موزه چوب در کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود

کرمانشاه - ایرنا - رییس گروه موزه‌ها و اموال منقول استان کرمانشاه گفت: موزه چوب کرمانشاه در سال‌جاری با محوریت بخش خصوصی و هنرمندان کرمانشاهی دایر می‌شود.

«اکرم طهماسبی» روز سه‌شنبه به ایرنا افزود: این موزه از سوی یکی از صنعتگران رشته منبت و پیکره تراشی به نام «علیرضا باوندپور» تأسیس می‌شود.

وی اظهار داشت: این هنرمند برجسته کرمانشاهی حدود هفت نشان ملی دارد و چهره ماندگار و هنرمند برتر صنایع دستی کشور در سال ۱۳۹۹ بوده است.  

طهماسبی گفت: او همچنین منتخب ۱٠٠ هنرمند جهان در سال ۲٠۱۶ در کشور نپال و نفر برتر انفرادی روز جهانی چوب ۲٠۱۹ کشور اتریش و نیز مدارک و عنوان‌های بسیاری است.

او افزود: استان کرمانشاه در حوزه چوب هنرمندان و چهره‌های شاخصی دارد که در سطح کشور و جهان شناخته شده هستند.

رییس گروه موزه‌ها و اموال منقول استان کرمانشاه گفت: تاسیس موزه چوب در شهر کرمانشاه فرصتی است تا همه اقشار مردم با هنرمندان این حوزه و آثار فاخری که تولید شده است، آشنا شوند.

او گفت: موزه چوب در ساختمان اورانوس واقع در میدان ۱۷ شهریور شهر کرمانشاه قرار دارد.

طهماسبی در خاتمه تصریح کرد: در مرحله نخست این موزه حدود ۸۰ اثر از آثار حجمی «علیرضا باوندپور» هنرمند برجسته کرمانشاهی به نمایش گذاشته می‌شود.

دفتر روز جهانی چوب در ایران در شهر کرمانشاه قرار دارد و در ۲ سال گذشته رویداد روز جهانی چوب در این شهر برگزار شده‌ است.

به گزارش ایرنا، هم اکنون ۱۳ موزه در زمینه های مردم شناسی و پوشاک،  پارینه سنگی و خط و کتابت، محوطه تاریخی طاقبستان، محوطه تاریخی بیستون، محوطه تاریخی معبد آناهیتا و موزه مردم شناسی در شهرستان های دالاهو، قصرشیرین، پاوه، سنقر و صحنه فعال است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۵ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا است.

در استان کرمانشاه تاکنون بیش از چهار هزار اثر تاریخی شناسایی شده که ۲ هزار و ۲۰۰ اثر آن ثبت ملی شده است.

کتیبه و سنگ نوشته داریوش هخامنشی در بیستون و منظر طبیعی اورامانات ۲ اثر اثر جهانی ثبت شده استان کرمانشاه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha