اومیکرون فوق مسری در کمین واکسن نزده‌ها

۷ آذر ۱۴۰۰، ۱۰:۳۳
کد خبر: 84557693
اومیکرون فوق مسری در کمین واکسن نزده‌ها

تهران ایرنا- روزنامه جوان در گزارشی نوشت: سویه جدید کرونا هم از راه رسید! «اُمیکرون» اروپا را فشل کرده است. بلژیک و آلمان رسماً درگیر این ویروس آفریقایی شده‌اند و تدابیر شدیدی را اتخاذ کرده‌اند.

در ادامه گزارش هفتم آذر ۱۴۰۰ روزنامه جوان آمده است: این ویروس که گویا میل بیشتری به جوانان دارد، درون خودش دارای ۵۰ جهش متفاوت است. سرعت انتقال این ویروس جدید به حدی است که ابتلا در آفریقا ظرف یک هفته دو برابر شده است. حداقل شش کشور آفریقایی با امیکرون دست و پنجه نرم می‌کنند؛ هراس سویه جدید در حال انتشار در کل جهان است. واکسن‌نزده‌ها اولین گروه هدف امیکرون هستند؛ این عده هم خودشان را درگیر خواهند کرد و هم باعث شکل‌گیری موج‌های جدید کرونا خواهند شد، موج‌هایی که می‌تواند به مراتب از قبلی‌ها سهمگین‌تر باشد.

سویه جدید کرونا موسوم به «اُمیکرون» به تازگی در آفریقای جنوبی و چند کشور همسایه آن شناسایی شده است.

این سویه جدید به سرعت در مناطق مختلف جهان در حال سرایت است و به اروپا هم رسیده است، به طوری که وزیر بهداشت بلژیک از شناسایی نخستین مورد ابتلا به آن در کشورش خبر داد.

ویروس‌شناسان اعلام کرده‌اند هنوز به ساختار بیولوژیکی این سویه جدید به طور کامل پی نبرده‌اند، اما آنچه می‌توان درباره آن گفت این است که این سویه جدید ویروس کرونا دارای ۵۰ جهش درون خود است که بیش از ۳۰ جهش آن روی پروتئین اسپایک رخ می‌دهد.

اسپایک همان پروتئینی است که واکسن کرونا برای هدف قرار دادن آن تولید می‌شود. این مقدار جهش روی پروتئین اسپایک در سویه امیکرون دو برابر سویه دلتاست.
مقامات بهداشتی در ایالت هسن آلمان هم پس از مثبت شدن تست کرونای یک مسافر بازگشته از آفریقای جنوبی احتمال آلودگی این فرد به سویه جهش یافته امیکرون را بسیار بالا اعلام کردند.

این فرد مبتلا از آفریقای جنوبی وارد فرودگاه فرانکفورت شد و پس از مثبت بودن تست کرونایش به قرنطینه فرستاده شد. مقامات بهداشتی ایالت هسن آلمان اعلام کردند بسیاری از نشانه‌های ابتلا به سویه جدید در تست کرونای این فرد وجود دارد و آن‌ها منتظر بررسی نهایی آزمایش‌ها هستند.


اوضاع داخلی کرونا

با صفر شدن شهرهای قرمز در نقشه رنگ‌بندی کرونایی پس از ۳۰۰ روز و کاهش شهرهای نارنجی، حالا مرگ و میر ناشی از کرونا در ۱۰ استان کشور هم طی ۲۴ ساعت منتهی به یک شنبه صفر یا یک مورد بوده است. این درحالی است که به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، سویه جدید ویروس کرونا از سمت آفریقای جنوبی می‌تواند قدرت سرایت و بیماری زایی بیشتری داشته باشد، روند کاهشی تعداد شهرهای قرمز کرونایی و کاهش شهرهای نارنجی و افزایش شهرهای آبی نشان از تأثیر واکسیناسیون علیه ویروس کرونا دارد. براساس اعلام وزارت بهداشت، در ۲۴ ساعت منتهی به شنبه، ۸۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۹ هزار و ۵۴۹ نفر رسید. در همین مدت، در ۱۰ استان کشور، مرگ و میر صفر یا یک نفر گزارش شده است


ممنوعیت سفر از آفریقای جنوبی به ایران

با شناسایی سویه جدید ویروس کرونا و هشدار سازمان بهداشت جهانی و شناسایی مواردی از این سویه جدید با قدرت سرایت و بیماری زایی بیشتر، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در این خصوص گفت: هنوز تکلیف این ویروس مشخص نیست؛ بنابراین هموطنان‌مان سفرهایشان به آفریقای جنوبی را به تعویق بیندازند.

محمد مهدی گویا، درخصوص آخرین جهش ویروس کرونا از سمت آفریقای جنوبی، بیان کرد: ظرف دو روز گذشته سویه جدیدی از ویروس کرونا از آفریقای جنوبی گزارش شده است، این سویه به دلیل ایجاد تعداد زیادی جهش ژنتیکی در ویروس که تقریبا ۵۰ جهش برآورد می‌شود، نگرانی‌های زیادی را در سطح دنیا به وجود آورده است.

وی افزود: هر چه تعداد جهش در یک ویروس بیشتر می‌شود، نگرانی‌ها نیز افزایش می‌یابد، زیرا احتمال اینکه ویروس بتواند قدرت سرایت و همچنین شدت بیماری زایی بیشتری داشته باشد، بیشتر می‌شود. به همین دلیل این نگرانی‌ها افزایش یافته و اکنون محدودیت‌هایی در سطح دنیا به خصوص در مورد مسافرت به آفریقای جنوبی و کشورهای همسایه‌اش یعنی کشورهای بوتسوانا، نامیبیا، زیمبابوه و موزامبیک برقرار شده و مسافرت‌ها به این کشورها با محدودیت‌های جدی صورت می‌گیرد و تلاش شده که سفرها به حداقل ممکن برسد.


هشدارهای جدی در خصوص سویه جدید کرونا

به گفته گویا در درجه اول تقاضا می‌کنیم که هموطنان عزیزمان چنانچه قصد سفر به این کشورها را دارند، سفرشان را به تعویق بیندازند. تعویق مسافرت‌ها اهمیت زیادی دارد، زیرا هنوز وضعیت ویروس در این کشورها مشخص نیست و اینکه با چه سرعتی پیش می‌رود، قدرت بیماری زایی اش تا چه میزان است یا اینکه چند نفر را تاکنون آلوده کرده، سؤالاتی است که ظرف روزها و هفته‌های آینده مشخص شده و پاسخ داده می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر، پیش‌بینی‌ها مبنی براین است که سویه جدید کرونا قدرت بیماری زایی و سرایت بیشتری دارد و از هموطنان‌مان می‌خواهیم که سفرهایشان را به تعویق بیندازند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت عنوان کرد: ما یکسری محدودیت‌ها ایجاد کردیم و برای افرادی که قصد سفر از کشورهای مذکور به مقصد ایران را داشته و اهل ایران نباشند، ممنوعیت ایجاد کرده ایم و این افراد فعلاً نمی‌توانند به کشور ما سفر کنند. در این زمینه هماهنگی‌های لازم را نیز با وزارت امور خارجه و وزارت کشور انجام می‌دهیم تا با قاطعیت این موضوع را پیگیری کنیم.


افراد واکسینه نشده، یا واکسن بزنند یا محدود شوند

آن طور که پیداست، کرونا حالا حالاها دست‌بردار نیست. سویه‌های جدید می‌آیند و می‌روند؛ در این بین واکسن‌نزده‌ها هم به خودشان بدهکارند هم به جامعه. کسانی که به‌رغم همه تأکیدات پزشکی و آزمایش‌های علمی، واکسن نمی‌زنند و دیگران را هم تشویق به واکسن نزدن می‌کنند، پیک‌های کرونا را رقم می‌زنند. در چنین شرایطی ایجاد محدودیت‌های جدی اجتماعی – اقتصادی برای واکسن‌نزده‌ها، یک مطالبه عمومی است که مسئولان باید آن را جدی قلمداد کنند. بازی با سلامت و امنیت جانی شهروندان، خط قرمز لائیک‌ترین حکومت‌ها است، چه رسد به نظام اسلامی ما که در آن حکومت اسلامی در قبال حفظ جان و سلامت شهروندان مسئولیت شرعی و قانونی هم دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha