برگزاری انتخابات پارلمانی در قرقیزستان

تهران- ایرنا - انتخابات پارلمانی قرقیزستان امروز ( ۲۸ نوامبر ) برای تعیین اعضای پارلمان این کشور در ۵ سال آینده برگزار می شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری « آکی پرس » قرقیزستان، امروز  هزار و ۶ نامزد از ۲۱ حزب برای کسب آرا و کرسی های پارلمان قرقیزستان با یکدیگر رقابت می کنند. در این انتخابات پارلمانی، اعضای پارلمان این کشور برای ۵ سال آینده تعیین می شوند. 

بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به ۲ هزار و ۴۹۴ حوزه انتخاباتی در سراسر کشور می روند و ۵۹ صندوق نیز در ۲۹ کشور برای شهروندان قرقیزستان خارج از کشور  در نظر گرفته شده است تا برای رای دادن به آنها مراجعه کنند. 

در مجموع ۲۱ حزب و صدها نامزد از پویش های منطقه ای بر سر ۹۰ کرسی در پارلمان با هم به رقابت می پردازند.

با نظارت قوانین « سادیر ژاپاروف » رئیس جمهوری قرقیزستان، قانون اساسی، قانون جدید انتخابات، تعداد کرسی ها در شورای عالی و شرایط انتخاب نمایندگان مجددا تنظیم شده است. 

براساس مقررات جدید، احزاب می بایست از آستانه ۵ درصد برای شرکت در انتخابات پارلمان عبور کنند و دستکم ۰.۵ درصد رای در ۷ منطقه کشور از جمله « بیشکک » و « اوش » را از آن خود کنند. 

این انتخابات با نظارت ۷۳۰ ناظر خارجی از جمله نمایندگانی از ترکیه  انجام می شود. 

انتخابات پارلمانی امروز یکشنبه از ساعت ۸ صبح به وقت محلی آغاز شده است و تا ساعت ۸ شب ادامه خواهد داشت.

انتخابات پارلمانی ۴ اکتبر  سال گذشته با تظاهرات مردم به ساختمان پارلمان و درگیری با پلیس همراه بود که طی آن مردم خواستار برگزاری انتخابات جدید شدند. در واکنش به اعتراضات مردمی، مقامات این کشور نتایج مربوط به انتخابات را باطل اعلام کردند و « سورونبای جینبکوف » رئیس جمهوری وقت قرقیزستان که به مدت ۳ سال در قدرت بود، از مقام خود استعفا کرد. مردم قرقیزستان نیز « سادیر ژاپاروف » را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کردند و در همه پرسی قانون اساسی، سیستم ریاستی  را به سیستم پارلمانی ترجیح دادند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha