نیروی دریایی، حافظ شاهرگ اقتصاد آبی ایران

تهران- ایرنا- امیردریادار شهرام ایرانی با بیان این موضوع که نیروی دریایی مظهر اقتدار ایران اسلامی در دفاع از مرزهای آبی است، اظهار داشت: ایران اسلامی امنیت را نه تنها به شاهرگ اقتصادی خود هدیه کرده بلکه امنیت را برای همگان بوجود آورده است.

نیروی دریایی از مهمترین پایه‌های اصلی قدرت نظامی کشور به شمار می‌رود که با استفاده از ۲ اصل مدیریت نظامی، یعنی نیروی تاکتیکی و استراتژیک، همواره توانسته که خواب را بر دشمنان این مرزوبوم حرام کند و در تمامی مواقع حساس و راهبردی نقش بی‌بدیل خود را به منصه ظهور برساند. نیرویی که در طول دوران دفاع مقدس با بهره گیری از همه توان خود موفق شد تا خطوط مواصلاتی دریایی خودی را باز و خطوط مواصلاتی دریایی دشمن را مسدود سازد و سرانجام در همان ماه‌های ابتدایی آغاز جنگ با عملیاتی غرورآفرین، تکلیف جنگ دریایی با دشمن متجاوز را یکسره کند و دریادلان نیروی دریایی با اجرای عملیات مروارید، نیروی دریایی دشمن بعثی را تا انتهای جنگ نابود و زمین‌گیر و آب‌های پاک خلیج فارس را از وجود دشمنان پاکسازی کردند.

نیروی دریایی، حافظ شاهرگ اقتصاد آبی ایران

هفتم آذر ۱۳۵۹ خورشیدی، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با انجام عملیات غرورآفرین مروارید توانست دوسوم نیروی دریایی رژیم بعثی را از کار بیندازد و حضور نیروهای متجاوز را در طول جنگ تحمیلی در دریای نیلگون خلیج فارس از میان ببرد. پژوهشگر ایرنا به مناسبت روز نیروی دریایی با «امیردریادار شهرام ایرانی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به گفت و گو پرداخت.

** ایرنا: ارزیابی جنابعالی از نقش و جایگاه نیروی دریایی در طول هشت سال دفاع مقدس چیست و عملیات های این نیرو چه تاثیری بر روند جنگ داشت؟

*** امیردریادار شهرام ایرانی: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس و جنگ تحمیلی در عملیات‌های بسیاری، حضوری موثر داشته است. نیروی دریایی در طول جنگ تحمیلی همواره در صحنه رزم حضور داشته و در عملیات‌های مهمی که اصلی‌ترین آنها سلسله عملیات‌های شهید صفری، بدر، اشکان یا عملیات غرور آفرین مروارید بوده، خوش درخشید. این نیرو در عملیات شکست حصر آبادان نقش بسیار موثر و کلیدی را داشت. در آن دوران تنها مسیر امکان امداد رسانی  و کمک‌رسانی و رساندن تجهیزات و ملزومات جنگ دریای خلیج همیشه فارس بود و چون دشمن پس از عملیات مروارید از صحنه عملیات حذف شده بود و در صحنه دریا حضور نداشت، لذا از همان مسیر دریایی امکان کمک‌رسانی فراهم شد. از این رو رزمندگان ارتش توانستند، حصر آبادان را به راحتی بشکنند و مسیر پیروزی‌های بعدی را هموار کنند. یکی از عملیات‌های مهم نیروی دریایی در طول جنگ تحمیلی اسکورت کشتی‌های تجاری و نفتکش و حضور موثر در رینگ پدافندی جزیره خارک و سکوهای نفتی بود که با وجود بمباران‌های متعددی که در جزیره خارک اتفاق افتاد اما هیچ‌گاه در طول جنگ تحمیلی صادرات و واردات مختل نشد. نیروی دریایی با اقتدار توانست در همان روزهای ابتدایی جنگ، نیروی دریایی رژیم بعث عراق را از کار بیندازد و با اسکورت بیش از ۱۰ هزار کشتی، شاهرگ اقتصادی کشور را حفظ کند. ایران اسلامی امنیت را نه تنها به شاهرگ اقتصادی خود هدیه کرده بلکه امنیت را برای همگان بوجود آورده است.

** ایرنا: در طول یک دهه گذشته میزان آمادگی و توانمندی نیروی دریایی ایران در مقایسه با دیگر کشورها به ویژه در منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

*** امیردریادار شهرام ایرانی: نیروی دریایی در طول یک دهه گذشته همواره مورد توجه قرار گرفته‌ و با ایجاد تحول اساسی به بازوی اقتدار ایران در عرصه دریاها تبدیل شده است. میزان آمادگی و توانمندی نیروی دریایی ایران در مقایسه با دیگر کشورها به ویژه کشورهای منطقه، بومی بودن توان ساخت انواع تجهیزات به برتری‌های لازم رسیده است. نکته بسیار مهم این است که نیروی دریایی امروز توانمندی ساخت انواع تجهیزات را در حوزه دریا دارد.

توانمندی ما در سه حوزه سطح، زیر سطح و هوا تعریف شده و توانسته‌ایم به تجهیزات راهبردی دست پیدا کنیم. به زودی شاهد رونمایی از موتور دریایی تمام ایرانی خواهیم بود. گفتنی است که تمام تجهیزات با دستان پرتوان جوانان و نخبگان این مرز و بوم تولید شده و این اقتدار و توانمندی بعد از دفاع مقدس با بازسازی و نوسازی تجهیزات و آغاز فرآیند ساخت ناو ادامه پیدا کرد.

اکنون ما نیازمند هیچ کشوری نیستیم و می توانیم ادعا کنیم که در منطقه حرف برای گفتن بسیار داریم. تحریم و تهدید هیچ‌گاه در برابر ایرانیان بازدارنده نیست و مردم ایران با اقتدار و اتکا به توانمندی‌های خود همواره موانع را برطرف کردند.

همچنین با توجه به تکنولوژی ساخت زیرسطح‌ها و ناوشکن‌های چند منظوره جزو ۶ کشور نخست جهان هستیم که می‌توانیم در صحنه دریا حضور موثر داشته باشیم. عبور ناوگروه ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌هایی که قدرت‌های استکباری در آن حضور دارند، نشان دهنده اقتدار، توانمندی و اقتدار ایران است و امید است که بتوان با تلاش و مجاهدت‌های همرزمان‌مان در نیروی دریایی راه شهدا را به بهترین شکل ممکن ادامه دهیم.

** ایرنا: ارتباط میان قدرت نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران را با امنیت، اقتدار و منافع ملی کشورمان را تبیین بفرمایید؟

*** امیردریادار شهرام ایرانی: نیروی دریایی راهبردی ارتش در قالب نیروهای مسلح در مرزهای آبی نیز امنیت را حفظ می‌کند و تلاش شبانه‌روزی و راهبردی نیروی دریایی همواره این بوده که همه با هم و در کنار هم پرچم جمهوری اسلامی ایران را به بهترین نحو ممکن و با اقتدار بالا نگه داشته و حفظ کنیم. وجود نیروی دریایی نه تنها می‌تواند، مدافع منافع‌ ملی‌ ایران در خلیج فارس باشد، بلکه می‌تواند زمینه خیزش ایران برای تبدیل شدن به یک قدرت دریایی برتر را فراهم آورد، زیرا بسترهای جغرافیایی ایران در این زمینه کاملا فراهم‌ است و نیازمند اراده ملی و سیاسی برای شکل گیری این مهم است.

** ایرنا: تاریخ‌نگاری جنگ تحمیلی به خصوص به صورت شفاهی، چگونه می‌تواند ارزش‌های ماندگار دفاع مقدس را برای نسل‌های آینده حفظ کند؟

*** امیردریادار شهرام ایرانی: بشر تاریخ را می‌سازد و ثبت تاریخ یعنی فعالیت‌ها و کارهای ماندگاری که در یک برهه از زمان توسط شماری از افراد انجام شده است. آنچه که مهم به نظر می‌رسد، این است که ثبت تاریخ به صورت شفاهی سبب می‌شود تا برخی ارزش‌های ماندگار قابل تشریح، توضیح و انتقال باشد. بنابراین باید نگاه ویژه‌ای به بحث تاریخ به خصوص در حوزه جنگ داشت زیرا جنگ شرایطی را به انسان تحمیل می‌کند که در آن صحنه‌های زیبا و دلخراش ترسیم می‌شود. رزمندگان در جنگ تحمیلی اتفاقات بسیار مهمی را رقم زدند که تا سال‌های متمادی ماندگار باقی خواهد ماند. لذا ضرورت ثبت تاریخ یعنی ضرورت ماندگاری ارزش‌ها و انتقال آن به نسل‌های بعدی است. 

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha