فناوران ایرانی رنگ ضدآب نانویی مخصوص چوب تولید کردند

تهران- ایرنا- یک شرکت فناور نانویی به تازگی رنگ ضدآب مخصوص چوب تولید کرده است که قابلیت جلوگیری از رشد جلبک و قارچ را دارد و از قیمت نمونه های خارجی ۵۰ درصد ارزان تر است.

به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این شرکت فنار نانویی با هدف تولید محصولاتی جدید و کارآمد در عرصه رنگ و پوشش و با بهره‌گیری از پشتوانه دانش و تجربه علمی و صنعتی متخصصان و پژوهشگران داخلی، پا به عرصه صنعت کشور گذارده و درصدد است با استفاده از فناوری نانو، کیفیت انواع پوشش‌های صنعتی و ساختمانی را به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد و خواص نوین مطابق با سفارش مشتریان در این پوشش‌ها ایجاد کند.

حسین نجف‌خانی کارشناس ارشد مهندسی مواد دانشگاه صنعتی شریف و مدیرعامل این شرکت فناور بیان کرد: فناوری نانو باعث ایجاد خواص جدیدی در صنعت رنگ می‌شود که از آن جمله خواص ضدخش، ضدسایش، ضدآب و ضدخوردگی آن را می توان نام برد. در حال حاضر از فناوری‌ نانو در خود رنگ استفاده کرده‌ایم که موجب پایداری بیشتر این رنگ‌ها شده است.

وی بیان کرد: سه محصول مورد تایید ستاد نانو یعنی رنگ ضدآب، پوشش ضد گرد و غبار مخصوص پنل‌های خورشیدی و پوشش فتوکالیست آنتی‌باکتریال مخصوص کاشی و سرامیک را در سبد تولید داریم. به‌تازگی رنگ ضدآب مخصوص چوب نیز تولید کرده‌ایم. این رنگ محافظتی در برابر اثرات تخریبی نور خورشید دارد و مانع از رشد جلبک و قارچ نیز می‌شود.

نجف خانی ادامه داد: حفظ نقش و نگار و تنفس‌پذیری چوب، از دیگر ویژگی‌های این رنگ‌های نانوکامپوزیتی است. این رنگ جدید پوششی نبوده بلکه نفوذی است، در نتیجه حالت اصلی چوب پس از استفاده از این رنگ حفظ می‌شود، مصرف کننده اگر چوب را لمس کند حس زنده بودن چوب را کاملا احساس خواهد کرد.

به گفته این فناور، این نوع محصولات رنگ نانویی پیش از این به صورت وارداتی تامین می شد و فنلاند به‌عنوان اصلی‌ترین صادرکننده این رنگ‌ها به ایران بوده است. رنگ‌های نانویی تولید این شرکت ۵۰ درصد ارزان‌تر از نمونه خارجی است.

وی گفت:‌ محصولات این شرکت متناسب با سفارش مشتریان برای سطوح های مختلف دارای راهنما و آموزش نحوه رنگ‌آمیزی متعددی بوده و همچنین محصولات رنگ قابلیت اعمال با روش قلم مو، پیستوله، غلطک و پارچه‌های تنظیف را داراند. محصولات رنگ این شرکت دارای گواهینامه استاندارد ISO ۸۰۰۰۴ و INSO ۲۱۱۴۵ و دارای گواهینامه نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و همچنین دارای گواهینامه کیفیت محصول ISO ۹۰۰۱ و ISO ۱۴۰۰۱ و تاییدیه‌های فنی از مراجع معتبر در کشور  است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha