استاددانشگاه روس: زمان لغو تحریم ها علیه ایران فرا رسیده است

مسکو- ایرنا- استاد دانشگاه دولتی مدیریت روسیه معتقد است که با توجه به غیرقانونی بودن تحریم های آمریکا در راس اردوگاه غرب علیه ایران و این واقعیت که تهران حداکثر همکاری را در مورد شفاف سازی برنامه هسته ای خود داشته است، زمان برای لغو کامل تحریم های ظالمانه فرا رسیده است.

«فائل ایبیاتوف» روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو با بیان این مطلب اظهار داشت: اعمال تحریم ها علیه کشورهای مخالف سیاست های زورگویانه غرب بویژه آمریکا، به شیوه معمول تبدیل شده است. 

وی ادامه داد: بیش از ۴۰ سال است ایران مورد تحریم قرار دارد و پس از سال ۲۰۱۰ که قطعنامه هایی علیه این کشور در شورای امنیت صادر شد آمریکا و متحدانش هم تحریم های جدیدتری در مورد این کشور وضع کردند. 

به گفته ایبیاتوف، انتظار عمومی پس از امضای برجام در سال ۲۰۱۵ این بود که تمام تحریم ها در مورد ایران لغو شود و با افزایش همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، تحریم جدیدی در مورد این کشور وضع نشود.

استاد دانشگاه دولتی مدیریت روسیه یادآوری کرد که برخلاف این انتظارات، آمریکا در سال ۲۰۱۸ با عهدشکنی و به بهانه های واهی از برجام خارج شد و تحریم های جدید درباره ایران وضع شد و واشنگتن نه فقط این توافق بین المللی را نقض و از آن خارج شد، دیگر کشورها را نیز از اجرای آن منع کرده و به این وسیله قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرد.

گروه ۱+۴ برای لغو تحریم های ایران اقدام کند 

 ایبیاتوف در ادامه مصاحبه گفت که گروه ۱+۴ موظف است در جریان مذاکرات با ایران و با رسیدن به توافق، برای لغو تحریم های آمریکا علیه ایران اقدام کند و فقط چنین رویکردی می تواند موفقیت مذاکرات را تضمین کند.

به اعتقاد وی،روسیه و چین به عنوان دو کشور دارای مواضع واقع بینانه در مورد برنامه هسته ای ایران و برجام باید در لغو تحریم ها پیشگام باشند و محور مذاکرات وین باید لغو تحریم ها باشد.

استاد دانشگاه روس معتقد است که در مذاکرات برجام باید آمریکا تضمین دهد که با کسب توافق جدید در مورد برجام، دولت بعدی در کاخ سفید همانند آنچه که ترامپ کرد بدعهدی نمی کند.

وی با انتقاد از سیاست ها و اقدامات آمریکا در مورد برجام اظهار داشت: باید تمهیداتی صورت گیرد که دولت آمریکا به تعهدات خود عمل کند و وضعیت به گونه ای نباشد که پس از عهدشکنی آمریکا، متحدان اروپایی این کشور لاپوشانی کرده و در هر شرایط به حمایت از سیاست های آمریکا همانند آنچه که پس از خروج واشنگتن از برجام شاهد بودیم، بپردازند.

ایبیاتوف تصریح کرد که ایران به همه سوالات مطرح شده ازسوی آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ داده است و متهم کردن این کشور به عدم همکاری با این آژانس در حالی که برخی کشورهای دیگر هیچ تعاملی با آن ندارند، غیرمنصفانه است. 

به عقیده استاد دانشگاه روس، طرح خواسته های جدید از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران در حالی که برنامه هسته ای برخی کشورها بطور کامل نادیده گرفته می شود، حقانیت مواضع و رویکردهای آژانس را زیر سوال می برد و باید رویکرد واحدی در مورد فعالیت های هسته ای همه کشورها وجود داشته باشد.   

مذاکرات ایران با کشورهای گروه ۱+۴ پس از چندین ماه وقفه قرار است دوشنبه ۸ آذر در وین از سرگرفته شود. این اولین مذاکرات برجامی ایران در دولت سید ابراهیم رئیسی است که در سطح معاونان وزیر امور خارجه انجام می شود.

علی باقری کنی که ریاست هیات مذاکره کننده ایران در نشست روز دوشنبه با اعضای گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا را برعهده دارد، در راس هیاتی برای شرکت در دور آتی نشست کمیسیون مشترک برجام وارد وین پایتخت اتریش شد.

مذاکره کننده ارشد ایران پیش از انجام این سفر تصریح کرد که لغو تمامی تحریم‌های مرتبط با برجام از جمله تحریم‌های اعمال شده در چارچوب کارزار فشار حداکثری شرط لازم برای موفقیت در مذاکرات است.

وی در گفت‌وگویی با تاکید بر مواضع ایران برای ادامه مذاکرات وین، هشدار داد که گفت‌وگوها در صورتی که تمام تحریم‌ها لغو نشود؛ با شکست روبرو خواهد شد. به گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه، هر گونه پیشرفت در مسیر مذاکرات باید با لغو همه تحریم‌های آمریکا همراه باشد و تضمینی مبنی بر اینکه دولت آینده در واشنگتن یک بار دیگر مانند دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا از توافق خارج نشود، وجود ندارد.

وی با اشاره به رفتار غیر قانونی واشنگتن در خروج از توافقی که پس از سال‌ها مذاکره به دست آمد، تصریح کرد:دریافت تضمین از طرف دیگر برای عدم خروج از توافق، عدم اعمال و اجرای تحریم‌های جدید و همچنین عدم بازگرداندن تحریم‌های پیشین برای جلوگیری از این احتمال است که بی نظمی سیاسی در آمریکا تاثیر بر رفتار بین المللی این کشور داشته باشد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha