«مالی» ظرفیتی کم‌نظیر در بخش معدن برای شرکت‌های ایرانی دارد

تهران- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالی گفت: فضای کسب‌وکار و راه‌اندازی هر گونه فعالیت اقتصادی به‌ویژه در بخش معدن و صنایع معدنی در کشور مالی کم‌نظیر است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حسین طالشی‌صالحانی» امروز (یکشنبه) در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری معدنی ایران و مالی اظهار داشت: زمینه‌های بسیار خوبی برای همکاری در بخش معدن بین ایران و مالی در عرصه طلا و همچنین سایر معادن این کشور که تقریبا دست‌نخورده مانده است، وجود دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالی تصریح‌کرد: فضای کسب‌وکار و راه‌اندازی هر گونه فعالیت اقتصادی در کشور مالی کم‌نظیر است به طوری که شرکت‌های خارجی می‌توانند ۱۰۰ درصد مالکیت شرکت خود را در اختیار داشته باشند و علاوه بر آن، سرمایه‌گذاری‌های بالای ۲۵ میلیون دلار در این کشور تا ۳۰ سال از هر گونه مالیات معاف است.

وی یادآوری‌کرد: روابط تجاری دو کشور در سال‌های گذشته رو به گسترش بوده و امروز با گذشت بیش از هشت ماه از سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۸ میلیون دلار در تجارت بین دو کشور به ثبت رسیده است که رشد ۱۰۰ درصدی در هم‌سنجی با پارسال نشان می‌دهد.

این مقام سیاسی تاکید کرد: رسیدن به تجارت دست‌کم ۵۰ میلیون دلاری تا پایان امسال،  بین دو کشور برنامه‌ریزی شده است.

وی خاطرنشان‌کرد: یکی از مشخصه‌های مهم مالی این است که تحولات سیاسی هیچ‌ اثری بر فعالیت‌های اقتصادی در این کشور نداشته، زیرا اقتصاد مالی همواره به فعالیت‌های اقتصادی دیگر کشورها وابسته است.

طالشی‌صالحانی اظهارداشت: فعالیت در بخش معدن این کشور انحصاری نیست که ویژگی بسیار مثبت تلقی می‌شود و شرکت‌های خارجی به‌راحتی می‌توانند در بخش معدن این کشور به فعالیت بپردازند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالی بیان‌داشت: ایران و مالی دارای روابط سیاسی و همکاری‌های چندجانبه بسیار عالی هستند و در مجامع بین‌المللی کشورهایی هم‌سو محسوب می‌شوند.

طالشی‌صالحانی خاطرنشان‌کرد: مالی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون هیچ‌گاه علیه کشورمان رای نداده و همواره از ایران حمایت کرده است.

وی ادامه‌داد: نگاه مردم مالی و افکار عمومی این کشور نسبت به ایران هم بسیار مثبت است و این نگاه نزد مقام‌ها و مردم یک سرمایه اجتماعی محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا، کشور مالی علاوه بر معادن غنی طلا که عنوان سومین کشور تولیدکننده طلا را در اختیار دارد، سرشار از معادن آهن، بوکسیت، اورانیوم، لیتیم و منیزیم است که کمتر به آنها پرداخته شده است.

تفاهم‌نامه همکاری بنی دو کشور امروز به امضای «تقی نبئی» رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران و «پونا عبدوالایه» رییس اتاق معادن کشور مالی رسید.

مطابق مفاد این تفاهم‌نامه، سازمان نظام مهندسی معدن برای همکاری با اتاق معادن کشور مالی در خصوص آموزش کارشناسان و مهندسان معدن مالی در این کشور یا ایران از طریق سامانه‌های آموزشی موجود، گسترش معادن و صنایع معدنی این کشور از طریق شرکت‌های عضو سازمان نظام مهندسی معدن ایران و فعال در زمینه های اکتشاف (ژئوفیزیک، ژئوشیمی، زمین شناسی)، استخراج (طراحی و اجرا)، فراوری (تست آزمایشگاهی، طراحی، اجرا، پیاده‌سازی تجهیزات و تاسیسات) و خدمات فنی مهندسی همکاری خواهد کرد.

همچنین سازمان نظام مهندسی معدن ایران به ارائه مشاوره اقتصادی و سرمایه‌گذاری به اتاق معادن مالی از طریق تهیه بسته سرمایه‌گذاری معادن مالی برای سرمایه‌گذاران بالقوه ایرانی خواهد پرداخت.

برپایه این گزارش، هر دو طرف توافق کردند که دانش و تجربیات اعضای خود را از طریق ترتیب دادن بازدیدهای معدنی، سمینارها، وبینارها و نمایشگاه‌ها بین دو کشور ایران و مالی تبادل کنند.

مالی با نام رسمی جمهوری مالی کشوری محصور در خشکی واقع در غرب آفریقا است. مالی از شمال شرقی با الجزایر و از خاور و جنوب شرقی با نیجر و ازجنوب خاوری با بورکینافاسو و از جنوب با ساحل عاج و از جنوب غربی با گینه و از خاور با سنگال و از شمال غربی و غرب با موریتانی مرز مشترک دارد.

مالی در جنوب صحرای بزرگ آفریقا قرار گرفته و بخش‌هایی از آن در این صحرا واقع شده‌ است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha