت سازمان بازسازی شدند.

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: همچنین در این بازه زمانی، ۳۶ جلد آسیب دیده مرمت و ۲۸ جلد و جعبه حفاظتی برای حفاظت و نگهداری بهینه از این نسخه ها ساخته شد.

وی یادآور شد: از دیگر فعالیت های این اداره کل ارائه خدمات مرمتی به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از سازمان است که تعداد اسناد و نسخ مرمت شده در ۶ ماهه نخست سال جاری، پنج جلد نسخه خطی و چاپی قرآن مجید و حدود ۳۸ برگ سند مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از سازمان بوده و توسط کارشناسان مجرب این بخش مرمت و بازسازی شدند.

حدادی ادامه داد: در این بین ۱۴ میلیون و ۵۸۰ هزار برگ از اسناد آلوده آفت زدایی و ضدعفونی و نیز ۱۲۱ هزار و ۸۱۹ برگ از اسناد آسیب دیده اسیدزدایی شده است.

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری، این اداره کل چندین مورد مشاوره غیر حضوری به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از سازمان درباره رعایت نکات حفاظت و نگهداری اسناد و کتاب های آسیب دیده نیازمند به مرمت ارائه داده است.

وی افزود: به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت های تخصصی این اداره کل و فرآیند مرمت و بازسازی اسناد، در ماه های گذشته مراکزی چون مرکز اسناد دفاع مقدس، وزارت راه و شهرسازی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مرکز ملی فرش ایران و کتابخانه های حرم مطهر حضرت معصومه (س) و حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و غیره از بخش های مختلف این اداره کل بازدید کردند.

حدادی خاطرنشان کرد: اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آمادگی ارائه خدمات در راستای حفاظت و نگهداری میراث مکتوب را به اشخاص حقیقی و حقوقی داشته و در صورت دریافت تقاضا نسبت به انجام آن اقدام خواهد کرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha