واکنش حماس به توافقات امنیتی و نظامی مغرب با رژیم صهیونیستی

تهران-ایرنا- جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در بیانیه‌ای امضای توافقنامه‌های نظامی و امنیتی مغرب با رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم و اعلام کرد که این اقدام رباط «غیر قابل توجیه» است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از فلسطین الیوم، حماس با صدور بیانیه‌ای به اقدام مغرب در امضای بسیاری از توافقات ویژه نظامی و امنیتی با رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده که امضای توافقنامه‌های رباط با تل آویو به هیچ وجه قابل توجیه نیست، اما منافع راهبردی امت عربی که مغرب بخشی از آن است، امکان ندارد با ائتلاف با دشمن ملت فلسطین که روزانه در حق سرزمین فلسطین و مقدسات آن و ملت‌های منطقه مرتکب جنایات می‌شود، محقق شود.

جنبش حماس افزود: استقبال مغرب از بنی گانتس جنایتکار جنگی رژیم صهیونیستی که چه بسا به قتل فلسطینیان اعم از زن و کودک افتخار می کند، اشتباه بزرگی در حق مردم فلسطین است و با اراده و خواست امت و مواضع ملی ملت مغرب منافات دارد.

در ادامه بیانیه حماس از دولت مغرب خواسته شده که هر چه زودتر روابط خود با رژیم صهیونیستی را قطع کند و به خواسته‌های ملت‌های عربی و اسلامی از جمله ملت مغرب پاسخ دهد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل گزارش داد که مغرب قرارداد خرید پهپاد و اسلحه و دیگر تجهیزات پیشرفته به ارزش صدها میلیارد دلار را با اسراییل امضا کرده است.

از سوی دیگر «صلاح قوجیل» رئیس مجلس الامه الجزایر تاکید کرد که کشور متبوعش هدف توافق همکاری امنیتی بین کشور مغرب و رژیم صهیونیستی است که روز چهارشنبه گذشته و همزمان با سفر بنی گانتس وزیر جنگ این رژیم به رباط امضا شد.

این توافق امنیتی به مغرب اجازه می دهد تا به فنآوری‌های نظامی رژیم صهیونیستی دست پیدا کند.

کمتر از یک سال بعداز اعلام عادی سازی روابط بین مغرب و رژیم صهیونیستی، وزیر جنگ این رژیم برای نخستین بار در تاریخ به رابط سفر کرده و این در حالی است که بحران در روابط بین مغرب و الجزایر به دلیل پرونده صحرای غربی در اوج خود قرار دارد.

الجزایر ماه اوت گذشته روابطش را با پادشاهی مغرب به دلیل « اقدامات خصمانه» این کشور قطع کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha